Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitřní a venkovní dlažba se stejnou optikou

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Malá kuchyň, ale před ní pěkná terasa? Chcete je propojit a hledáte způsob jak opticky prodloužit podlahu do venkovní oblasti? Nejlepším a nejsnadnějším řešením je sjednotit vzhled vnitřní i venkovní dlažby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Keramické podlahové dlaždice | foto: Hornbach

Rádi byste propojili vstupní halu se schodištěm před domem či menší kuchyň s terasou, ale nechcete nic bourat? Tak sjednoťte dlažbu. Stejný vzhled vnitřních i venkovních dlaždic podlahu opticky prodlouží. Žádný strach, se správnými lepidly a nářadím se pokládání dlaždic úspěšně podaří.

Výběr dlaždic

Dlažbu vybírejte s ohledem na místo, kde ji využijete. Keramické podlahové dlaždice se vyrábí štěrbinové, kameninové nebo pórovinové. Při vysokých požadavcích na pevnost, zatížitelnost, mrazuvzdornost a odolnost proti kyselinám volte štěrbinové či kameninové. Jejich glazura zajistí velkou odolnost proti poškrábání, UV záření, špíně i chemikáliím v čisticích prostředcích. Normy DIN a EURO dělí odolnost dlaždic proti oděru do 5 skupin - čím vyšší skupina, tím odolnější povrch dlaždice. Pro mimořádně namáhané oblasti použijte neglazované dlaždice, třeba jemnou kameninu.

Pórovinové dlaždice jsou vhodné například do bytů, kde dlažba není namáhaná. Venku zvolte dlaždice mrazuvzdorné a bránící uklouznutí. V odděleních marketů Hornbach naleznete velký výběr dlažby nejrůznějších tvarů a formátů. Poradí vám zde i ohledně vhodnosti konkrétních dlaždic pro vaši pokládku.

Pokládání podlahových dlaždic:

1.Příprava podkladu

Hornbach

Podklad pro pokládání dlaždic musí být pevný, dostatečně nosný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti zastěrkujte stěrkovou hmotou na dlaždice a plochu ošetřete srovnávací hmotou. Tu rozetřete gumovou stěrkou a nechte ještě zhruba 2 dny proschnout a vyzrát. Při pokládce na otevřené terase zvolte mírný spád směrem od vnitřních místností kvůli odtoku dešťové vody. Nutností je dlouhá vodováha.

2.Plánování pokládky

Hornbach

Základem je dostatečné množství dlaždic. Nakupte je najednou a zkontrolujte, zda jsou všechny kartony stejné šarže. Počítejte i s rezervou kvůli prořezu, navazování vzorů i případným chybám či pozdějším opravám poškozených dlaždic. Před pokládkou dlažby do složitějšího obrazce či vzoru, si rozvržení nakreslete na čtverečkovaný papír. Pomůže vám při výpočtu potřebného materiálu i při pokládce. Před položením odstíny a údaje o rozměrech na všech zakoupených kartonech musí souhlasit.

3.Pokládání dlaždic

Hornbach

Při pokládání v pravém úhlu vyrovnejte první řadu k největší stěně v místnosti. Dlaždice berte střídavě nejméně ze tří kartonů. Při výrazně nepravidelném tvaru místnosti začněte podle provázku napnutého uprostřed místnosti paralelně k bočním stěnám. Pokračujte v práci směrem ke stěnám. Místo provázku lze použít laserové měřítko. Pozor na převzetí dilatačních spár v betonu a v mazanině! Přecházíte mezi vnitřní podlahou v obýváku a venkovní na terase? V podkladu je určitě vytvořena dilatační spára. Slouží jako ochrana před popraskáním při objemových změnách podlahy při kolísání teplot. Ve stejném místě dodržte i spáru mezi dlaždicemi. Toto pravidlo platí i v případě velkých chodeb a předsíní s výrazně nepravidelným tvarem nebo tvarem do L. Při diagonální pokládce určete podélnou a příčnou osu místnosti a mezi nimi označte úhel 45°. Podél něj se řady dlaždic pokládají rovně a podél podélných a příčných os diagonálně.

4.Lepení dlaždic

Hornbach

Lepidlo nanášejte ozubenou stěrkou na podklad po snadno zvládnutelných úsecích. Dlaždice zlehka vtlačte do lepidla a poklepejte gumovým kladívkem. Nesmíte je ale sklepat až na podklad. Dodržujte šířku spáry udávanou výrobcem. Usnadní to křížky pro pokládání dlaždic nebo pokládání podél provázku či laseru. Dlaždice vyrovnávejte pomocí vodováhy. Při pokládce velkoformátových keramických dlaždic naneste lepidlo na podklad i na dlaždice a vyrovnejte. Přebytečné lepidlo odstraňte.

5.Připevnění soklových dlaždic

Na zadní stranu soklové dlaždice naneste lepidlo na dlaždice a ty nalepte podle spár podlahových dlaždic na stěnu. K dodržení vzdálenosti spár lze použít např. dřevěné kolíčky jako podložení. Jako okraj lze na stěny použít poloviny dlaždic. Nebaví vás řezání dlažby na půlky? Při nákupu si vyberte vhodný rozměr dlaždic i na okraje, výrobci s tím většinou počítají.

6.Spárování

Hornbach

Po úplném vytvrzení lepidla začněte se spárováním podlahy. Zvolte spárovací hmotu s nízkou nasákavostí. Vydrží déle bez porušení a je odolnější proti nečistotám i plísním. Namíchejte jí jen tolik, kolik zpracujete. Rovnoměrně ji rozetřete po podlaze a pomocí gumové stěrky zaneste příčně k průběhu spár. Hrubé zbytky čerstvé spárovací hmoty odstraňte gumovou stěrkou. Vlhkou houbičkou nebo prkýnkem s houbičkou odstraňte všechny zbytky hmoty. Po zaschnutí opět setřete houbičkou a čistou vodou. Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi i svislé spáry v rozích místnosti vyspárujte trvale elastickou silikonovou těsnicí hmotou.

Co potřebujete k pokládce dlaždic:

Materiál:

podlahové dlaždice, podkladová stěrka, vyrovnávací hmota, lepidlo na dlaždice, spárovací hmota, silikonová těsnicí hmota

Nářadí:

vodováha, řezačka na dlaždice, rohové lišty, ozubená stěrka, zednická lžíce, gumové kladívko, malé kladívko na dlaždice, kleště na dlaždice, chránič na kolena, úhelník, provázek, skládací metr, tužka,

plastový kbelík, vrtačka, míchací nástavec, gumové rukavice, gumová stěrka, houbička, prkénko s houbičkou, pistole na kartuše

Kde to pořídíte: v projektových marketech Hornbach a v eshopu www.hornbach.cz.

Jak dlouho bude pokládka trvat: doba trvání je zcela individuální. Záleží na rozsahu plochy a také na terénu, kde se dlažba pokládá. V Hornbachu vám poradí přímo podle vašeho projektu.

Přijďte se do Hornbachu podívat na předvádění pokládky dlaždic!

Od 30. 6. do 30. 7. jsou pro kutily připraveny předváděcí akce, kde uvidí vše, co potřebují vědět o pokládání. Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Nejčtenější

Radiotéka: navštivte svět plný audioknih
Radiotéka: navštivte svět plný audioknih

Radiotéka, kterou provozuje Český rozhlas, nabízí unikátní mluvené knihy, rozhlasové hry, pohádky i hudbu. Díky zvukové paměti Českého rozhlasu je Radiotéka...  celý článek

Pat a Mat mají v pražském muzeu vlastní studio.
Pat a Mat mají v pražském muzeu vlastní studio

Novou interaktivní výstavu věnovanou světu dvou legendárních postaviček Pata a Mata uvádí muzeum voskových figurín Grévin Praha. Pat a Mat mají v pražském...  celý článek

Získejte do léta pevnější a hladší pokožku díky březovému extraktu.
Získejte do léta pevnější a hladší pokožku díky březovému extraktu

Hebká a pevná pokožka je snem každé ženy. Získat hebčí a hladší pokožku můžete již za 28 dní. Pomohou vám v tom tři jednoduché rituály – masáže, střídání...  celý článek

Nahlédněte v Hauch Gallery do současného světového umění.
Nahlédněte v Hauch Gallery do současného světového umění

Nenechte si ujít výstavu jedné z největších českých sbírek současného zahraničního a českého umění, která je výsledkem dlouhodobého a vášnivého nasazení svého...  celý článek

Demolice mostu Jažlovice
Mosty se musí umět rychle stavět i bleskově bourat

Společnost PORR, která patří mezi desítku největších stavebních firem v Česku, umí zbourat most a odklidit suť během jediné noci. Náročná je hlavně první fáze,...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.