Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 2. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Na kandidátce strany Věci veřejné pro parlamentní volby v Praze je Kamil Jankovský, který bude kandidovat i v magistrátních volbách na podzim. Je ekonomickým expertem strany Věci veřejné a specializuje se dlouhodobě na řízení zdravotnictví. Seznamte se s Kamilem Jankovským a jeho názory.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Logo Věcí veřejných.

Logo Věcí veřejných.

České zdravotnictví ústy Kamila Jankovského

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví. V prvním díle našeho seriálu jsme se pokusili na jednoduchém, konkrétním příkladu vysvětlit, jak vůbec vznikla potřeba rozlišovat ve zdravotnictví pojmy "standard" a "nadstandard".

Opravdu musíme přesně vědět, co je ještě standardní zdravotní péče a co už patří do nadstandardu? Věci veřejné říkají ano a vědí proč.

Věci veřejné upozorňují: Na co vlastně máme?

Kamil Jankovský menšíModerní medicína se neustále vyvíjí a přináší nové možnosti. Dnes už umíme léčit takové choroby, o kterých by se nám před deseti lety ani nesnilo. Má to ale háček. Náklady na zdravotní péči mohou ale díky tomu vlastně narůstat donekonečna, což naráží na finanční možnosti zdravotnictví. Tento problém se netýká jen nás, platí to pro všechny vyspělé země.

"Často se stává, že léčebný přínos nové metody je jen minimální ve srovnání s raketovým růstem nákladů s ní spojených. V tu chvíli by se měl každý rozumný hospodář, který pracuje s předem daným objemem finančních prostředků, ptát: Jaký je vlastně léčebný standard pro konkrétní nemoc? Jaké přístroje, léky, materiály a metody musí být k její léčbě použity vždy a jsou plně hrazeny v rámci veřejného zdravotního pojištění? A které už nepřinášejí pacientům tak zásadní pokrok, jsou vlastně něčím navíc a měly by být, protože na ně pro všechny nemocné jednoduše nemáme peníze, hrazeny z jiných zdrojů?," říká Kamil Jankovský.

Všudypřítomná šedá ekonomika

Potřeba přesného definování standardu a nadstandardu zdravotní péče tedy vyvstala už dávno. Bylo to v první polovině 90. let minulého století – v době, kdy začínalo být jasné, že finanční požadavky spojené s modernizací českého zdravotnictví, s nástupem nových léků a technologií, v žádném případě nebudou srovnatelné s prostředky, které systém veřejného zdravotního pojištění má a bude mít k dispozici.

Naše zdravotnictví funguje od doby zavedení zdravotního pojištění pod heslem "všechno všem". Jaká je ale realita? Velmi smutná. V české medicíně je totiž naprosto běžná šedá ekonomika. "Existují obory a nemoci, kam se prostě bez ‘všimného‘ v kapse ani nevypravíte. Všichni jsme bez reptání akceptovali pořadníky a dlouhé čekání na totální endoprotézy.

Když chceme kvalitní kloubní náhradu, která má vyšší životnost, víme, že musíme sáhnout do kapsy. To, že ženy platí jakýsi "nadstandardní paušál" u některých gynekologů při registraci nebo dokonce za každé ošetření, nad tím sice kroutíme hlavou, ale která budoucí maminka se odváží tomu vzepřít?," ptá se Kamil Jankovský ze strany Věci veřejné.

Velký mýtus

Většina z nás se domnívá, že v současném českém zdravotnictví máme na všechno nárok a že po našich lékařích (a především pojišťovnách) můžeme požadovat vždy jen tu úplně nejmodernější léčbu. Vždyť si platíme zdravotní pojištění! Kamil Jankovský ale oponuje, že právě toto je jeden z hluboce zakořeněných mýtů.

My si totiž pojištění, ze kterého bychom následně čerpali zdravotní péči sami pro sebe, neplatíme – přispíváme do jednoho společného "koláče", ze kterého je pak placeno zdravotní pojištění všem, bez rozdílu. Platíme vlastně solidární "zdravotní daň", vybrané prostředky ale všechno pokrýt nemohou. Nešlo by to zařídit jinak? Podle strany Věci veřejné určitě ano!

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

Kamil Jankovský menší 2Přečtete si 1. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu

Autor:

Nejčtenější

Centrální vysavač se vody bojí.
Centrální vysavač se vody nebojí

To, že jsou centrální vysavače výkonnější, odolnější, hygieničtější, trvanlivější a snadněji se s nimi vysává než s ostatními typy vysavačů, je všeobecně...  celý článek

Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné.
Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné

Živé rostliny v interiéru čistí vzduch, snižují pocit únavy, zvyšují náš pracovní výkon a kreativitu a eliminují hluk. To jsou jen některé důvody, proč bychom...  celý článek

Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní
Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní

Mobilita znamená kompletní zajištění péče o váš vůz. Pořízení vozu je teprve začátek jeho života a dobrá firma se postará o to, co je k němu potřeba.   celý článek

Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá
Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá

Stěhování lidí z měst na venkov se pomalu stává novým trendem. Nikoliv však pozitivním. Hlavním důvodem totiž není touha po vlastním domě se zahradou, jak tomu...  celý článek

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

Další z rubriky

Proč nekupovat levné povlečení.
Proč nekupovat levné povlečení

Jak se říká: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.“ Přesně to platí i při výběru ložního povlečení. Zdánlivě nízká počáteční...  celý článek

Polarizační sluneční brýle Horsefeathers
Horsefeathers jsou i plavky a polarizační brýle

Horsefeathers znáte jako outdoorovou značku na zimu. A věděli jste, že existují i plavky nebo brýle Horsefeathers – dioptrické i sluneční s polarizací? S...  celý článek

Letní scéna Harfa láká na kulturní léto plné zábavy.
Letní scéna Harfa láká na kulturní léto plné zábavy

Od 10. července do 3. září 2017 pro vás Letní scéna Harfa připravila celkem 37 představení, ve kterých se můžete těšit na celou řadu oblíbených českých herců....  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?
Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?

Že už jste toho v kosmetickém průmyslu viděli hodně? Novinkou jsou nyní plátýnkové masky s potiskem facebookových smajlíků.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.