Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard – 1. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Kamil Jankovský je na pražské kandidátce strany Věci veřejné pro parlamentní volby. Na podzim bude kandidovat i ve volbách magistrátních. Kamil Jankovský se dlouhodobě specializuje na řízení zdravotnictví, je také ekonomickým expertem strany Věci veřejné a uchází se o vaše hlasy - seznamte se s jeho názory.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví.

České zdravotnictví ústy Kamila Jankovského

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat k českému zdravotnictví. Jaká je současná situace? Většina z nás asi tuší, že už se konečně něco musí začít dělat. Julínkova reforma zdravotnictví nebyla dokončena, natož spuštěna, a ztratili jsme další čtyři roky.

Ekonomická krize na našem systému veřejného zdravotního pojištění zanechává hluboké šrámy. Aktuální čísla z pojišťoven už napovídají, že v nejbližších letech opět spadneme do hlubokých deficitů, které budeme muset jednou zaplatit.

Ptáte se jak? Podle levicových politiků jednoduše tak, že opět sáhneme do výdajů státního rozpočtu a prohloubíme naše už tak hrozivé dluhy. Ano - parlamentní volby budou mít zdravotnictví jistě jako jedno z důležitých témat.

V našem seriálu bychom rádi komentovali nejpalčivější problémy českého zdravotnictví a nabízeli jednoduchá, srozumitelná a hlavně spravedlivá řešení.

První tři díly věnujeme důležité otázce nutnosti definování standardu a nadstandardu poskytované zdravotní péče. Opravdu potřebujeme mít pro konkrétní diagnózu přesně nastaveno, co je ještě standardem a co už je nadstandardní péče? Věci veřejné říkají ano a vědí proč.

Kamil Jankovský

Věci veřejné upozorňují: Dnes je rozhodnutí jen v rukou lékaře…

Pojďme si společně ukázat jeden příklad. Před 20 lety přišli ke dvěma lékařům v nemocnici dva pacienti se stejnou diagnózou – artrózou kyčelního kloubu ve stejném stadiu onemocnění a oba dostali při operaci stejný implantát. Dnes je situace jiná – k dispozici je mnoho implantátů od různých výrobců a ty se mnohdy liší jen cenou.

"Rozdíl v ceně však může a nemusí přinášet vyšší kvalitu, a tak dnes mohou dostat dva takoví pacienti různé umělé klouby, jeden dražší a druhý levnější - rozhodnutí je jen v rukou lékaře", uvádí Kamil Jankovský.

Firmy prodávají podobné implantáty za odlišné částky a současný systém zdravotnictví je nenutí k tomu, aby své ceny srovnaly, protože je nastaven tak, že pokud je implantát schválen, je plně hrazen, a to i tehdy, když je dražší, než srovnatelný od jiného výrobce. Je zde vidět tlak výrobců a vytváří se tak prostor pro šedou ekonomiku (neboli korupci).

Jinak to ve zdravotnictví funguje u léků - lépe řečeno mělo by to tak fungovat – pokud na jednu chorobu existuje více přípravků, což je docela běžné, pak by v konkrétní skupině měl být vždy jeden, který je ze systému veřejného zdravotního pojištění plně hrazen a na ty dražší si pacient musí připlatit. Bohužel realita je trochu jiná, a tak pacienti platí doplatky, aniž by věděli, zda existuje varianta bez doplatku.

…kdy bude konečně záležet na pacientovi?

Pokud by tento systém platil i pro implantáty, nutilo by to výrobce, aby snižovali své ceny na úroveň hrazeného. Takto ušetřené zdroje by pak mohly být použity jinde. "Pacient bude vědět dopředu, co je standardem pro léčbu jeho nemoci, a pokud bude chtít kloub, který je dražší a přitom srovnatelný s tím standardním, bude si muset připlatit," vysvětluje Kamil Jankovský ze strany Věci veřejné.

A tím se dostáváme k definování tzv. "standardu" ve zdravotnictví, který splňuje ty nejpřísnější současné nároky na léčbu onemocnění a zároveň zohledňuje i cenu léčby, a "nadstandardu", který nachází uplatnění v případě, kdy použitá metoda nemá oproti standardu významný přínos, anebo je neúměrně dražší.

Potom tedy bude záležet na svobodném rozhodnutí pacienta, zda si, pokud bude chtít "dražší značku" či jinou metodu, na ni dobrovolně připlatí. "Jestli to bude hrazeno přímo z kapsy pacienta, nebo z komerčního připojištění, bude jen na jeho rozhodnutí," uzavírá Kamil Jankovský.

Pokračování přístě

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu.

Kamil Jankovský 2

Autor:

Nejčtenější

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné.
Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné

Živé rostliny v interiéru čistí vzduch, snižují pocit únavy, zvyšují náš pracovní výkon a kreativitu a eliminují hluk. To jsou jen některé důvody, proč bychom...  celý článek

Léto s Huawei má pořádnou šťávu
Léto s Huawei má pořádnou šťávu

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky.   celý článek

Dva nové rodinné patrové domy vyvinula společnost Natura Space CZ a představí...
BĚŽTE ZA EVČOU a splňte si svůj sen o bydlení

Eva Vrabcová - Nývltová bude velet dětským běžeckým závodům. Den plný běhání spojený s představením nových patrových rodinných domů pořádá Natura Space CZ v...  celý článek

Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní
Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní

Mobilita znamená kompletní zajištění péče o váš vůz. Pořízení vozu je teprve začátek jeho života a dobrá firma se postará o to, co je k němu potřeba.   celý článek

Další z rubriky

Proč nekupovat levné povlečení.
Proč nekupovat levné povlečení

Jak se říká: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.“ Přesně to platí i při výběru ložního povlečení. Zdánlivě nízká počáteční...  celý článek

Nepodceňujte výběr octa při zavařování.
Pozor na výběr octa při zavařování a dochucování

Ocet sehrává v kuchyni důležitou úlohu, ale nesmíte podcenit jeho správný výběr. Kromě lihových octů, vhodných především pro nakládání, je k dochucování lepší...  celý článek

Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen.
Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen

Přišel z Prahy, neměl peníze a musel se ve všem spolehnout jen sám na sebe. Pavel Šich přesto vybudoval jeden z nejúspěšnějších statků ve středních Čechách....  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky
Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky

Posloucháte tvrdou muziku a v ničem se necítíte lépe, než v okovaných botách a punkovém číru? Tak to pak bude romantický drdol s růžičkami tabu i na vaší svatbě... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.