Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné ke zdravotnictví: regulační poplatky – 5. díl

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Kamil Jankovský působí ve straně Věci veřejné jako expert na ekonomiku, úzce se také specializuje na řízení zdravotnictví. V letošních parlamentních a magistrátních volbách se bude Kamil Jankovský ucházet za Věci veřejné o vaše hlasy. Postupně vám představíme jeho názory, a to nejen na tento obor.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Kamil Jankovský z Věcí veřejných komentuje české zdravotnictví.

Věci veřejné se budou v seriálu na tomto serveru ústy Kamila Jankovského pravidelně vyjadřovat nejen k českému zdravotnictví.

V minulém díle našeho seriálu jsme komentovali současnou nepřehlednou situaci ve stomatologii a na konkrétním příkladě jsme obhajovali klíčovou koncepci Věcí veřejných pro zdravotnictví – zavedení systému standardu a nadstandardu.

V dnešním díle se budeme podrobněji zabývat velmi ožehavým tématem – poplatky ve zdravotnictví.

Věci veřejné: nesouhlasíme s poplatkem za položku na receptu

Je jasné, že český zdravotnický systém musí být regulován. Neustále se totiž zkvalitňuje poskytovaná zdravotní péče, lékaři pro nás mohou udělat stále více. Ruku v ruce s tímto trendem jde i ohromný nárůst nákladů na zdravotní péči, kvalitní a moderní medicína je plná špičkových technologií, a ty zkrátka nejsou zadarmo. Musíme tedy šetřit a jedním z nástrojů, kterými toho lze docílit, bylo zavedení tzv. regulačních poplatků.

Věci veřejné jejich zavedení v principu nepovažují za špatné. Svůj původní cíl – tedy pokus o zamezení nadužívání zdravotní péče ve smyslu počtu návštěv u lékaře (ve kterých jsou Češi doslova rekordmani), počtu předepsaných receptů, výjezdů sanitek a poskytování pohotovostní péče – v zásadě splňují.

Kamil Jankovský menšíS několika parametry ale Věci veřejné nesouhlasí. Poplatky ve zdravotnictví jsou dnes vlastně jediným, odtrženým zbytkem původní Julínkovy reformy a jsou nastaveny velmi zvláštně.

"My například zásadně odmítáme poplatek za položku na receptu, ten podle nás žádnou regulační úlohu neplní. Také bychom změnili nastavení ročního pětitisícového limitu (za poplatky a doplatky za léky). Za mnohem spravedlivější bychom v tomto případě považovali určité procento vztahující se k výši platu, tato hodnota by samozřejmě byla zastropovaná. Vždyť mezi pěti tisíci korunami nastavenými jako limit pro vysoce postaveného manažera a pro člověka na hranici životního minima, je velký rozdíl," uvádí Kamil Jankovský a dodává, že podle Věcí veřejných by v tuto chvíli regulační poplatky neměly být rušeny (vyjma poplatku za položku na receptu) a nesystematicky upravovány:

"Svoji regulační úlohu, včetně pokusu o navýšení celkového objemu peněz určených pro zdravotnictví, kterých se teď, v době krize nebude dostávat, plní. Jejich trvání by mělo být omezeno startem skutečné reformy zdravotnictví."

Kdy už poplatky nebudeme potřebovat?

Klíčovým bodem zdravotnické koncepce Věcí veřejných je v tomto seriálu opakovaně zmiňované zavedení systému "standard a nadstandard". Pro náš současný zdravotnický systém je typické heslo "všechno všem", na takto velkoryse pojaté zdravotnictví ale rozhodně nemáme peníze.

Toužíte třeba po tom, aby vás vždy odoperoval nejzkušenější chirurg, který pro konkrétní diagnózu provedl nejvíce operačních výkonů? Chtěli byste si legálně připlácet na nadstandardní péči? Máte smůlu – pokud nemáte připravený úplatek, pak ani nemáte jak. Komerční připojištění u nás totiž stále nebylo zavedeno.

V novém systému zdravotnictví, kdy budeme všichni vědět, na co v rámci léčby našeho onemocnění máme nárok vždy – a co tím pádem spadá do systému veřejného zdravotního pojištění – a na co si, ať už cestou našich různě koncipovaných komerčních pojistek či hotovostní platby připlatíme, nebudou regulační poplatky potřeba, jednoduše ztratí význam.

"Určitě bychom zachovali jen poplatek za pohotovostní péči, kdy lékař vykonává návštěvy u nemocných přímo v jejich domácím prostředí – její provoz má totiž úplně jiné vstupní náklady. Totéž se týká i poplatku v pohotovostních lékárnách.

Ruku na srdce, kolikrát jste za posledních deset let těchto dvou prvků zdravotní péče opravdu využili? V placení takových položek, vzhledem k jejich vlastně raritnímu výskytu, nevidím žádný problém, tyto výdaje mohou být navíc rovněž součástí našich komerčních pojistných plánů.

Dále bychom zachovali platbu za pobyt v nemocnici, protože stejně jako doma svítíte, topíte a stravujete se, tak totéž děláte v nemocničním zařízení, a tomu musí někdo uhradit náklady," uzavírá Kamil Jankovský.

Kamil Jankovský menší 23. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: standard a nadstandard
4. díl seriálu Věci veřejné ke zdravotnictví: u zubaře

Zaujalo vás toto téma?

Více názorů Kamila Jankovského si můžete přečíst na jeho blogu: kamiljankovsky.blog.idnes.cz.

Autor:

Nejčtenější

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

SEO má smysl pouze dlouhodobě.
SEO má smysl pouze dlouhodobě

Mnoho lidí se domnívá, že SEO funguje jako nějaké tlačítko – stačí jej zapnout a je hotovo. To je však mylný dojem. Má-li být optimalizace pro vyhledávače...  celý článek

Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní
Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní

Mobilita znamená kompletní zajištění péče o váš vůz. Pořízení vozu je teprve začátek jeho života a dobrá firma se postará o to, co je k němu potřeba.   celý článek

Léto s Huawei má pořádnou šťávu
Léto s Huawei má pořádnou šťávu

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky.   celý článek

Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá
Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá

Stěhování lidí z měst na venkov se pomalu stává novým trendem. Nikoliv však pozitivním. Hlavním důvodem totiž není touha po vlastním domě se zahradou, jak tomu...  celý článek

Další z rubriky

Vše pod jednou střechou v libereckém CENTRU BABYLON.
Vše pod jednou střechou v libereckém CENTRU BABYLON

Zábavní komplex v severních Čechách zve na letní dovolenou, kterou si užije každý napříč generacemi. Ocitnete se v továrně na zábavu s AQUAPARKEM, LUNAPARKEM,...  celý článek

Nepodceňujte výběr octa při zavařování.
Pozor na výběr octa při zavařování a dochucování

Ocet sehrává v kuchyni důležitou úlohu, ale nesmíte podcenit jeho správný výběr. Kromě lihových octů, vhodných především pro nakládání, je k dochucování lepší...  celý článek

Ženy versus muži. Kdo vyhrává souboj v „selfie“?
Ženy versus muži. Kdo vyhrává souboj v „selfie“?

Chytrý telefon se stal neodmyslitelnou součástí našeho života a životního stylu. Když zrovna nevoláme kamarádkám, prohlížíme novinky na Facebooku, sledujeme...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Místo plátna obličej. Make-up, který jste ještě neviděli
Místo plátna obličej. Make-up, který jste ještě neviděli

Ohromující, až skoro děsivé umění makepu, které předvádí Kanaďanka Mimi Choi je tak reálné, že spíš než makeup připomíná kouzla Photoshopu. Tím spíš, když si uv... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.