Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vládní dluhopisy vyspělého světa se začínají obchodovat jako bondy banánových republik. Dle CDS je kreditní riziko Francie horší než Indonésie, Itálie je rizikovější než Bulharsko a Portugalsko se propadlo pod Pákistán. Čím je mohou investoři nahradit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tequila dluhopisy: kvalitní náhrada dluhopisů problémových zemí EU | foto: Best Buy Investments

Kreditní riziko u dluhopisů rozvíjejících se zemí se naopak postupně zlepšuje. Je to dáno především jejich rychlým růstem a poklesem zadlužení, konkurenceschopností vůči vyspělým trhům a často zodpovědnou fiskální politikou.

Ačkoliv 7 % výnos na italském vládním dluhopisu je velmi lákavý (a pokud se novému politickému uskupení podaří obnovit důvěru dluhopis přinese dvouciferné zhodnocení), jediným ochotným kupcem je dnes schizofrenní ECB, a proto riziko spojené s budoucím pohybem cen a riziko nesplacení v době splatnosti zůstává velké. Pro konzervativní portfolia a rizikově averzní investory se tento dluhopis tedy příliš nehodí. Rizikově neutrální investor by o této investici už uvažovat mohl.

Pro konzervativní investory se na dluhopisovou složku díváme mimo Evropu, jmenovitě do Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie. Tamní dluhopisy jsou sice převážně s BBB a BB ratingem, ovšem dle našeho názoru vykazují mnohem lepší fundamenty a riziko nesplacení.

Jmenovitě se nyní zaměříme na krátkou analýzu Mexika a jeho vládních dluhopisů denominovaných v EUR. Vybrali jsme si vzorový šestiletý dluhopis se splatností 14.7. 2017 a nezdaněným výnosem do doby splatnosti ve výši 3.95 % p.a.

Důvod, proč vidíme riziko nesplacení tohoto EUR denominovaného dluhu jako malé, je očekávaná dluhová trajektorie Mexika.

Mexiko zadlužení 1

Mexiko během let 1999 – 2007 drželo rozpočtový schodek pod 1 % HDP, což signalizuje fiskální opatrnost i v době, kdy celý vyspělý svět zvyšoval schodky. K fiskální restrikci přispěly i kladné reálné úrokové sazby, opět jedna z proměnných, se kterou se v dnešním světě často nesetkáváme.

Mexiko úrokové sazby 2

Kladné reálné úrokové sazby, rostoucí množství rezerv v cizích měnách, velmi levná vlastní měna a rovněž zlepšující se konkurenční pozice Mexika vůči Číně se nám zdá jako velmi kvalitní základ pro zabránění budoucí krize platební bilance. To vše z mexického dluhu dle našeho názoru dělá mnohem kvalitnější dluhopisovou investici, než by napovídal samotný BBB rating.

Mexiko importy 3

Při držení do splatnosti by zmíněný šestiletý dluhopis měl poskytnout výnos do doby splatnosti před daněmi 3.96 % p.a. Pokud by v příštím roce došlo k normalizaci situace a opadla panika na trzích, lze předpokládat, že by došlo i k nárůstu ceny samotného mexického dluhopisu. Během roku by tedy v optimistickém scénáři investor mohl uzamknout 4 % kupón a až 6 % kapitálové zhodnocení na dluhopisu.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Havarijní pojištění za hubičku
Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi nimi bude, abyste si zvolili vyšší...  celý článek

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.
Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve formě MBA vzdělávání. Nebojte se si o něj...  celý článek

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa
Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s nimi získáte nárok na výhodné nabídky a...  celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.