Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět techniky se stále rozrůstá, pyšní se Dolní Vítkovice

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ostravský industriální areál Dolní Vítkovice se za poslední dva roky změnil k nepoznání. Do původně úplně opuštěných míst se znovu vracejí lidé. Z bývalého průmyslového území s kolosem vysokých pecí se stává město.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět techniky se stále rozrůstá, pyšní se Dolní Vítkovice | foto: Dolní oblast VÍTKOVICE

A město oblíbené - v minulém roce navštívilo dolnovítkovické areály téměř 680 tisíc lidí. Navíc se Dolní Vítkovice mohou pochlubit unikátním Světem techniky. Už teď obsahuje interaktivní muzeum a hernu se spoustou lákadel a letos se Svět techniky ještě rozroste do obrovské technické expozice.

U6 je synonymem chytré zábavy pro celou rodinu

Svět techniky - Nebát se a hrát si

Velkým lákadlem pro velké i malé příznivce technických vynálezů je interaktivní herna U6, která nedávno oslavila své roční výročí otevření. Najdete ji v budově někdejší VI. energetické ústředny (proto název U6) v Dolních Vítkovicích. Obklopeni historickými devítisettunovými dmychadly a více než stovkou zábavných pohyblivých exponátů tady na kloub přijdete i těm nejsložitějším technickým záludnostem. Navíc jednoduše a s legrací, protože objevujete při hře, takže se vzděláváte, aniž byste si toho tak úplně všimli. Svět techniky vám předvede, jak funguje kladkostroj, jak se dá z oceli vyválet plech nebo proč se jezdí po kolejích ze železa a ne třeba z betonu. U-šestka je napůl veselá a napůl vážná, netradiční a neokoukaná. 

Společnou řeč tady nad exponáty najdou i babičky a dědové se svými vnoučaty. Ti malí tady objeví přístroje, o kterých se jim ani nesnilo, ti starší s úsměvem na rtech na všechny tyto technické vymoženosti minulosti zavzpomínají a od svých ratolestí se nechají poučit, co vlastně všechno současné moderní technologie umí. Návštěvníci se zde mohou projít dějinami techniky od parního stroje přes strojírenství a výrobu oceli až po létání do kosmu a potápění hluboko pod hladinu oceánu. Na tisíce svých zvídavých otázek najdou sedm dní v týdnu odpovědi spolu se speciálně proškolenými a vstřícnými průvodci - animátory. 

Svět techniky v Dolních Vítkovicích láká na pokusy a hrátky s technikou

Perpetum mobile funguje u vysokých pecí

Pamětníci vzpomínají, experti obdivují, laici jsou uchváceni. Interaktivní expozici, kterou nabízí Svět techniky v U6, vévodí dvě devítisettunová monstra v podobě původních plynových pístových dmychadel. Všimnete si jich hned po příchodu. Mezi stovkou menších exponátů se vyjímají a nesou atmosféru dávno minulých let. Oproti ostatním hravým exponátům jsou tyto stroje nehybné a jakoby s vážnou tváří vzbuzují respekt k těžké práci, která ve Vítkovicích dennodenně probíhala přes 185 let. Podle vyprávění pamětníků vydávala dmychadla za časů výroby speciální zvuk, který pak už neodmyslitelně patřil ke koloritu místa, dnešní ostravské čtvrti Vítkovice.  

"Je to jedna z myšlenek celé expozice, že jen když pochopíme minulost, můžeme porozumět i budoucnosti. Proto se tady věnujeme nejrůznějším objevům a vynálezům, které společnosti v minulosti umožnily pokrok,“ vysvětluje Jakub Švrček, ředitel Světa techniky. Animátoři návštěvníkům vysvětlí nejen funkci samotných dmychadel, ale prostřednictvím kovářských měchů je nechají i vyzkoušet princip fungování. 

"Dmychadla totiž pumpovala jako takové obrovské kovářské měchy do vysoké pece až 110 tisíc metrů krychlových vzduchu za hodinu,“ popisuje průvodce Jiří Vavřík a dodává, že na videu mohou návštěvníci prozkoumat jednotlivé procesy, které musel absolvovat čerstvý vzduch, než byl ohřátý na 1 400 stupňů fouknut do vysoké pece a později jako plyn z pece jímán a využit jako palivo opět právě do motorů dmychadel. Celý tento uzavřený ekonomicky i ekologicky efektivní technologický okruh tak vlastně fungoval jako jakési perpetum mobile. 

Svět techniky - Nebát se a hrát si

Lochneska žije! A je docela poddajná

Věděli jste, že Lochneska se ze skotského jezera přestěhovala do U6? Přezdívalo se tak totiž kabině vlaku, která je nejnovějším přírůstkem do interaktivního světa vědy a techniky. Jde o unikátní exponát skutečné vlakové kabiny, která mezi léty 1970 a 2012 ujela na českých tratích přibližně tři a půl miliónů kilometrů. Narodila se v závodě Vagónka Studénka, pak ale jezdila především v Praze a okolí. Teď ji mohou zkusit řídit všichni malí i velcí návštěvníci zábavné herny Světa techniky v U6 v Dolních Vítkovicích. Mašina je totiž vybavena vlakovým simulátorem, který umožňuje ovládat jízdu vlakem téměř na chlup stejně, jako tomu bylo v čase jejího provozu. 

"Trenažér je připojený na skutečné ovládací prvky v kabině, takže si návštěvník může na vlastní kůži vyzkoušet jízdu vlakem z pozice strojvedoucího. Projet takto může křížem krážem všechny známé trasy Moravskoslezského kraje. Co se nám z pozice cestujících dosud zdálo tak jednoduché, tady v kabině získává úplně novou dimenzi,“ přibližuje zkušený průvodce Jiří Vavřík. Samotná kabina byla z vlaku odřezána v depu kolejových vozidel v České Třebové. Její transport do budovy U6 byl složitou operací, která se podařila jen díky asistenci zhruba dvaceti pomocníků a dvou jeřábů. 

Svět techniky se stále rozrůstá, pyšní se Dolní Vítkovice

I věda může být jednoduchá, hravá a zábavná 

Návštěvníky Světa techniky a jeho interaktivní herny U6 láká i seriál vědeckých pokusů s názvem "Zábavná a kreativní věda“. Příchozí díky němu snadno a zábavně odhalí fungování fyzikálních, chemických či matematických zákonů. Děti se přiučí něčemu novému, dospělí si opráší své školní znalosti. Například v díle na téma "Kaleidoskop – hra zrcadel“ se návštěvníci dozvěděli, z čeho se zrcadla vyrábějí, jak fungují a kde všude nám v životě pomáhají – ať už v lékařství, v dopravě nebo třeba v architektuře. 

"Malí i velcí si u nás vyzkoušejí, jak vlastně funguje duté a vypouklé zrcadlo. U toho zažijí velkou legraci, mohou se měnit v obry i trpaslíky,“ usmívá se Šárka Želinská z U6. 

Svět techniky - Nebát se a hrát si

V dalších dílech si návštěvníci "zábavné vědy“ například vyrobili model periskopu nebo si sami sestavili a vyzkoušeli elektrický obvod. Jindy zase děti zjistily, co je v mýdle tak zázračného, že umyje i mastnou špínu. "Jde o to, aby se děti nenásilnou formou hry naučily chápat a využívat vědomosti, které znají z učebnic. Svět techniky nabízí vědu v takovém podání, že se jedná spíše o dobrodružství,“ dodává Šárka Želinská. 

Svět techniky - Nebát se a hrát si

Velký Svět techniky nabídne velkolepou „technickou show“

Na dosavadní aktivity Světa techniky a jeho herny U6 v Dolních Vítkovicích letos naváže obří expozice moderních vynálezů. Doslova před očima už vyrostla architektonicky skvostná stavba Velkého Světa techniky neboli Science and Technology Centra. Je výjimečná svým trojúhelníkovým tvarem a obří prosklenou fasádou vážící přes deset tisíc kilogramů. Už brzy v sobě ukryje a hravě představí zajímavosti z vědy a techniky. 

Když si obří budovu procházíte, vidíte jednotlivé přednáškové sály, výstavní prostor, učebny, laboratoře, kabinety, i kinosál pro 3D promítání s kapacitou 200 diváků. "S kinosálem sousedí i takzvaný show and demo prostor. Jedná se o přednáškový sál s hledištěm a pódiem, kde může probíhat výuka s interaktivními pokusy a hrami. Vejde se sem 80 až 100 osob,“ popisuje ředitel Světa techniky Jakub Švrček. Celkově má Velký Svět techniky pět pater, návštěvníkům budou zpřístupněna tři z nich. V dalších dvou bude administrativní a technologické zázemí.

Svět techniky se stále rozrůstá, pyšní se Dolní Vítkovice

Stavba je už hotova, nyní se začne pracovat na interiéru budovy, audio a video technice, informačních, navigačních a rezervačních systémech a samotné expozici. I když zatím není známá konkrétní podoba úplně všech exponátů, už teď je jasné, že se na ploše zmíněných tří pater vyrostou celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi bude Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten bude rozlohou největší, zabere celé jedno patro a také venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady tak budou moci hrát, objevovat i odpočívat. Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. 

"Návštěvníci u nás dostanou šanci přijít na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího,“ líčí Jakub Švrček. První návštěvníky přivítá Velký Svět techniky s příchodem letošního podzimu.

Informace o akcích a otvírací době na: www.stcostrava.cz

Svět techniky se stále rozrůstá - loga

 

Autor:

Nejčtenější

Vsaďte si a sledujte šlágr Sparta – Plzeň i El Clásico živě na TV Tipsport.
Vsaďte si a sledujte šlágr Sparta – Plzeň i El Clásico živě na TV Tipsport

Netrpělivě očekávaná bitva Sparty s Plzní je tady, tentokrát navíc s luxusním dezertem! Šlágr českého ligového jara má výkop v neděli v 17:30 a sledovat ho...  celý článek

Každý miluje džíny. Nechte se okouzlit novou jeans kolekcí firmy Evona.
Každý miluje džíny. Nechte se okouzlit novou jeans kolekcí firmy Evona

„Džínovina“ může být velmi pohodlná. Nevěříte? Představujeme vám novou kolekci českého tradičního výrobce Evona s oblíbeným jeans vzorem. Najdete v ní dámské...  celý článek

Společnost IRRIGA realizovala závlahu pro FC Hradec Králové na nejmodernějším...
Věděli jste, že můžete získat dotace na závlahu fotbalových hřišť?

Perfektně střižený a svěže zelený trávník je chloubou každého dobrého fotbalového klubu nebo golfového greenu. Hřiště ale dostává od hráčů každý den zabrat,...  celý článek

Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 150 Kč zdarma a bonus 50 000 Kč.
Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 150 Kč zdarma a bonus 50 000 Kč

Hokejový svátek roku je tady! MS ve Francii a Německu se blíží a s ním i jeden ze sázkařských svátků roku! Jak vidí největší komunita tipérů šance českého...  celý článek

Jak bezpečně odstranit klíště?
Jak bezpečně odstranit klíště?

Také se před procházkou v lese celí nastříkáte repelentem, zastrčíte si kalhoty do vysokých bot, a stejně na sobě najdete klíště? Neztrácejte hlavu. Máme pro...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.