Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět knihy již po sedmnácté. Tentokrát ve znamení arabské literatury

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Letošní, již 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, od 12. do 15. května, bude mimořádně zajímavý - i s ohledem na současný politický vývoj, neboť se na něm představí arabská literatura v čele s čestným hostem Královstvím Saúdské Arábie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět knihy, s.r.o. - Arabská literatura | foto: Svět knihy, s.r.o.

Účast Saúdské Arábie jako čestného hosta na veletrhu Svět knihy Praha se připravuje Ministerstvo vysokoškolského vzdělávání (MOHE) v Rijádu, které dostalo za úkol naplánovat a zajistit jak stánek, kde bude k vidění hlavně arabská literatura, tak doprovodný program týkající se prezentace země.

Ministerstvo tedy zodpovídá prostřednictvím svých úřadů v zahraničí za vědecké a kulturní aktivity, jako jsou přednášky, semináře a literární akce. MOHE obvykle vybírá odborníky, spisovatele, filozofy, autory a profesory pro účast na jednotlivých akcích.

Knihy, které se v květnu vystaví v saúdském stánku na veletrhu Svět knihy Praha, byly vybírány tak, aby prezentovaly co nejširší oborové zaměření, počínaje odbornou literaturou, až po digitální knihy a literaturu pro děti. Saúdskou delegaci budou tvořit zástupci z Ministerstva kultury a informací, Knihovny krále Abdul Azize, z úřadu Nejvyššího zmocněnce pro turistiku a památky, Národní knihovny krále Fahda a řady saúdských univerzit.

Svět knihy, s.r.o. obr. 2

Ve společných diskuzích pak mezinárodní odborníci budou řešit témata jako islámská civilizace, orientalistika či vývoj literárních hnutí v Saúdské Arábii a České republice.

Pro návštěvníky, které okouzlila arabská literatura, bude na veletrhu Svět knihy Praha také možnost v rámci širší kulturní prezentace země seznámit se s tradičním arabským folklórem, saúdským sochařstvím a kaligrafií ve speciálním stanu, který vyroste před Průmyslovým palácem.

Arabská literatura jako hlavní téma knižního veletrhu v Praze

Jako hosté hlavního tématu veletrhu, kterým je arabská literatura, přijedou do Prahy autoři a další osobnosti například z Egypta, Tuniska, Libanonu.

Ve spolupráci s partnerskou organizací Literature Across Frontiers a za odborné pomoci pracovníků Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK, Společnosti česko-arabské a nakladatelství Dar-Ibn-Rushd se podařilo na veletrh Svět knihy Praha pozvat řadu významných jmen, jako jsou Abdelkader Benali (Maroko-Nizozemí), Hasan Balásim (Irák-Finsko), Mansúra ´Izz ad-Dín (Egypt), Tahar Ben Jelloun (Maroko-Francie), Hassúna al-Musbáhí (Tunisko), Magdí aš-Šáfi´í (autor populárních komiksů, Egypt), Fátima Šaraf ad-Dín (Libanon-Belgie).

Dále přijíždí delegace arabských nakladatelů a odborných návštěvníků např. Šaríf Bakr (Al Arabi Publishers, Egpyt), Neil Hewison (American University Cairo Press, Egypt), Nahla Hannú (portál arabských autorek, Egypt), Ahmen Ibráhím (Spinx Agency, Egypt). Důležitou návštěvu pro českou literaturu a nakladatele představuje pan Chálid al-Biltagí, profesor českého jazyka na univerzitě Al Alsun v Káhiře.

Svět knihy, s.r.o. obr. 4

Můžeme se těšit na pořady pro Evropany mnohdy exotických témat jako o světě moderní arabské literatury, o současné tuniské poezii, vzniku a rozvoji arabského dramatu a divadla, o kouzlu arabské kaligrafie či vývoji arabské dětské literatury.

Arabský program, jehož hlavním tématem bude arabská literatura, připravený pro veletrh Svět knihy Praha jistě zaujme jak svou šíří, tak zdrojem informací, jež se běžně nemáme šanci dozvědět.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery.
Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery

Nenechte si ujít výstavu jedné z největších českých sbírek současného zahraničního a českého umění, která je výsledkem dlouhodobého a vášnivého nasazení svého...  celý článek

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi filmů. Známá díla světových skladatelů,...  celý článek

Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy
Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy

Divadlo SemTamFór je v Praze již dva měsíce. Jak se divadlu v hlavním městě daří a co plánují na příští rok, nám sdělil principál nového pražského divadla...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.