Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srovnejte stěny do hladka

Komerční sdělení   11:13aktualizováno  11:13
Toužíte po dokonale hladkých stěnách, ale nevíte, jestli to zvládnete svépomocí? Existuje hned několik způsobů, jak docílit krásně hladké omítky. Pomocí válečku a hladítka to zvládnou i začátečníci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Srovnejte stěny do hladka | foto: Hornbach

Hrboly, rýhy či stopy po starších otvorech nebo opadané omítce. To vše může zůstat na stěnách a stropě po běžném vymalování. Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

špachtle

Než se pustíte do práce, lehčí kusy nábytku odkliďte z místnosti, ty těžší odsuňte do středu místnosti a zakryjte malířskou fólií. Všechny části stěny, které se nebudou natírat, například podlahové lišty, okna a dveře, zakryjte maskovací páskou a celou podlahu pokryjte fólií. Zásuvky a vypínače můžete ponechat na místě a také polepit páskou, nebo je po vypnutí přívodu proudu nechat dočasně na dobu práce odmontovat elektrikářem.

1.Zatmelte nerovnosti

Očistěte stěny smetákem a vyluxujte prach. Pak se hmoty budou na stěnu lépe přichytávat. Do otvorů, které jsou hlubší než 1,5 milimetru, naneste přímo z tuby tmel – opravnou stěrku.

2.Zatmelení srovnejte špachtlí

Opravnou stěrku na zatmelených místech zarovnejte štukatérskou špachtlí Budou-li na místě menší nerovnosti, nemusíte je brousit, srovnáte to v dalším kroku.

3.Naneste plošnou stěrku

zarovnání

Celou plochu stěny překryjte jinou hmotou – opravnou a plošnou stěrkou. Pastovitou hmotu této stěrky několikrát promíchejte s pomocí štukatérské špachtle. Do kbelíku s hmotou dvakrát až pětkrát ponořte porézní molitanový nebo klasický malířský váleček, aby se na něj přichytilo dost materiálu. Hmotu pak válečkem rovnoměrně nanášejte křížovými pohyby v dostatečně silných vrstvách, aby zcela zakryly podklad. Lepší je hmoty nanést o něco více než příliš málo. Dřevo ani rohové lišty u zdí tmelem nepotírejte. Jakmile plochu pokryjete tmelem, ještě ho jednou rozetřete shora dolů, aby byl materiál všude v rovnoměrné vrstvě. Pomocí štukatérské špachtle z válečku hned opatrně odstraňte přebytečný tmel. Stejně je dobré přestěrkovat i strop, postup bude stejný.

4.Srovnejte zeď hladítkem

malování

Pro uhlazení plochy stěrky použijte speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení lze provést hned po zaschnutí tmelu. Stahovat začněte v rohu. Přiložte hladítko naplocho do rohu takovým tlakem, abyste vytvořili co nejhladší rovnoměrný povrch. Zbývající plochu lze stáhnout libovolným směrem – shora dolů, ze strany či zespodu nahoru. Při stahovaní dolů dbejte na to, aby gumová hrana hladítka nezachytila příliš mnoho přebytečného tmelu. Z hladítka vždy odstraňte stažený tmel pomocí štukatérské špachtle, dokud je ještě vlhký.

5.Dolaďte nerovnosti a plochu přebruste

rovnání

Jestliže na uschlém povrchu zůstala po stažení nějaká problematická místa, například prohlubně, můžete ještě jednou nanést válečkem tmel a poté ho hladítkem opět stáhnout. Po zaschnutí celou plochu kompletně obruste, abyste dosáhli ještě jemnějšího povrchu. Pak odstraňte maskovací pásku a na stejná místa nalepte novou, kvůli malování.

6.Stěnu přemalujte

malování

A můžete se pustit do malování. Nejprve jako základní nátěr naneste penetrační prostředek. Malovat začínejte vždy na stropě. Všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu. Plochy nyní natřete válečkem. Pracujte vždy způsobem ‚mokrým do mokrého‘ - předchozí nátěr štětcem nesmí před zahájením malování válečkem zaschnout.

Co budete potřebovat:

opravnou stěrku, opravnou a plošnou stěrku,
penetrační prostředek,
barva, krycí malířskou fólii,
maskovací pásku, štukatérskou špachtli, hladítko na stěrku, plochý štětec, dva malířské válečky, teleskopickou tyč, stírací mřížku, plastový kbelík.

Kde to seženete: v hobbymarketech.

Jak dlouho to bude trvat: jedna místnost 4x4 metry asi čtyři hodiny.

Kolik to bude stát: na jednu místnost stačí 5 kg balení opravné stěrky od 600 Kč, jeden nátěr profesionální barvou 347 Kč

Abyste docílili pravidelné barevné vrstvy, nesmí se barva po ponoření válečku do vědra nanášet přímo na stěnu. Před tím válečkem přejeďte přes stírací mřížku. Teprve pak se barva na válečku rovnoměrně rozprostře a lze ji s dobrým výsledkem nanášet na stěnu. Na stěny nanášejte barvu válečkem nejprve křížem krážem. Nepravidelný nátěr se při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Tím vznikne pravidelný nátěr. Chcete-li zvolit rozdílné odstíny na strop a stěny, před nátěrem druhé barvy polepte hrany již natřených ploch malířskou maskovací páskou.

Pozvánka

Přijďte se do Hornbachu podívat na předvádění přípravy dokonale hladkých zdí! Od 1. do 24. 9. jsou pro kutily připraveny předváděcí akce, kde uvidí vše, co potřebují vědět o přípravě dokonale hladkých zdí.

Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Nejčtenější

Cestování po Praze i z letiště: rychle a spolehlivě s vychytanou taxi aplikací
Cestování po Praze i z letiště: rychle a spolehlivě s vychytanou taxi aplikací

Cestujete po Praze nebo na Letiště Václava Havla? Potřebujete zajistit spolehlivou přepravu osob i zavazadel? Chcete se vyhnout poplatkům za parkování?...  celý článek

Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů.
Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů

Právě končící zima důkladně prověřila aktuální stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domů nebo bytů. Pro ty, kteří již tuší, že stav...  celý článek

Nejkrásnější česká návrhářka obléká celebrity.
Nejkrásnější česká návrhářka obléká celebrity

Ivana Mentlová obléká největší české módní ikony, má svoji vlastní designerskou značku a již šestou kolekci navrhuje prémiovou řadu Silverline pro českou módní...  celý článek

Pomoc, prodávám nemovitost! Na koho se obrátit?
Pomoc, prodávám nemovitost! Na koho se obrátit?

Nejraději byste za sebe postavili armádu právníků, obchodníků a techniků. A moc nevíte, odkud začít, abyste neudělali chybu, která nepůjde vzít zpátky. Jak...  celý článek

Bizerba na Interpack 2017 představí chytré řešení
Bizerba na Interpack 2017 představí chytré řešení

Řešení digitální transformace, bezpečnosti potravin, plnících systémů, ale i produkty z oblasti logistiky a etiketování a další svá moderní řešení představí...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.