Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srovnejte stěny do hladka

Komerční sdělení   11:13aktualizováno  11:13
Toužíte po dokonale hladkých stěnách, ale nevíte, jestli to zvládnete svépomocí? Existuje hned několik způsobů, jak docílit krásně hladké omítky. Pomocí válečku a hladítka to zvládnou i začátečníci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Srovnejte stěny do hladka | foto: Hornbach

Hrboly, rýhy či stopy po starších otvorech nebo opadané omítce. To vše může zůstat na stěnách a stropě po běžném vymalování. Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

špachtle

špachtle

Než se pustíte do práce, lehčí kusy nábytku odkliďte z místnosti, ty těžší odsuňte do středu místnosti a zakryjte malířskou fólií. Všechny části stěny, které se nebudou natírat, například podlahové lišty, okna a dveře, zakryjte maskovací páskou a celou podlahu pokryjte fólií. Zásuvky a vypínače můžete ponechat na místě a také polepit páskou, nebo je po vypnutí přívodu proudu nechat dočasně na dobu práce odmontovat elektrikářem.

1.Zatmelte nerovnosti

Očistěte stěny smetákem a vyluxujte prach. Pak se hmoty budou na stěnu lépe přichytávat. Do otvorů, které jsou hlubší než 1,5 milimetru, naneste přímo z tuby tmel – opravnou stěrku.

2.Zatmelení srovnejte špachtlí

Opravnou stěrku na zatmelených místech zarovnejte štukatérskou špachtlí Budou-li na místě menší nerovnosti, nemusíte je brousit, srovnáte to v dalším kroku.

3.Naneste plošnou stěrku

zarovnání

zarovnání

Celou plochu stěny překryjte jinou hmotou – opravnou a plošnou stěrkou. Pastovitou hmotu této stěrky několikrát promíchejte s pomocí štukatérské špachtle. Do kbelíku s hmotou dvakrát až pětkrát ponořte porézní molitanový nebo klasický malířský váleček, aby se na něj přichytilo dost materiálu. Hmotu pak válečkem rovnoměrně nanášejte křížovými pohyby v dostatečně silných vrstvách, aby zcela zakryly podklad. Lepší je hmoty nanést o něco více než příliš málo. Dřevo ani rohové lišty u zdí tmelem nepotírejte. Jakmile plochu pokryjete tmelem, ještě ho jednou rozetřete shora dolů, aby byl materiál všude v rovnoměrné vrstvě. Pomocí štukatérské špachtle z válečku hned opatrně odstraňte přebytečný tmel. Stejně je dobré přestěrkovat i strop, postup bude stejný.

4.Srovnejte zeď hladítkem

malování

malování

Pro uhlazení plochy stěrky použijte speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení lze provést hned po zaschnutí tmelu. Stahovat začněte v rohu. Přiložte hladítko naplocho do rohu takovým tlakem, abyste vytvořili co nejhladší rovnoměrný povrch. Zbývající plochu lze stáhnout libovolným směrem – shora dolů, ze strany či zespodu nahoru. Při stahovaní dolů dbejte na to, aby gumová hrana hladítka nezachytila příliš mnoho přebytečného tmelu. Z hladítka vždy odstraňte stažený tmel pomocí štukatérské špachtle, dokud je ještě vlhký.

5.Dolaďte nerovnosti a plochu přebruste

rovnání

rovnání

Jestliže na uschlém povrchu zůstala po stažení nějaká problematická místa, například prohlubně, můžete ještě jednou nanést válečkem tmel a poté ho hladítkem opět stáhnout. Po zaschnutí celou plochu kompletně obruste, abyste dosáhli ještě jemnějšího povrchu. Pak odstraňte maskovací pásku a na stejná místa nalepte novou, kvůli malování.

6.Stěnu přemalujte

malování

malování

A můžete se pustit do malování. Nejprve jako základní nátěr naneste penetrační prostředek. Malovat začínejte vždy na stropě. Všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu. Plochy nyní natřete válečkem. Pracujte vždy způsobem ‚mokrým do mokrého‘ - předchozí nátěr štětcem nesmí před zahájením malování válečkem zaschnout.

Co budete potřebovat:

opravnou stěrku, opravnou a plošnou stěrku,
penetrační prostředek,
barva, krycí malířskou fólii,
maskovací pásku, štukatérskou špachtli, hladítko na stěrku, plochý štětec, dva malířské válečky, teleskopickou tyč, stírací mřížku, plastový kbelík.

Kde to seženete: v hobbymarketech.

Jak dlouho to bude trvat: jedna místnost 4x4 metry asi čtyři hodiny.

Kolik to bude stát: na jednu místnost stačí 5 kg balení opravné stěrky od 600 Kč, jeden nátěr profesionální barvou 347 Kč

Abyste docílili pravidelné barevné vrstvy, nesmí se barva po ponoření válečku do vědra nanášet přímo na stěnu. Před tím válečkem přejeďte přes stírací mřížku. Teprve pak se barva na válečku rovnoměrně rozprostře a lze ji s dobrým výsledkem nanášet na stěnu. Na stěny nanášejte barvu válečkem nejprve křížem krážem. Nepravidelný nátěr se při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Tím vznikne pravidelný nátěr. Chcete-li zvolit rozdílné odstíny na strop a stěny, před nátěrem druhé barvy polepte hrany již natřených ploch malířskou maskovací páskou.

Pozvánka

Přijďte se do Hornbachu podívat na předvádění přípravy dokonale hladkých zdí! Od 1. do 24. 9. jsou pro kutily připraveny předváděcí akce, kde uvidí vše, co potřebují vědět o přípravě dokonale hladkých zdí.

Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Témata: Hornbach

Nejčtenější

Máme pro vás 35 výletních tipů na letní dovolenou
Máme pro vás 35 výletních tipů na letní dovolenou

Počet Čechů, kteří cestují raději autem než letadlem, rok od roku roste. Za loňský rok jich byla již více než polovina. Je jedno, zda vyrazíte jen na krátký...  celý článek

Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen.
Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen

Přišel z Prahy, neměl peníze a musel se ve všem spolehnout jen sám na sebe. Pavel Šich přesto vybudoval jeden z nejúspěšnějších statků ve středních Čechách....  celý článek

Průzkum Europ Assistance prozradil, kam se chystají Češi na dovolenou
Průzkum Europ Assistance prozradil, kam se chystají Češi na dovolenou

Plánujete letošní dovolenou, nebo už máte rekreaci domluvenou? Podle letního průzkumu společnosti Europ Assistance se 65 % Čechů chystá na dovolenou v...  celý článek

Studium MBA se v Česku těší stále větší oblibě. Proč?
Studium MBA se v Česku těší stále větší oblibě. Proč?

Jakým vzděláním si prošli ti, kteří za jméno připojují zkratku MBA? A proč jsou MBA školy čím dál tím oblíbenější? Titul MBA pochází z anglického Master of...  celý článek

Antal Business Centre nové kancelářské prostory na Praze 4 – Pankrác
Antal Business Centre - nové kancelářské prostory na Praze 4, Pankrác

Pár kroků od budoucí stanice metra D – Olbrachtova vznikly nové administrativní prostory. Nabízeny jsou k prodeji i pronájmu, velikostně již od 105 m2, takže...  celý článek

Další z rubriky

Postavte si terasu z kamene.
Postavte si terasu z kamene

Bez terasy by rodinný dům nebyl úplný. To samé platí i o chatách a chalupách. Když se vám líbí kamenné terasy a chodníčky, které můžete znát z dovolených v...  celý článek

VitalBite: profesionalita a láska ke psům
VitalBite: profesionalita a láska ke psům

Pro všechny majitele je zajištění co nejzdravějšího jídelníčku pro jejich psy tou největší výzvou. Základním pravidlem je, že psovi musí potrava chutnat a...  celý článek

Orbit už podruhé oplácí úsměvy, zapojte se i Vy.
Orbit už podruhé oplácí úsměvy, zapojte se i Vy

Úsměv je někdy to nejkrásnější, co Vás během dne může potkat, speciálně ten dětský. Ne všechny děti ale mají k úsměvu důvod, proto se značka Orbit již podruhé...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.