Sbírka bratří Kremličků v aukci uspěla: kresba Toyen Sen se prodala za 580 000 Kč

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V nedělní aukci, pořádané pražskou síní European Arts v pražském hotelu Marriott se nabízelo 20 položek ze sbírky malíře Rudolfa Kremličky, jedné z nejvýraznějších osobností meziválečné avantgardy, a jeho bratra Ludvíka.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Toyen, Sen | foto: European Arts

Nejvýznamnější položkou ze sbírky bratří Kremličků je kresba Toyen Sen z roku 1937 (akvarel a tuš na papíře), která je přípravnou kresbou k jejímu slavnému Obrazu Sen. Ta vyvolala velký zájem dražitelů na telefonu i v sále. Její cena vystoupala v jejich souboji na 580 000 korun. V případě Toyen jde o druhou nejvýše vydraženou kresbu autorky v historii českých aukcí.

Kresba Sen patřila malířovu bratrovi Ludívkovi, který ji získal až po Rudolfově předčasné smrti (Rudolf zemřel v roce 1932).

Josef Čapek, Dívka

Josef Čapek, Dívka

Linoryt Dívka Josefa Čapka (červený tisk) se vyvolával za 30 000 korun. Utkalo se o něj pět zájemců, kteří dražili po telefonu. Ti vyhnali jeho cenu až na 250 000 korun. Jedná se o autorův rekord v grafických dílech, který se tímto více než zdvojnásobil.

S velkým cenovým nárůstem změnila majitele také další práce Toyen ze sbírky bratří Kremličků, Surrealistická krajina (akvarel, tuš na papíře) z roku 1937. Vyvolávala se za 40 000 korun a nový majitel ji získal za 145 000 korun.

Z děl, jež nepatřila do sbírky bratří Kremličků byl v aukci mimo jiné kvaš Josefa Lady Zimní náves (1951). Jeho cena vyletěla ze 420 000 korun na 730 000 korun.

Další informace a obrazový materiál: European Arts, Senovážné nám. 8, Praha 1, tel. 233 342 293 mobil 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Katalog je na: www.europeanarts.cz

Nuda, nebo zápřah?
Nuda, nebo zápřah?

Kolik kroužků má mít vaše dítě?