Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběratelství mincí je výhodnou investicí i zajištěním na stáří

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Numismatika není jen koníček, ale i jedinečný investiční nástroj. Nejlepších výsledků prodeje se dá dosáhnout v mezinárodní aukci, přesně takové pořádá dvakrát do roka společnost AUREA Numismatika.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sběratelství mincí je výhodnou investicí i zajištěním na stáří | foto: AUREA Numismatika

Již několik set let je známý obor zabývající se sběratelstvím starých mincí - numismatika. Zprvu staré mince sbírala pouze úzká vrstva vysoké šlechty, později s přibývajícím množstvím mincí a bankovek v oběhu se tato záliba stala koníčkem nesčetného množství lidí z celého světa.

Soběslav Slavníkovec, 985 – 995, Denár, C.153_R!

Soběslav Slavníkovec, 985 – 995, Denár, C.153_R!

Se vzrůstajícím zájmem sběratelů následně došlo i k definování „sběratelské ceny“, která odráží aktuální zájem sběratelů, tedy sběratelského trhu, o konkrétní minci či bankovku.

Od druhé poloviny 19. století vznikly také specializované obchody a aukční domy, jejichž počet postupně narůstá i v současnosti. Zároveň se s nástupem obchodování na internetu otevřely nové možnosti. Zvětšuje se tak sběratelská obec a zlepšuje i přístup ke sběratelskému materiálu.

Hadrianus, 117 – 138, Aureus, 132 - 134, Rv: COS III PP

Hadrianus, 117 – 138, Aureus, 132 - 134, Rv: COS III PP

Mezinárodní aukce předčila všechna očekávání, nejdražší mincí se stal desetidukát

Rostoucí poptávka ovlivňuje sběratelskou cenu, podporuje i vydávání odborné literatury a sběratelských katalogů. Významnou částí sběratelů jsou investoři, kteří nebudují rozsáhlé sbírky pro maximální kompletnost, ale soustředí se na vzácnější nebo něčím výjimečné exempláře.

Přední český sběratel MUDr. Hugo Polák dražil své sbírky českých středověkých mincí a renesančních medailí, které sbíral převážně v 90. letech 20. století. Za nevšedního zájmu odborné i sběratelské obce byly obě sbírky draženy v aukcích pražské firmy AUREA Numismatika s.r.o. a výsledek předčil všechna očekávání. Nejdražší mincí se stal pražský desetidukát císaře Matyáše II. z roku 1613, který byl prodán za 2 691 000 Kč.

Mnoho současných sběratelů se svému koníčku věnovalo po celý život, aby po sobě zanechali něco trvalejšího. V dnešní době se ale seniorští sběratelé často loučí se svými sbírkami, aby si přilepšili na stáří.

Karel IV., 1346 - 1378 Dukát císařský (po roce 1356), Cast.8 a 10 Dukát 1938 (raženo pouze 20 ks + 172 Slovenský štát)

Karel IV., 1346 - 1378 Dukát císařský (po roce 1356), Cast.8 a 10 Dukát 1938 (raženo pouze 20 ks + 172 Slovenský štát)

Numismatický trh je stále na vzestupu

Po zajímavých a vzácných kusech je vždy velká poptávka, která spolu s atmosférou aukce dokáže vyhnat ceny do závratných výšek. Numismatický trh především díky své dlouhé historické zkušenosti nevykazuje v porovnání s jinými sběratelskými obory přílišné výkyvy v cenách ani v prodejnosti, což je nespornou výhodou.

AUREA Numismatika s.r.o. pořádá velkou numismatickou aukci s mezinárodní účastí dvakrát ročně. Draží staré mince, medaile, bankovky, řády, vyznamenání a odbornou literaturu. Nabízí poradenství zdarma, odhady cen, posuzování pravosti a odborné posudky.

Za hotovost vykupuje staré mince, medaile, bankovky, řády, vyznamenání, odbornou literaturu a staré pohlednice.

Více informací o numismatických aukcích a firmě AUREA Numismatika s.r.o. najdete na www.aurea.cz.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Peugeot 308 1,6i...
Peugeot 308 1,6i...

r.v. 2012, naj. 78 735 km, benzín
204 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.