Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Novým rokem přichází povinnost změnit akcie na majitele

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
K 1. lednu 2014 nabývá účinnosti zákon č. 134/2013 o zvýšení transparentnosti akciových společností. Tato novela se týká všech akciových společností v České republice, které mají vydány listinné akcie na majitele. Jejich povinností je učinit kroky vedoucí k zprůhlednění vlastnické struktury společnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

S Novým rokem přichází povinnost změnit akcie na majitele

Jak splnit povinnost změny akcií na majitele

Anonymní akcie, resp. akcie na doručitele v listinné podobě, jsou typem akcií, které neobsahují jméno vlastníka dané akcie. Novela zmíněného zákona ukládá povinnost akciovým společnostem, které mají vydány listinné akcie na majitele, tyto akcie změnit tak, aby vlastník byl vždy jasný. Učinit to mohou třemi způsoby:

• transformovat stávající akcie na majitele na akcie na jméno,

• změnit podobu akcií z listinné na zaknihovanou, tj. akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře cenných papírů, díky čemuž bude umožněna identifikace jejího vlastníka,

• akcie imobilizovat, tj. fyzicky je uložit do bankovní úschovy, čímž bude opět umožněna identifikace vlastníka a také výplata dividend.

Dotčené akciové společnosti mají povinnost vybrat si do 31. prosince 2013 jeden z výše popsaných způsobů, jak s akciemi na majitele naloží. V případě, že si akciová společnost nevybere žádnou z možností, k 1. lednu 2014 dojde k automatickému převodu všech listinných akcií na doručitele na listinnou akcii na jméno.

Anonymitu zachová založení či akvizice zahraniční společnosti

Pokud je Vaším požadavkem zachování anonymity (na původní úrovni, kterou Vám zaručují Vaše stávající listinné akcie na majitele), je jednou z mála možností, jak tohoto stavu dosáhnout, založení či akvizice zahraniční společnosti v jedné z offshore jurisdikcí.

Nová společnost nabude akcie od současného majitele a bude tak evidována jako akcionář v seznamu akcionářů, u banky, případně i v depozitáři. Výběr vhodné jurisdikce a správné nastavení vlastnické struktury Vám kromě samotné anonymizace umožní využít také daňových preferenčních režimů daných jurisdikcí a zvýší image Vaší společnosti.

Váháte-li, kterou cestu zvolit, obraťte se na odborníky, kteří Vám navrhnou optimální řešení, jež Vám zajistí stávající anonymitu při zachování naprosté kontroly nad Vaším majetkem.

Kontakt:

Váš případ můžete konzultovat na telefonu +420 267 997 708, zelené lince 800 276 278, emailu info@smartcompanies.cz, případně získat další informace na webu www.trustservices.cz.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.