Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rovnátka: stigma nebo módní doplněk?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  10:38
Názor na rovnátka se v posledních dvou dekádách výrazně proměnil. Dříve se děti i dospělí při jakékoliv lékařově zmínce o nich otřásali nevolí, dnes je situace úplně jiná. Děti se za ně dávno nestydí a dospělí je stále častěji aktivně vyhledávají. Z rovnátek se v poslední době stal populární trend.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mediestetik | foto: Mediestetik

Ortodontická léčba není ani zdaleka moderním pojmem – první formy rovnání zubů archeologové odhalili už u starověkých Egypťanů, Řeků, Etrusků či Féničanů. Používaly se zvířecí kůže, tenké zlaté drátky a plátky a lidé už tehdy kladli velký důraz zejména na přední zuby, které byly při komunikaci s ostatními vidět nejvíce.

Jak šel čas, objevila se rovnátka, která připomínala spíše náhubky z kovu a kůže, i různé složité drátěné konstrukce, které se upevňovaly kolem celé lebky. Teprve na konci 19. století, když medicína dosáhla vyšší technologické úrovně, se ortodontická léčba soustředila do systému fixace každého jednotlivého zubu zvlášť. Nejprve se zuby fixovaly plátky či kroužky z různých materiálů, posléze se přešlo na dnes již tradiční fixní aparát.

Rovnátka jako image

Mediestetik

Od složitých konstrukcí se tak přešlo k minimalismu a od minimalismu se v moderní době přechází k diskrétnosti – úspěch v posledních letech proto slaví zejména tzv. lingvální fixní aparát (rovnátko), kdy se zámky fixují na zuby zevnitř, a proto nejsou na první pohled vůbec vidět. Proces rovnání je shodný s klasickými rovnátky, zámky fixované zevnitř ovšem mohou být pro pacienta zezačátku náročnější na zvyk, protože se často dostávají do cesty jazyku. Také čištění prostoru mezi zámky je trochu složitější. Klasická rovnátka, kdy se zámky fixují zvenčí, jsou na údržbu o něco lehčí.

„Pro dětské pacienty bývají rovnátka záležitostí image. Mezi dnešní mládeží jsou proto velmi populární zejména klasická kovová rovnátka, která si děti chtějí stále častěji vylepšovat i podle svého, například pomocí barevných gumiček na zámky,“ říká MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky estetické medicíny Mediestetik. „Transparentní keramické zámečky, které mají oproti těm klasickým kovovým esteticky příznivější vzhled – jejich zabarvení je shodné s přirozenou barvou zubu – jsou pak velmi populární mezi dospělými pacienty.“

Krásný úsměv se stává povinným

Ačkoliv se ortodontická léčba diagnostikuje zejména pacientům s nerovnostmi chrupu, které jsou či mohou být v budoucnu zdravotním problémem, většina zájemců o rovnátka se pro ně rozhoduje z čistě estetických důvodů.

Mediestetik

MDDr. Šrubař podle svých slov zaznamenává v posledních letech viditelný nárůst počtu dospělých pacientů, kteří k němu na kliniku přicházejí se záměrem nechat si zuby srovnat.

„Jsou to lidé mezi 30 a 40 lety, kteří odmalička nebyli spokojeni se svým úsměvem, ale vždy se zdráhali s tím něco dělat. Teď je k tomu vede zejména snaha lépe si vést v kariéře nebo ve společenském životě a ulehčuje jim to fakt, že se rovnátka u dospělých stala v posledních letech naprosto běžná,“ vysvětluje stomatolog kliniky Mediestetik. „Dokonce bych řekl, že mnoho dospělých pacientů přichází na doporučení svých kamarádů či známých, kteří již podstoupili srovnání zubů, a výsledek jejich léčby je motivoval k vyhledání ortodontisty.“

Ortodontisté nepřijímají? Ne všude

Mediestetik

Ortodontisté po celé republice mají v současné době práce nad hlavu a kvůli svým omezeným kapacitám nové pacienty přijímají jen málokdy a často až s několikaměsíční čekací dobou. Na klinice Mediestetik je to s dostupností ortodontické péče výrazně jiné.

„Na naší klinice vždy rádi přijímáme nové pacienty a snažíme se jim ze všech sil nabízet jak co nejkratší možné objednací lhůty, tak i striktně individuální přístup,“ říká MDDr. Šrubař a dodává: „Maximální komfort pacienta koneckonců patří k nejdůležitějším aspektům moderní medicíny.“

Rovnátka vyřeší všechny nerovnosti chrupu

Krásný úsměv si často spojujeme s úspěchem a štěstím, nejen pro herce nebo hvězdy showbyznysu, ale také pro podnikatele nebo manažery se proto stává až nepřípustné jej nemít. Ortodontická léčba je přitom schopna vyřešit takřka veškeré nerovnosti chrupu – od předkusu, otevřeného či zkříženého skusu, přes vychýlené a pokřivené zuby až po různé vady čelistí.

Jaký typ rovnátek byste zvolili vy – klasická kovová, klasická keramická či ta neviditelná?

Hlavní zprávy

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.