Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projeďte Moravskoslezský kraj na kole, čeká vás mnoho zajímavostí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Letošní rok začal pro všechny venkovní sporty velice přívětivě, proto by byla velká škoda této šance nevyužít a sedět doma. Lepší je podívat se v sedle kola na probouzející se přírodu a zajet si na nějaký poučný výlet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Městečko Štramberk se svým hradem zvaným Trúba je oblíbeným místem cykloturistů | foto: Petr Žižka

O prospěšnosti tohoto druhu pohybu na fyzickou kondici snad nemůže být pochyb. A nesporná je i elegance tohoto jednostopého a hlavně ekologického dopravního prostředku. Vůně přírody a rozhled na krásy, které nabízí Moravskoslezský kraj, nejde ničím nahradit.

Ze sedla kola si lze vychutnat i moravskoslezskou metropoli, Ostravu. Takto...

Ze sedla kola si lze vychutnat i moravskoslezskou metropoli, Ostravu. Takto vypadá ze žabí perspektivy ostravská radnice.

Lidé v západoevropských zemích tíhnoucí k cyklistice nejvíce, oceňují hlavně svobodu, která jim dovoluje podívat se na kole tam, kam se autem nedostanou. Moravskoslezský kraj nabízí terén o něco kopcovitější, ale o to větší radost z projížďky následuje.

Projet se dá i kolem technických památek Ostravy

Projet se dá i kolem technických památek Ostravy

A kdo se kopečkům přece jen chce vyhnout, může využít trasy podél říčních toků. Právě řeky si přece v krajině našly tu nejpřirozenější cestu, tak proč si je nevzít za vzor?

"Cyklotrasy v našem regionu bohatě propojují pozoruhodná místa, kterými region oplývá. Ať už to jsou historické nebo technické památky, přírodní zajímavosti či oblasti proslulé gastronomickými specialitami. Jsem rád, že čím dál více lidí z našeho kraje i odjinud díky cykloturistice zjišťuje, že Moravskoslezský kraj je pěkný region, který stojí za to poznat,“ zve do sedel bicyklů hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Z Ostravy plynule do beskydských lesů

Stavba přímé cyklostezky Ostrava-Beskydy se stala velkou událostí, kterou všichni "kolaři" netrpělivě očekávali. Nyní se po ní můžete dosyta prohánět. Vede poklidným rovinatým prostředím podél řeky Ostravice, odkud můžete odbočit například na prohlídku Frýdku-Místku nebo si odpočinout u splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Z ruchu Ostravy se tak dostanete přibližně za hodinu a půl do svěží beskydské přírody.

Adrenalinovým zážitkem a sportovním výkonem je výlet na nejvyšší vrchol Moravskolezských Beskyd – na Lysou horu. Z Frýdlantu nad Ostravicí se napojíte na cyklotrasu do Malenovic, dále budete pokračovat k hotelu Bezruč a kolem jízdárny vzhůru do kopce. Na rozcestí se dejte směrem na Ivančenu, kde si můžete prohlédnout kamennou mohylu. Pokračujte na Zimný a dále na vrchol Lysé hory. Až se dostatečně pokocháte a občerstvíte, sjeďte dolů po asfaltové přes Papežov na Visalaje a poté k přehradě Šance. Přes Ostravici se dostanete zpět do Frýdlantu.

Beskydy lákají k vyjížďkám náročné cyklisty na horských kolech.

Beskydy lákají k vyjížďkám náročné cyklisty na horských kolech.

Zdolat vrchol Lysé hory je pořádný sportovní výkon, ale stojí za to

Zdolat vrchol Lysé hory je pořádný sportovní výkon, ale stojí za to

Podél toku řeky Ostravice se dá dojet z Ostravy až do Beskyd.

Podél toku řeky Ostravice se dá dojet z Ostravy až do Beskyd.

Z jízdního kola se lze kochat i výhledy do krajiny

Z jízdního kola se lze kochat i výhledy do krajiny

Putování Těšínskem za dřevěnou architekturou

Venkovský folklor snad nejlépe vystihuje to, co je pro danou oblast typické. Moravskoslezský kraj se může pyšnit lidovou architekturou, která vyniká svojí jedinečností a obdivuhodnou mravenčí prací. Nejvýrazněji můžeme zručnost našich předků pozorovat na dřevěných stavbách, kterých se dá v Beskydech a Těšínském Slezsku najít nepřeberné množství.

Beskydy lákají k vyjížďkám náročné cyklisty na horských kolech.

Beskydy lákají k vyjížďkám náročné cyklisty na horských kolech.

Výpravu můžete začít třeba u vodní nádrže Morávka, odkud se vydáte údolím Slavíče, a potom přes vrch Kotář směrem na Prašivou. Poslední zastávka stojí za chvíli odpočinku, na Malé Prašivé totiž zahlédnete několik unikátů. Především dřevěný poutní kostel sv. Antonína Paduánského, o jehož vznik se údajně postaral hrabě z Oppersdorfu v roce 1640 za zvláštních okolností.

Ve snaze získat při lovu krásné paroží vystřelil na jelena, ale poraněné zvíře na něj zaútočilo. Jako poděkování Bohu za to, že zázrakem přežil, nechal hrabě na Prašivé vystavět kostel. Vy si můžete prohlédnout také turistickou chatu, která se proslavila nejen tím, že v ní kdysi posvačil Petr Bezruč, ale i tím, že své návštěvníky vítá vycpaným medvědem. Z Prašivé se vydejte dolů do Vyšních Lhot a pokračujte přes Raškovice a Pražmo zpět na Morávku.

Na Těšínsku si můžete podobně jako z Ostravy vychutnat jízdu po nové významné cyklotrase Olše-Olza, která je dlouhá celých 115 km. Začíná v Mostech u Jablunkova a vede podél řeky Olše územím Těšínských Beskyd až na Karvinsko. V Mostech u Jablunkova se zastavte v krásné dřevěnce, která patřila mosteckému fojtovi Szotkowskému. Jedná se o přesnou repliku tradičního stavení z roku 1790. Dnes je v něm informační centrum a galerie, kde probíhají také ukázky lidové tvorby.

Po cyklostezce Olše-Olza se můžete dostat až na Trojmezí, tedy místo, kde se stýká česká, slovenská a polská státní hranice. Kouzlem lidových staveb oplývá zdejší vesnička Hrčava, jejíž dřevěný kostelík z 30. let je nejmladším na Těšínsku. Respekt k přírodě tu má stále hluboké kořeny, stejně jako folklor a pospolitý styl života. Stopy jedinečné lidové kultury si můžete po cestě prohlédnout také v Bystřici, Dolní Lomné, Nýdku a na mnoha dalších místech.

Poznat se dá i folklor Těšínského Slezska

Poznat se dá i folklor Těšínského Slezska

Moravskoslezský kraj s výlety, které zvládne celá rodina

Pokud chcete cestovat na kole s dětmi, je dobré vybrat některou z lehčích, rovinatých tras. Oblast Poodří je proslulá svými vodními plochami, vedle kterých se báječně vyjímají romantické zámky. Na projížďku vyjeďte z Nového Jičína, města historie a klobouků. Jeho dominantu tvoří Žerotínský zámek a řada měšťanských domů. Pravým barokním klenotem je zámek v Kuníně. V minulosti sloužil jako vzdělávací ústav, jehož žákem byl například historik František Palacký. Dokonce dva zámky, jeden renesanční a druhý barokní, uvidíte ve Studénce. V tom novějším si můžete prohlédnout muzeum výroby železničních vagónů. Posledním šlechtickým sídlem na této cyklotrase je Polanka nad Odrou, kde se dá dozvědět něco nového o nevšední krajině v záhybech řeky Odry.

Pro pomalou projížďku na kole lákají i památkové zóny měst, například Nového...
Pro pomalou projížďku na kole lákají i památkové zóny měst, například Nového...

Pro pomalou projížďku na kole lákají i památkové zóny měst, například Nového Jičína

Pohodových rodinných výletů docílíte také libovolným propojením měst Lašské brány. Z Příboru se lehce dostanete do Kopřivnice a můžete pokračovat až do Štramberku. Další variantou je třeba návštěva Hukvald, rodného města Leoše Janáčka. Po cestě se zastavte například v rodném domě Sigmunda Freuda, v muzeu Tatry, na Štramberské Trúbě nebo na hukvaldském hradě.

Plnou parou vpřed do Jeseníků

Pohledy do krajiny nabízí řada rozhleden. Tuto najdete na Osoblažsku a vede k...

Pohledy do krajiny nabízí řada rozhleden. Tuto najdete na Osoblažsku a vede k ní značená cyklotrasa

Moravskoslezský kraj není jen o průmyslu na každém kroku. Třeba právě Jesenicko se tomuto popisu zcela vymyká. Překvapuje turisty poetickou krajinou s koloritem malých vláčků na osoblažské úzkokolejce a čistým vzduchem. Chráněné krajinné oblasti a přírodní rezervace ukrývají vzácné rostliny, které jinde nespatříte. Cyklistům dokáže druhé nejvyšší pohoří České republiky nabídnout i náročnější trasy.

Po jedné z nich se můžete vydat z Karlovy Studánky a kolem chaty Ovčárna vyjet až na Praděd. Z rozhledny na vrcholu se dá dohlédnout na Lysou horu, Radhošť nebo Tatry. Pokračujte dolů na kole směrem na Červenohorské sedlo. Když se napojíte na úbočí Velkého Klínu, ocitnete se v nedotčené přírodě kolem Vysokého vodopádu. Zdejší kaskádovitý spád uprostřed lesů měří 45 metrů. Odtud se přes Vidly vrátíte zpět do Karlovy Studánky. Krásný výlet na kole můžete podniknout také k jedinečné přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně.

Pozoruhodných míst a variant výletů je obrovské množství. Proto se Moravskoslezský kraj snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro cyklisty a každý rok vznikají další trasy. Cyklistická doprava má své nesporné přednosti, například výlet pro celou rodinu nestojí ani korunu, v rozjímání vás neruší hluk motoru a hlavně nemusíte přemýšlet, kde zaparkujete. Když si navíc můžete zvolit trasu, která je vám nejbližší, stane se cestování na kole skutečným zážitkem.

Text a foto: mediální agentura PŽ
Autor foto: Petr Žižka

Autor:

Nejčtenější

Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá
Lidé se stěhují na venkov, města jsou pro ně příliš drahá

Stěhování lidí z měst na venkov se pomalu stává novým trendem. Nikoliv však pozitivním. Hlavním důvodem totiž není touha po vlastním domě se zahradou, jak tomu...  celý článek

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní
Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní

Mobilita znamená kompletní zajištění péče o váš vůz. Pořízení vozu je teprve začátek jeho života a dobrá firma se postará o to, co je k němu potřeba.   celý článek

Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné.
Živé kaskádové zahrady jsou nejen krásné, ale také zdraví prospěšné

Živé rostliny v interiéru čistí vzduch, snižují pocit únavy, zvyšují náš pracovní výkon a kreativitu a eliminují hluk. To jsou jen některé důvody, proč bychom...  celý článek

SEO má smysl pouze dlouhodobě.
SEO má smysl pouze dlouhodobě

Mnoho lidí se domnívá, že SEO funguje jako nějaké tlačítko – stačí jej zapnout a je hotovo. To je však mylný dojem. Má-li být optimalizace pro vyhledávače...  celý článek

Další z rubriky

Vydejte se na okružní plavbu za památkami UNESCO.
Vydejte se na okružní plavbu za památkami UNESCO

Šikmá věž v Pise, pohádková Alhambra v Granadě, papežský Avignon – i tyto skvosty ze seznamu UNESCO můžete vidět během okružní plavby výletní lodí. Zveme vás...  celý článek

Cestování Čechů se mění. Nová rizika vyvíjí tlak na kvalitu služeb.
Cestování Čechů se mění. Nová rizika vyvíjí tlak na kvalitu služeb

Za poslední dva roky se výrazně změnily trendy v cestování. Prioritou ve výběru dovolené je bezpečnost. Cestovní kanceláře proto evidují zvýšený zájem o nové...  celý článek

Za typickými hrázděnými domy jižního Německa, na slunné pláže ostrove Tenerife...
S průvodci na cesty od freytag & berndt zjistíte, jak chutná svět

Také patříte mezi ty, co považují výjezd do cizích krajů za jedinečný zážitek? Pokud plánujete vydat se na cesty a zatím nevíte, kterou z destinací naší...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.