Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Prodeje nových bytů po loňských rekordech pokračují v růstu

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Po rekordním růstu prodejů nových bytů v loňském roce lze i letos očekávat, že boom na trhu s byty bude pokračovat. Zájemci o nové bydlení se ovšem musí připravit na vyšší ceny a také na to, že jen velmi těžko seženou byty, které jsou ihned k nastěhování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

CENTURY 21| foto: CENTURY 21

„Loni se prodeje nových bytů zvýšily meziročně téměř o osmdesát procent. Optimismus na trhu pokračuje, a proto i letos půjdou developerské projekty na odbyt,“ uvedl majitel realitní kanceláře CENTURY 21 New Home Josef Kříženecký.

Jedinou slabinu vidí v tom, že poklesl celkový počet nabízených bytů. Například v roce 2011 bylo na trhu v Praze v nabídce přes 5 500 nových neprodaných bytů, na počátku roku 2014 již byla tato hladina na úrovni kolem 4 000 bytů a dnes je na trhu přibližně 3 000 nových neprodaných bytů. Podle Josefa Kříženeckého je toto jedním z důvodů, proč mají nyní developeři poměrně vysoká očekávání, a proto výstavba nových bytů zažívá nový rozkvět.

CENTURY 21

Podpůrným faktorem pro jejich optimismus je také obchodní politika bank, díky níž financování nákupu bytu prostřednictvím úvěru v současnosti preferuje více než 70 % klientů. A není se čemu divit, banky konzervativně drží sazby u hypotečních úvěrů stále na úrovni kolem 2 %. „Předpokládáme, že to bude i nadále stimulovat poptávku. Čím dál větší množství lidí se chytá příležitosti, levně si půjčit peníze na investování do nemovitostí. Celková nálada na trhu je taková, že s jistotou můžeme očekávat růst cen u nových projektů. Předpokládáme, že se ceny bytů letos zvednou oproti loňsku o 3 až 5 %“, soudí Josef Kříženecký.

CENTURY 21

Jak bylo řečeno již v úvodu, výsledkem současného boomu je rovněž situace, kdy nový již dokončený byt na trhu prakticky neseženete. Spíše jsou k dispozici projekty v různých fázích rozestavěnosti. Kupovat nemovitosti ještě před termínem jejich dokončení tedy podle odborníků z CENTURY 21 není nic neobvyklého. Jsou zde dvě hlavní výhody. První představuje možnost tzv. klientských změn (například upravit si dispozici bytu nebo vybrat dle vlastního vkusu koupelnu, podlahu či dveře).

Druhou výhodou je nižší nákupní cena bytu oproti jeho skutečné hodnotě v okamžiku, kdy bude byt dokončen. To ovšem neplatí o všech projektech a výběr toho správného developera, potažmo bytu, je lepší konzultovat se zkušeným odborníkem. Tato služba je jednou z hlavních domén sítě CENTURY 21.

CENTURY 21 New Home, jako specialista na developerské projekty, také upozorňuje na úskalí, která může kupujícím nových bytových jednotek přinést aktuální úprava daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daně z převodu nemovitostí). Podle připravované nové legislativy bude plátcem daně z nabytí nemovitých věcí vždy kupující (v předchozích letech jím byl prodávající). V případě prvního úplatného převodu, tedy při koupi nového bytu, je nemovitost od této daně osvobozena.

CENTURY 21

Ovšem pozor! To se týká pouze těch částí nemovitosti, které jsou nedílnou součástí vlastního bytu a prostor bezprostředně souvisejících s jeho užíváním (například garážové stání nebo sklep). Kámen úrazu ovšem může být v pozemcích. Pokud je tedy součástí obchodu s developerem například i podíl na příjezdové komunikaci, venkovním parkovišti apod., může se stát, že kupující bude mít povinnost z těchto pozemků zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí. Proto je vždy třeba maximálně pečlivě prostudovat, jak je postavena koncepce kupní smlouvy.

Pozor podruhé! I osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u nového bytu má své časové limity. Platí jen pět let ode dne, od kterého lze podle stavebního zákona novou stavbu, nově vzniklou jednotku užívat. První majitel „ležáku“, který je sice nový a dosud nepoužívaný, ale byl kolaudován již před více než pěti lety, tak bude muset daň přesto zaplatit.

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí přitom činí 4 % z nabývací ceny nebo 4 % z hodnoty znaleckého odhadu ponížené o 1⁄4 (tedy ze 75 % ceny dle znaleckého odhadu). Takže v nominální hodnotě může představovat daň i částku několik set tisíc korun, s níž je třeba v některých případech počítat.