Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protonovou léčbu absolvoval malý Martin i jeho maminka

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  16:54
Když Petra začala jezdit do Protonového centra v Praze na léčbu se svým 13 letým synem, netušila, že se tu za chvíli bude léčit i ona. Zatímco syn bojoval s nádorem nosohltanu, maminka se stala jednou z prvních pacientek v programu léčby rakoviny prsu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Martin a jeho maminka | foto: Proton therapy center

Těžké období začalo pro rodinu v prosinci 2014. Rodiče si všimli, že Martin známý jako velký jedlík, ztrácí chuť k jídlu, později si začal stěžovat na bolesti v krku, které lékař přičítal angíně. Když se později přidružily i bolesti za krkem, byl syn poslán na rehabilitaci.

Až v souvislosti s MRI, které chlapec absolvoval z jiného důvodu, byl objeven nádor a jednou z léčebných metod byla zvolena právě protonová terapie. „Všechno se točilo kolem syna, jezdili jsme s ním do Prahy a všechnu pozornost upírali k němu, tak když jsem si všimla bulky v prsu, myslela jsem, že jde o nějakou tukovou bouličku.“

Díky rodinné genetické zátěži kdy se rakovina v ženské linii objevovala často a ženám byl identifikován gen BRCA-1, byly všechny pravidelně kontrolovány, lékař tedy provedl všechna vyšetření a nádor v levém prsu byl bohužel potvrzen. „Teď jsem musela na operaci já, pak následovala chemoterapie, kterou jsme se synem měli tak na střídačku, neměla jsem čas zaobírat se sebou, protože Martin strašně zhubl, a tak jsme všichni řešili hlavně jeho a já ani nevěděla, že mi je taky špatně.“

Ozařovna

Ozařovna

Když bylo rozhodnuto, že i paní Petra bude muset na ozařování, přišel manžel s tím, že si v Protonovém centru všiml informací o léčbě rakoviny prsu. Synova lékařka v PTC rodičům potvrdila, že klinika právě zahájila léčbu rakoviny prsu a že paní Petra zapadá do kategorie pacientek, které zvou na vstupní vyšetření: mladá žena s nádorem v levém prsu. Právě u kategorie těchto pacientek se totiž projevuje největší výhoda protonové terapie, kdy paprsek protonů zastaví v nádoru a uchrání srdce i část plic, které by jinak při standardním způsobu ozařování byly zasaženy.

Tím se sníží riziko, že by mladá žena, která porazí rakovinu, v horizontu pár let byla ohrožena infarktem nebo selháním plic. To si Petra uvědomovala a tuto možnost ihned konzultovala i se svou ošetřující onkoložkou. Ta sice původně plánovala standardní ozařování, ale když se dozvěděla o právě zahájeném léčebném programu, doporučila protonovou terapii.

Po prostudování lékařských zpráv a vstupním vyšetření v PTC se ukázalo, že je Petra skutečně vhodnou kandidátkou na protonovou léčbu diagnózy karcinom prsu a tuto šetrnou léčbu jí schválila i její zdravotní pojišťovna.
A tak po té, co její syn ukončil náročnou léčbu v délce 37 frakcí, na Petru jich na špičkové klinice čekalo 32.

„Do PTC jsem jezdila jako domů, už jsem všechno tady znala a sestřičky i lékaři znali mně a hlavně jsem věděla, že jsem dostala to nejlepší, a to bylo pro mne i pro syna to nejdůležitější. Člověk se s touhle informací jinak cítí, má prostě důvěru ve výsledek a všechno i tak nějak líp probíhá.“

Po ukončení léčby samozřejmě všichni netrpělivě očekávají výsledky prvního kontrolního vyšetření a věří ve šťastný konec.

www.ptc.cz
tel.: 222 999 000
e-mail: pacient@ptc.cz

Hlavní zprávy

Citroën Berlingo 1,6i 66kW...
Citroën Berlingo 1,6i 66kW...

r.v. 2008, naj. 93 029 km, benzín
154 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.