Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Překvapení v srdci Krkonoš nad Špindlerovým Mlýnem skrývá nejen krásné ubytování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jsem zvědavá. Dnes projíždím Špindlerovým Mlýnem, ale nezastavuji, jedu dál. Projedu centrem až k samotnému vjezdu do národního parku. Vesele míjím zákaz vjezdu, protože jako ubytovaný host Resortu Sv. František - Erlebachova a Josefova bouda mám vjezd povolen.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Terry a Shady - miniappaloosy | foto: Resort Sv. František - Erlebachova a Josefova bouda

Klikatá cesta (nově opravená) ukrytá mezi vzrostlými stromy mě vede vzhůru na hřebeny. Už to musí být kousek, říkám si, když zahlédnu vrcholky okolních hor. A skutečně, poslední zatáčka a najednou se otevírá scenérie několika horských bud, které majestátně chrání hora Malý Šišák. Znak na skále v zatáčce ohlašuje, že jsem v cíli své cesty. Na levé straně míjím roztomilé stavení Josefovu boudu. Na louce se pasou koně, ovce, kozy a krávy. Kaplička zasvěcená sv. Františku z Assisi otevírá náruč turistům, skotačící děti na prolézačkách, odpočívající pocestní na lavičkách a už mě vítá krásný prosklený hotel Erlebachova bouda.

Zaparkuji na parkovišti vedle hotelu a prohlížím potůček, který vtipně vytéká ze sudu s nápisem Erlebach. Voda podtéká pod vstupním schodištěm postaveným z obřích balvanů, na které navazuje terasa. Voda, symbol života, tu hraje asi velkou roli, neboť zjišťuji, že je zde nádherné kamenné jezírko, kterým protéká bystřina a vodopádem se dostává před hotel. Je to impozantní. Nemohu se vynadívat. 

pohled na celý Resort Sv. František z místní sjezdovky

pohled na celý Resort Sv. František z místní sjezdovky

Resort Sv. František - Erlebachova a Josefova bouda je místo v srdci Krkonoš, ale vlastně jen pár minut vzdálené od rušného Špindlerova Mlýna. Je jedním z nejvýše položených středisek v Krkonošském národním parku, výška 1 150 m n. m. už je něco. Díky tomu se tady návštěvníkům otvírají nádherné výhledy na vrcholky okolních hor, vzduch se zdá být mnohem čistší a voňavější než v Praze. Relaxační oblast s lehátky a indiánskými stany, obklopená krásnou krajinou, příroda je opravdu na dosah ruky. 

indiánská týpí před Erlebachovou boudou

indiánská týpí před Erlebachovou boudou

Vcházím do hotelu Erlebachova bouda po širokém kamenném schodišti, uvnitř je vše prostorné a světlé. Vůně z dřevěných trámů, vnitřní kaskádový potůček a krb navozují příjemnou atmosféru. Sedám si k obrovským skleněným stěnám a mám pocit, že jsem venku na terase. Příjemná obsluha, káva a jejich vlastní maková zmrzlina s horkými višněmi mě činí naprosto spokojenou. Je tu klid a pohoda. Záměr nabídnout návštěvníkům těsný kontakt s vrcholky hor se vydařil. 

Milý pan vrchní Marek mi nabízí k nahlédnutí knihu „Příběh Erlebachovy boudy“. Listuji historií, která začala již v roce 1784. Manželé Tomáškovi, současní hospodáři, nechali sepsat její příběh historikem Miloslavem Bartošem v knize plné dobových fotografií, které na Vás dechnou romantikou a nostalgii i v interiérech hotelu. 

Erlebachova bouda

Erlebachova bouda

„Nejen bílá barva, kámen, dřevo a sklo je náš koncept, ale především milý a vtipný personál,“ prozrazují manželé Martina a Jiří Tomáškovi, kteří společně se svojí rodinou zde, jak se na horách říká, budaří již 17 let. „Našim cílem je vytvořit pro hosty občerstvení těla i ducha, vždyť k nám jezdí i tři generace rodin,“ dodávají a pokračují. „Rádi se vracíme na místa, kde se cítíme jako doma a doma se cítíme tam, kde nás mají rádi. A snad i proto k nám hosté přijíždějí i několikrát za rok a toho si velmi vážíme. Svým hostům chceme nabízet co nejlepší servis, proto připravujeme ještě další terasu, bazén, finské sauny i Whirlpool.“ Ale na to se prý můžu těšit až v další sezóně. 

Potěšilo mě, že celý hotel je nekuřácký a spojení s okolním světem mi zabezpečuje bezplatné připojení k wifi v celé Erlebachově i Josefově boudě. Ubytovací část hotelu, kterou mi ukazuje ochotná paní recepční Petra, pokračuje v nastíněné linii jednoduchosti a čistoty. V prosvětleném pokoji si užívám soukromí i pohodlí. Můj balkonový pokoj navíc umocňuje zážitek z přírody z ptačí perspektivy. Paní Petra mě informuje, že mají celoroční provoz. „Mezisezony využívají hlavně firmy, kterým se můžeme v této době plně věnovat. Novinkou letošního roku je konferenční sál až pro 160 osob,“ radostně sděluje. 

Designová restaurace Erlebachova bouda

Designová restaurace Erlebachova bouda

Za turistikou i odpočinkem 

Erlebachova bouda je tady pro každého, rodiny s dětmi, i těmi v kočárku, pro aktivní milovníky turistiky i seniory, kteří si chtějí odpočinout v koutu nedotčené přírody. V zimě je hned pod hotelem malá sjezdovka s lyžařskou školou a začátek 3,5 km dlouhé sáňkařské dráhy, po které se dostanete až do Špindlerova Mlýna. Je to prý zážitek nejen pro děti. 

„Nacházíme se na hřebenech, proto odpadá první náročné stoupání ze Špindlu, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi nebo méně zdatní turisté. Výletníci mohou přímo od nás vyrazit hned na několik zajímavých okruhů. Devět kilometrů je to na Sněžku, stejně daleká je i trasa k prameni Labe, kousek je to do sousedního Polska do Karpacze. Na výlet se mohou vypravit i maminky s kočárky nebo vozíčkáři, také pro ně jsou zde uzpůsobené některé cesty. Po okolí lze jezdit i na kole, i když ne všude, jsme přeci jen v národním parku. Krkonoše jsou nádherné, a věřím, že si každý podle náročnosti trasy přijde na své,“ láká za turistikou dcera Tomáškových Tereza.

A co po výletě? Lehátko na terase, nohy nahoru, dobře vychlazené pivo Erlebach a k tomu některou z místních dobrůtek, co třeba burger „Bejk“ Erlebach s výtečnou domácí bulkou nebo steak z krkonošského jelena na víně s měsíčky brambor pečenými ve slupce. 

Také na nejmenší návštěvníky se zde myslí. V restauraci jsou samozřejmostí dětské židličky, pokrmy speciálně pro děti, rádi Vám ohřejí i kojeneckou výživu. Alergikům ochotně vysvětlí složení jídel i připraví na požádání dietu a to nejenom dětem. Pro rodiny s dětmi mají připraveny postýlky, vaničky pro koupání miminek a dětské koutky. Děti se mohou vydovádět na prolézačkách nebo prozkoumat indiánská týpí. Potěšit se mohou i se zvířátky v minizoo. Přímo pod Erlebaškou se popásají Terry a Shady, jsou to bílí koníci miniappaloosy, kozičky Líza a Róza, pěkné stádečko oveček, v sousedství krávy a v další ohradě pobíhají roztomilá prasátka Pepina a Božena. 

mini ZOO s kozami, ovcemi a prasátky

mini ZOO s kozami, ovcemi a prasátky

Jezírko u Erlebachovy boudy

Jezírko u Erlebachovy boudy

kaplička sv. Františka z Assisi

kaplička sv. Františka z Assisi

Pohled na Resort Sv. František z protilehlých Kozích hřbetů

Pohled na Resort Sv. František z protilehlých Kozích hřbetů

pokoj Josefova bouda

pokoj Josefova bouda

pokoj balkon Erlebachova bouda

pokoj balkon Erlebachova bouda

Panoramatická restaurace Erlebachova bouda

Panoramatická restaurace Erlebachova bouda

Specialita Burger Bejk Erlebach s pivem Erlebach

Specialita Burger Bejk Erlebach s pivem Erlebach

Potůček před vstupem do Elebachovy boudy

Potůček před vstupem do Elebachovy boudy

Navíc v zimě pořádají zvýhodněné dětské týdny s programem, dětské diskotéky i Mikulášskou. Stačí sledovat internetové stránky www.erlebachovabouda.cz a jistě svůj vysněný týden najdete. 

Labužníci jsou vítáni 

Dospělí si na Erlebachově boudě přijdou na své. Za výtečnou kuchyní stojí již dlouhé roky dobrý tým v čele s Radkem a Martinem. Nechybí v ní steaky ani poctivé omáčky. Fialové pusy dětí u vedlejšího stolu prozrazují, že palačinky s horkými borůvkami byly opravdu výborné. Pan číšník Ruda nabízí k ochutnání vyhlášenou místní houbovici z hlívy ústřičné, s níž si každý týden Tomáškovi připíjí u společného večera se svými hosty. Teď váhám, asi si jednu koupím na recepci jako dárek. Dvě sympatické recepční Gábina a Lucie mi s nadšením představují i další originální produkty. To jsem ještě na hotelu neviděla! Oni mají i své vlastní poštovní známky a už dvě série. Letní je v zelené a zimní v modré barvě. Třeba právě letos mohou být známky skvělou památkou na výročí 230 let od založení Erlebachovy boudy. 

Srdce života pod Malým Šišákem 

Slyším zvon. Dozvídám se, že je to zvon sv. Anežky České, který se každé poledne s modlitbou rozezvučí. Horská kaplička, zasvěcená patronu přírody sv. Františku z Assisi, postavená L.P. 2007 často ožívá při slavení mše svaté a vždy první neděli po svátku sv. Františka (4. 10.) zde pořádají pouť - letos 5.10. Čím dál častěji se stává i oblíbeným místem konání svateb. Kdo by také odolal takové romantice uprostřed hor, ještě když Vám vše zařídí na jednom místě obřad, hostinu i ubytování. Jen se koukněte sami do jejich svatební brožury: www.erlebachovabouda.cz/svatebni-brozura

Do resortu můžete celoročně přijet autem na víkend, týden i delší pobyt. Je to privilegium pouze pro ubytované hosty. Jste v národním parku a povolení pro vjezd dostávají pouze ti, co tu bydlí. Silnice je i v zimě velmi dobře udržovaná. K dispozici je venkovní parkování (zdarma), ale i možnost garáží. Pokud automobil nevlastníte, nemusíte zoufat. K Erlebachově boudě jezdí každou hodinu autobus a v létě sem vyjíždí i cyklobus. 

Romantická Josefova bouda 

Coby kamenem dohodil, je od Erlebachovy boudy vzdálena Josefova bouda. Perla horských bud s tradiční krkonošskou restaurací. Zrekonstruovaná byla v roce 2009, hrázděné zdivo, cihla, dřevo a sklo. Hodí se výborně jak pro firemní akce, uzavřené společnosti, rodinné oslavy i svatební veselí. Je tradiční chaloupkou s moderním pohodlím uprostřed půvabných Krkonoš. Připadám si jako u babičky na chalupě. Již při vstupu se na mě z kuchyně směje kuchař Jožka. Servírka Simona mi doporučuje krkonošské speciality, kyselo a brambory s tvarohem a podmáslím. Josefova bouda na mě dýchla rodinnou atmosférou.

Josefova bouda

Josefova bouda

Díky proskleným stěnám si i tady vychutnáte půvabné výhledy na hory i do zeleně. Stáli jste někdy ve sprše a přitom koukali na mohutné krkonošské pohoří? Překrásné! 

Mimochodem všechny informace jsou dostupné na jejich webových stránkách www.erlebachovabouda.cz 

Krkonošská hospůdka

Krkonošská hospůdka

Opouštím Resort Sv. František, a i když je dnes mlhavo, tak nelituji návštěvy. Vždyť Krkonoše jsou hory a ve své nádheře i divokosti nejsou vždy vlídné. Ale odvážím si krásnou vzpomínku na návštěvu Erlebachovy boudy i celého resortu. Předtím by mě ani nenapadlo, že na hřebenech, jen 7 km od centra Špindlu, mě může něco tak mile překvapit. Půvabné místo, dobře dostupné autem, s krásným ubytováním, výbornou kuchyní a především vlídnými lidmi. Nejsem zde určitě naposledy.

Autor:

Nejčtenější

Novou dimenzi vašeho bydlení nabízí zastřešená terasa.
Novou dimenzi vašeho bydlení nabízí zastřešená terasa

Také rádi trávíte čas na své terase a vychutnáváte si svěží ranní vzduch v blízkosti přírody za jakéhokoli počasí? Zastřešená terasa je skvělou volbou. Zvolte...  celý článek

Příběh čtenáře: Za výhru v loterii vděčím svému kolegovi.
Příběh čtenáře: za výhru v loterii vděčím svému kolegovi

Štěstí je vrtkavá věc, ale když mu nepůjdete naproti, tak se ho nedočkáte. Právě tohoto hesla se drží pan Milan z Havířova. Dlouhá léta sází loterii v trafice,...  celý článek

CENTRAL GROUP připravuje v Praze nové městské čtvrti,  podívejte se kde.
CENTRAL GROUP připravuje v Praze nové městské čtvrti, podívejte se kde

Největší český rezidenční stavitel Central Group vlastní pozemky pro téměř 20 000 nových bytů po celé Praze. Připravuje velké bytové lokality i menší...  celý článek

Zleva Hans Wenkenbach, COO | Karl-Heinz Strauss, CEO | Christian B. Maier.
PORR: V roce 2016 opět lepší hospodářský výsledek

Společnost PORR pokračovala na své úspěšné cestě také v roce 2016. Navzdory složitým rámcovým podmínkám dokázala opět dosáhnout nových rekordních hodnot v...  celý článek

Každý miluje džíny. Nechte se okouzlit novou jeans kolekcí firmy Evona.
Každý miluje džíny. Nechte se okouzlit novou jeans kolekcí firmy Evona

„Džínovina“ může být velmi pohodlná. Nevěříte? Představujeme vám novou kolekci českého tradičního výrobce Evona s oblíbeným jeans vzorem. Najdete v ní dámské...  celý článek

Další z rubriky

Cestování po Praze i z letiště: rychle a spolehlivě s vychytanou taxi aplikací
Cestování po Praze i z letiště: rychle a spolehlivě s vychytanou taxi aplikací

Cestujete po Praze nebo na Letiště Václava Havla? Potřebujete zajistit spolehlivou přepravu osob i zavazadel? Chcete se vyhnout poplatkům za parkování?...  celý článek

Divadlo Husa na provázku s přidruženou hospodou najdete na horní straně Zelného...
Na pivu v legendární Huse na provázku

Herci se naposledy uklání, potlesk doznívá a ze židlí v hledišti Divadla Husa na provázku se za zvuku šoupání, šustění a smíchu zvedá početné obecenstvo. Mnoho...  celý článek

Zájezdy do Číny jsou mezi českými turisty stále oblíbenější
Zájezdy do Číny jsou mezi českými turisty stále oblíbenější

Vypravte se do kolébky civilizace a prožijte jednu z nejkrásnějších poznávacích cest svého života. Zájezdy do Číny jsou vám blíž, než jste si mysleli. Zvýšil...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.