Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předčasné splacení úvěru může být výhodné, zjistěte si však podmínky

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
V souvislosti se splácením spotřebitelského úvěru se nejčastěji hovoří o problémech s financováním a následných komplikacích. Ale co když nastane opačná situace? Může přijít povýšení, nečekaný bonus, dědictví. Proto je důležité myslet na případná zadní vrátka už před podpisem smlouvy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kampaň Evropské komise informuje spotřebitele o jejich právech v oblasti úvěrů. | foto: Evropská komise

Možnost splatit spotřebitelský úvěr dříve, než bylo stanoveno při podpisu úvěrové smlouvy, patří k základním právům spotřebitele, stejně jako například možnost odstoupit od úvěrové smlouvy do čtrnácti dnů od podpisu nebo právo na klíčové informace o spotřebitelském úvěru ve standardizované formě. Tato práva mají chránit spotřebitele a poskytnout jim východisko v případě nenadálých situací.

Přestože právo na předčasné splacení úvěru je dané zákonem, je důležité myslet na to, že kompenzaci za tento krok si poskytovatel určuje sám. Ta ovšem nesmí překročit celkovou částku odpovídající skutečně ušlému úroku. Je tedy důležité na možnost předčasného splacení myslet již před podpisem smlouvy a důkladně se informovat o všech podmínkách. A jaké může mít předčasné splacení úvěru výhody?

Kampaň Evropské komise informuje spotřebitele o jejich právech v oblasti úvěrů.

Dobrou ilustrací je příběh Moniky z Prahy, která se díky nečekané finanční injekci od rodiny rozhodla splatit svůj úvěr v předstihu: „Poté, co jsem splatila celou svou půjčku, vyrazila jsem na dlouho odkládanou dovolenou. A díky pocitu, že už nejsem dlužníkem, jsem si ji mnohem více užila. Přestože jsem od přírody spořivá, tentokrát jsem si udělala radost s vědomím, že náklady na dovolenou mám vlastně pokryté z peněz, které bych stejně musela zaplatit bance v podobě úroků za poskytnutý úvěr.“

“Předčasné splacení úvěru, které se spolu s dalšími informacemi oznamuje do Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, je jednou ze standardních možností jeho ukončení. Klient si v takovém případě sníží úvěrové zatížení a pozitivně ovlivní svou finanční historii, což mu může posloužit pro případnou další žádost o nový úvěr,” říká Jiří Rajl, výkonný ředitel společnosti CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Ta patří mezi partnery informační kampaně Evropské komise v oblasti práv spotřebitelů při žádosti o spotřebitelský úvěr.

Maximální poplatek za předčasné splacení stanovuje zákon

Pokud se rozhodnete pro mimořádnou splátku nebo předčasné splacení celého úvěru, musíte poskytovateli nahradit účelně vynaložené náklady, které s předčasným splacením souvisí. Odškodné přitom nesmí překročit 0,5 % až 1 % výše úvěru, podle toho, kolik času zbývá do stanovené doby splacení.

Platí tedy, že při splacení úvěru o více než rok dříve, vám za každých splacených 1 000 Kč budou účtovány poplatky v maximální výši 10 Kč. Pokud tak učiníte méně než rok před splacením, pak si za každých 1 000 Kč připlatíte 5 Kč. V každém případě platí, že celková výše zaplaceného odškodného nesmí přesáhnout rozdíl mezi úroky původně stanovenými v souvislosti s vaší půjčkou a úroky, jež může poskytovatel aktuálně získat.

Pokud vás problematika spotřebitelských úvěrů zajímá, přečtěte si i další články, které vás provedou celým procesem výběru a čerpání spotřebitelského úvěru:

Práva v oblasti spotřebitelských úvěrů: vybíráme úvěr

Práva v oblasti spotřebitelských úvěrů: podpis úvěrové smlouvy

V posledním díle seriálu se budeme věnovat specifikům v oblasti spotřebitelských úvěrů v České republice.

Informační kampaň

Informační kampaň zaměřená na práva spotřebitelů při žádosti o úvěr probíhá z iniciativy Evropské komise. Více informací o této problematice naleznete na internetových stránkách kampaně nebo na sociálních sítích pod heslem #SpotrebitelskyUver.Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.