Pražská aukční síň nabídne jedinečný Foltýnův obraz - Composition

Komerční sdělení   13:00aktualizováno  13:00
Pražská aukční síň European Arts změnila působiště, přestěhovala se na Senovážné náměstí v centru Prahy a poprvé uspořádá aukci na novém místě, v hotelu Marriott. Bude se dražit přes 400 výtvarných děl a starožitností.

Nejvýznamnější položkou, kterou pražská aukční síň nabízí, je abstraktní olej Františka Foltýna Composition z roku 1927 (detail) | foto: Pražská aukční síň European Arts

Nejvýznamnější položkou, kterou pražská aukční síň nabízí, je abstraktní olej Františka Foltýna Composition z roku 1927.

Abstraktní olej Františka Foltýna Composition

Malíř odešel v roce 1923 do Paříže, kde studoval na Akademii Julian a Akademii Grande-Chaumiere a pod vedením Františka Kupky hledal vlastní výraz. Postupně dospěl k originální kombinaci kubismu a organické abstrakce. Jeho díla z let 1924 až 1934, tedy z období, kdy vznikl nyní nabízený obraz Composition - jsou nejvíc ceněna.

Obraz Composition byl několikrát vystavován v Německu, v roce 2000 byl k vidění na výstavě v Německém národním muzeu v Norimberku. Jeho vyvolávací cena je 3,2 milionu korun.

Dvěma obrazy, Portrétem mladé dámy (52,5 x 38,5 cm) a monumentálním portrétem Svatý Mikuláš (1862, 174,5 x 79 cm) je v aukci zastoupen malíř 19. století Jaroslav Čermák. Jejich dražba začne na 320 000 a 790 000 korun.

Podzimní krajina Antonína Slavíčka (1901, 39 x 45 cm), dílo z mezidobí mezi velkými plátny z Okoře a z Hostišova, je opatřena posudky Jany Orlíkové a Michaela Zachaře. Pražská aukční síň jej bude dražit s vyvolávací cenou 470 000 korun.

Bude se také hledat nový majitel pro mimořádný symbolistní obraz Františka Bílka Odpověď slova – proč se stalo tělem (82,5 x 80 cm). Rozměrný výjev ukřižování pokračuje, jak je pro Bílka typické, na originálním autorsky řezaném rámu. Obraz z první čtvrtiny 20. století se bude vyvolávat za 490 000 korun

Plátno Na chmelnici z roku 1919 (90 x 100 cm), práce Oldřicha Blažíčka, který své krajiny důsledně maloval v plenéru,  je opatřeno odbornými posudky PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové a PhDr. Mgr. Michaela Zachaře. Do aukce jde s cenou 950 000 korun

Oldřich Blažíček - plátno Na chmelnici (originální velikost)

Oldřich Blažíček - plátno Na chmelnici

Z díla mnohostranného umělce Eduarda Ovčáčka, účastníka neoficiálních Konfrontací a signatáře Charty 77, se bude dražit reliéf a malba na překližce Tři krát devět (120 x 120 cm). Je z roku 1968, po kterém pro autora následoval zákaz vystavování v oficiálních galeriích.  Bude se vyvolávat za 110 000 korun.

S vyvolávací cenou 980 000 korun jde do aukce obraz francouzského malíře André Lhotea (1885 – 1962) Krajina se zahradníkem (50 x 72,5 cm).

Karel Malich pastelem a temperou Za stolem (originální velikost)

Karel Malich pastelem a temperou Za stolem

Poválečné umění v aukci reprezentují významná jména Václava Boštíka, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala a Milana Grygara. První tři jmenovaní jsou zastoupeni pracemi na papíře. Karel Malich pastelem a temperou Za stolem z roku 2007, Václav Boštík drobným pastelem Bez názvu a Stanislav Kolíbal litografií Tao. Malíř, grafik a tvůrce zvukových realizací Milan Grygar je zastoupen obrazem 3/Směr, akryl/plátno 45 x 45 cm z roku 1991/1992. Pražská aukční síň European Arts jej bude dražit od 120 000 korun.

V aukčním souboru jsou dvě práce čtyřicátníka Krištova Kintery, polyuretanová tvář Svět se netočí kolem tvé červené hlavy (102 x 72 cm, 2013) a stříkaný sprej na papíře One or Two or Crowd (76 x 108 cm).

V oddílu starožitností jsou šperky, sklo, porcelán, hodinky, zbraně  a další sběratelské předměty. Vyniká mimo jiné secesní váza z Košťan s vyvolávací cenou 19 000 korun nebo zajímavé zlaté pánské kapesní hodinky s opakovaným bitím a mechanickým automatem  z doby kolem roku 1900 (80 000 korun).

Termín aukce

30. 3 .2014 ve 14 hodin v Prague Marriot Hotel.

Předaukční výstava s možností prohlídky uměleckých děl se koná od 24.3. do 30.3 2014 v galerii Europeanarts – Senovážné náměstí 8, Praha 1.

Pražská aukční síň European Arts na nové adresou

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!