Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Práva v oblasti spotřebitelských úvěrů: vybíráme úvěr

Komerční sdělení   6:10aktualizováno  16:15
Rádi byste se zúčastnili vzdělávacího kurzu nebo si konečně pořídili auto? V životě mohou nastat situace, kdy jako jedno z možných řešení zvažujeme i spotřebitelský úvěr. Proto je důležité vědět, že každý žadatel má určitá práva, která mu v problematické situaci mohou zajistit východisko.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„Je důležité, aby spotřebitelé při žádosti o úvěr znali svá práva,“ říká Věra Jourová. | foto: Evropská komise

Ať už žádáme o jakkoli vysokou částku, třeba jen 5000,- Kč na nový mobilní telefon, vždy by hlavním kritériem rozhodování měla být skutečnost, zda se nám půjčka vyplatí. Nemusí přitom jít ani tak o výhodný úrok, nízké poplatky či výši splátky.

Spotřebitelský úvěr se může vyplatit například tehdy, pokud chceme investovat do vzdělání, které nám do budoucna přinese lepší zaměstnání. Nebo si potřebujeme vybavit dílnu, abychom mohli provozovat vlastní živnost. I půjčka na dovolenou může mít smysl, pokud například investujeme do vlastního zdraví.

Naproti tomu v případech, kdy jediným účelem spotřebitelského úvěru je, zjednodušeně řečeno, „udělat radost“ sobě nebo někomu ve svém okolí, vždy je lepší variantou našetřit si ze stávajícího příjmu nebo vybrat levnější alternativu. I výsledná radost je pak násobně vyšší díky vědomí, že si člověk dokázal vytouženou věc pořídit vlastními silami. Zcela nevhodné je pak žádat o půjčku na umoření jiných dluhů, žadatel se tak dostává do dluhové pasti, ze které je jen velmi obtížná cesta ven.

Porovnání nabídek se vyplatí

„Je důležité, aby spotřebitelé při žádosti o úvěr znali svá práva. Jak vyplynulo z našeho průzkumu, spotřebitelé se často spokojí s informacemi od své banky nebo přátel, aniž by zcela porozuměli smluvním podmínkám. Věříme, že se nám díky informační kampani, kterou jsme v České republice spustili letos v květnu, podaří zvýšit informovanost spotřebitelů o jejich právech zakotvených v právu Evropské unie,“ uvedla Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů.

Pokud se tedy rozhodnete, že spotřebitelský úvěr je skutečně tou nejlepší variantou řešení dané situace, měli byste se zajímat o následující věci:

  • Základní parametry půjčky a důvěryhodnost poskytovatele
  • Jaká bude výše splátky?
  • Jak vysoký bude úrok ve splátce?
  • Jak dlouho budete splácet?

Co je přitom vhodné pro jednoho, nemusí být výhodné pro jiného. Při výběru spotřebitelského úvěru vždy zohledňujte svou osobní finanční situaci a zajímejte se i o hypotetické možnosti, jako jsou mimořádné splátky, podmínky předčasného splacení a scénáře v případě náhlé platební neschopnosti.

Porovnání nabídek se vyplatí

Stejně jako při výběru zboží, můžete být vybíraví i pokud jde o spotřebitelský úvěr a jeho poskytovatele. To znamená, že před finálním rozhodnutím porovnáte nabídky.

K základním právům spotřebitelů patří požádat poskytovatele úvěru o základní informace v jednoznačném standardizovaném formátu, v tzv. Evropském standardizovaném informačním formuláři (viz infobox). Tyto údaje vám musí dát před podpisem smlouvy každý poskytovatel úvěrů. Ptejte se a porovnejte si nabídky, než podepíšete smlouvu. Podle letošního průzkumu společnosti TNS věří 89 % Čechů, že pečlivým výběrem spotřebitelského úvěru lze ušetřit výraznou finanční částku.

Informační kampaň

Informační kampaň zaměřená na práva spotřebitelů při žádosti o úvěr probíhá z iniciativy Evropské komise. Více informací o této problematice naleznete na internetových stránkách kampaně nebo na sociálních sítích pod heslem #SpotrebitelskyUver.

„Jedním ze základních problémů spotřebitelských úvěrů je jejich složitost. Věřitelé soupeří cenou, a spotřebitel tak snadno uzavře smlouvu, které nerozumí a kde se skrývají drakonické sankce jen proto, že RPSN je nižší. Srozumitelnost by měla být standardem každé férové společnosti,“ říká Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství organizace Člověk v tísni.

„Pokud poskytovatel není ochotný dostát své povinnosti a poskytnout žadateli jasné a přehledné informace ve standardizovaném formátu, měl by zájemce podpis smlouvy dobře zvážit. Je totiž pravděpodobné, že se poskytovatel snaží skrýt něco, čeho by žadatel mohl později litovat,“ doplňuje Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce.

V dalším díle seriálu zaměřeného na práva spotřebitelů při žádosti o spotřebitelský úvěr se budeme věnovat uzavření úvěrové smlouvy a právu na její zrušení do 14 dnů od podpisu.

Evropský standardizovaný informační formulář

Než podepíšete jakoukoli smlouvu o spotřebitelském úvěru, je poskytovatel úvěru povinen vám dát standardizovaný dokument známý jako Evropský standardizovaný informační formulář. Jeho cílem je poskytnout vám co nejlepší přehled podmínek všech zvažovaných úvěrových smluv.

Najdete v něm zásadní údaje jako výše úvěru a příslušných nákladů, roční procentní sazba nákladů (RPSN), počet a frekvence splátek, které poskytovatel úvěru požaduje, ale také poznámku o důležitých právních aspektech.

Díky tomu si můžete porovnat nabídky různých poskytovatelů úvěrů a vybrat si tu, která je pro vás nejvýhodnější. Jestliže vám poskytovatel úvěru tento formulář automaticky nedá, neváhejte o něj požádat.

Vzorový formulář si můžete stáhnout zde.Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.