Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práva v oblasti spotřebitelských úvěrů: podpis úvěrové smlouvy

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Využití spotřebitelského úvěru je důležité finanční rozhodnutí. Pokud jste zvážili všechna pro i proti, porovnali nabídky a poskytovatel vám dodal veškeré informace, nic vám nebrání přistoupit k uzavření smlouvy. I tak je ale dobré vědět, že máte právo do 14 dnů od podpisu své rozhodnutí zrušit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kampaň Evropské komise informuje spotřebitele o jejich právech v oblasti úvěrů. | foto: Evropská komise

Každý, kdo žádá o spotřebitelský úvěr, má ze zákona právo odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od podpisu. Lze tak učinit bez dalšího vysvětlování a zdůvodňování, nebojte se tedy využít svého práva i v případě, že máte o podepsané úvěrové smlouvě sebemenší pochybnosti, nebo pokud se rozhodnete, že úvěr nakonec jednoduše nebudete potřebovat. Vypovědět smlouvu je třeba písemně.

Kampaň Evropské komise informuje spotřebitele o jejich právech v oblasti úvěrů.

Myslete však na to, že v případě zrušení smlouvy musíte poskytovateli úvěru zaplatit půjčené peníze včetně úroku a veškerých nevratných poplatků, které poskytovatel úvěru již zaplatil. Navíc i samotné nárokování práva může být náročné a zdlouhavé, v některých případech může dokonce dojít i na soudní spor. Pokud se tedy ještě před podpisem smlouvy setkáte s některým z následujících varovných signálů, raději své rozhodnutí znovu pečlivě zvažte:

  • poskytovatel vám odmítá poskytnout jasné a přehledné informace,
  • poskytovatel na vás vyvíjí nepřiměřený nátlak, nedá vám čas na rozmyšlenou, trvá na podpisu smlouvy tady a teď.
  • nerozumíte některým formulacím ve smlouvě nebo o ní máte jakékoli jiné pochybnosti.
  • v průběhu výběru spotřebitelského úvěru se závažně změnila vaše finanční či rodinná situace (ztráta zaměstnání, rozvod, vážná nemoc apod.)

„Rozhodnutí vzít si spotřebitelský úvěr patří mezi důležitá finanční rozhodnutí. Splácení takového úvěru může být záležitostí i několika let a může výrazně zatížit rodinný rozpočet a tím i pohodu a soudržnost rodiny. Zejména úvěry od rizikovějších poskytovatelů vyžadují obezřetnost před podpisem smlouvy. Spotřebitelům se vyplatí využívat svých práv, a jestliže mají pochybnosti, mohou oslovit bezplatné poradny,“ dodává David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Ta patří mezi partnery informační kampaně Evropské komise v oblasti práv spotřebitelů při žádosti o spotřebitelský úvěr.

„Než spotřebitel uzavře úvěrovou smlouvu, měl by si dobře promyslet důvody svého rozhodnutí a ujistit se, že bude schopen úvěr spolehlivě splácet. Důvěryhodný poskytovatel by pak samozřejmě měl být žadateli během tohoto procesu nápomocen, poskytnout mu veškeré potřebné informace, dostatek času na jejich prostudování a být k dispozici v případě jakýchkoli nejasností či dotazů,“ nastiňuje proces podpisu úvěrové smlouvy Zuzana Bienvenu, tisková mluvčí společnosti Home Credit, která je rovněž partnerem kampaně.

Češi znalost svých práv podceňují

Průzkum, který pro Evropskou komisi provedla společnost TNS, odhalil slabiny v celkové informovanosti a obezřetnosti Čechů při výběru spotřebitelského úvěru. Základní práva týkající se spotřebitelského úvěru, zná velmi dobře pouze 17 % dotazovaných. Nejnižší je přitom právě povědomí o možnosti odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Jsou to přitom právě základní spotřebitelská práva, co může dlužníkovi zajistit východisko z problematické situace. Evropská komise, ve spolupráci s více než dvaceti lokálními partnery z řad spotřebitelských asociací, neziskových organizací a poskytovatelů úvěrů, se proto v rámci své informační kampaně snaží zvýšit povědomí o této problematice především mezi mladými lidmi zvažujícími svůj první spotřebitelský úvěr.

V dalším díle seriálu zaměřeného na práva spotřebitelů při žádosti o spotřebitelský úvěr se budeme věnovat právu na předčasné splacení spotřebitelského úvěru.

Využijte svých práv

Informační kampaň zaměřená na práva spotřebitelů při žádosti o úvěr probíhá z iniciativy Evropské komise. Více informací o této problematice naleznete na internetových stránkách kampaně nebo na sociálních sítích pod heslem #SpotrebitelskyUver.Hlavní zprávy

Jste ve městě nová a nikoho neznáte?
Jste ve městě nová a nikoho neznáte?

Na eMimino.cz najdete maminky, které jsou na tom podobně.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.