Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko baví, chutná i fascinuje

Komerční sdělení   8:00aktualizováno  8:00
Lepší je blízký soused než vzdálený bratr, tvrdí jedno staré přísloví. Navzdory tomuto „moudru“ zůstává Polsko pro převážnou část Čechů velkou neznámou. K lásce na první pohled a skvělým zážitkům z cest vám dopomohou dva průvodce na cesty z nakladatelství freytag & berndt.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nechte se okouzlit Polskem – inspiraci najdete v průvodcích od nakladatelství freytag & berndt | foto: freytag & berndt

Moderní a přehledné grafické zpracování vám ulehčí práci s průvodcem.

Moderní a přehledné grafické zpracování vám ulehčí práci s průvodcem.

Polsko u Čechů zatím není mezi top destinacemi pro dovolenou, je třeba si ale přiznat, že právě náš severní soused ušel v posledním čtvrtstoletí v oblasti cestovního ruchu dlouhý kus cesty, a rozhodně stojí za návštěvu.Dnešní Polsko dokáže totiž opravdu mile překvapit. Necharakterizují ho jen krásně zrekonstruovaná historická centra měst, opravené hrady se středověkými jarmarky, zámky přestavěné na luxusní hotely či výborně značené národní parky, ale i bezvadná sportovní a rekreační infrastruktura v horách, stejně jako na bílých baltských plážích.

Polsko je i přes častý stereotypní pohled velice různorodé, ať už ve stavebních slozích, přírodních zajímavostech, mentalitě či víře. Abyste jednodušeji přišli Polsku na chuť (a to i doslova), jsou tu pro vás hned dva zajímavé průvodce, které za poslední rok vydalo nakladatelství freytag & berndt.

Na knižním trhu dlouhou dobu chyběl turistický průvodce po Polsku napsaný českým autorem, nemluvě o tom, že průvodce po pobřeží Baltského moře doposud ani neexistoval. Tuto „díru na trhu“ zalepily právě dvě zmíněné publikace z edice Průvodce na cesty.

Nakladatelství freytag & berndt v rámci ní už 25 let lpí na požadavku, aby tyto knihy byly psané výhradně českými autory, čímž se stávají pro české turisty srozumitelnější a bližší. Jak sám autor dvou polských průvodců Pavel Trojan říká, obě knihy psal „na tělo Čechům“ a věří, že čtenáři tak lépe pochopí polskou mentalitu i třeba mnohá fakta ze společné česko-polské historie.

To je další rys průvodců z této edice – nepřináší strohý popis zajímavých míst, ale naopak uvádí širší historický kontext, spojují prohlídku známých památek i nejmodernější architektury s exkurzem do lokální gastronomie a snaží se zachytit naprosto vše, co by vás mohlo zajímat. V úvodu nechybí část věnovaná všeobecným informacím vyzdvihující specifika země.

Dozvíte se v ní zajímavosti ze života místních, seznámíte se s tradicemi a zvyky, dočtete se o oblíbených akcích či slavnostech a získáte také praktické rady o tamní dopravě, bezpečnosti či ubytování. Přehledné grafické zpracování využívající piktogramy a podrobný rejstřík pak společně ulehčí práci s vyhledáváním. Velmi šikovná je také aplikace PhoneMaps, díky které si můžete Průvodce na cesty stáhnout do své čtečky či tabletu.

Průvodce na cesty POLSKO popisuje jednotlivě 16 aktuálních vojvodství vzniklých v roce 1999, čímž mimo jiné respektuje správní jednotky vystupující pod daným názvem v Polsku již po staletí. Mapuje tak opravdu celou zemi bez výjimky, čímž je na českém knižním trhu raritní. Poutavý obsah skvěle doplňuje až neuvěřitelných 450 fotografií, přehledné mapy všech vojvodství a plány pěti velkých měst. Součástí je rovněž samostatně vložená mapa Polska v měřítku 1: 1 550 000.

Oba průvodce můžete zakoupit také v elektronické podobě do své čtečky či...

Oba průvodce můžete zakoupit také v elektronické podobě do své čtečky či tabletu.

Pokud už vám zevšedněly cesty do polského pohraničí a raději trávíte letní dovolenou u moře, zkuste se tentokrát netradičně vydat na sever k baltskému pobřeží. Průvodce na cesty POLSKÉ PŘÍMOŘÍ podrobně a čtivě popisuje přímořskou oblast od Svinoústí až po Frombork, detailně se věnuje baltským perlám jako jsou Gdaňsk, Gdyně, Štětín či Kolobřeh, a k tomu samozřejmě přináší tipy na nejkrásnější pláže, lázeňská letoviska či křižácké hrady. Najdete v něm spoustu užitečných kontaktů a rad třeba pro vodáky, rybáře i rodiny s dětmi.

Nakažlivá láska Pavla Trojana

Polsko je fascinující svou rozmanitostí – od památek všeho druhu – katolických, evangelických, pravoslavných a řeckokatolických kostelů, synagog či mešit, hradů, zámků a paláců, po přírodní krásy – horská pásma, vnitrozemská jezera, písečné duny i mořské pobřeží. Polsko je zkrátka zemí, ve které si každý najde inspiraci a prožije vlastní příběh. Jestli vás ani toto nenalákalo, přečtěte si rozhovor s autorem obou průvodců Pavlem Trojanem, jehož láska k Polsku je opravdu nakažlivá!

Proč jste si vybral jako popisovanou destinaci právě Polsko, a to hned dvakrát?
Patřím k nevelké skupině českých polonofilů, tedy lidí, kteří se do Polska během svých cest a později studií doslova zamilovali. Když jsem si už před lety chtěl koupit průvodce, abych Polsko lépe poznal, našel jsem na českém trhu jen překlady, a to ještě jen turisticky nejfrekventovanějších míst. Postupem času jsem zjistil, že pokud o Polsku nezačnu psát sám, tak si na pořádný bedekr v češtině asi budu muset ještě hodně dlouho počkat...

Vzpomenete si ještě na svou první cestu do Polska? Už tehdy si vás tato země získala?
Velice matně, bylo to někdy na přelomu 80. a 90. let a společně s rodinou jsme vyrazili na týdenní pobyt u Baltu v stále ještě socialistickém stylu. Moc si toho nepamatuju, snad jen to, že na československé poměry bylo v Polsku velmi levno.

Říká se, že čím více jdeme v Evropě na sever, tím více jsou tam chladnější, uzavřenější lidé. Je to už i na Polácích nějak znát?
Já občas žertem nazývám Poláky nejsevernějšími Balkánci. Jsou velmi přátelští, při setkání se objímají, líbají, mluví velmi otevřeně a při zvýšených emocích často přecházejí z vykání do tykání a zpátky, což mě moc baví. Rozhodně bych Poláky nehodil do jednoho pytle s jejich severními skandinávskými sousedy.

Procestovat celé Polsko je záležitost několika týdnů, když by ale česká rodina chtěla vyrazit na letní dovolenou jen třeba na čtrnáct dní, jaký itinerář cesty byste jí navrhl?
Často se mě na to kolegové ptají, takže doporučuji většinou dva okruhy, západní a východní. Jejich hranicí je řeka Visla a v obou okruzích se nacházejí města ležící na ní – Krakov, Varšava, Toruň a Gdaňsk. Jednodušeji řečeno, pokud se teprve seznamujete s Polskem, projeďte si západní okruh včetně Hnězdna, Poznaně nebo Vratislavi, pokud jste již pokročilí, vydejte se k východní hranici a nevynechejte po cestě Tarnov, Přemyšl, Sandoměř nebo Mazurská jezera.

Těch doporučených míst by jistě byly desítky, ostatně jakým způsobem jste vybíral místa do průvodce?
Většina míst vychází z mých vlastních zkušeností, ale poprosil jsem o pomoc také regionální turistické organizace, se kterými jsem vybíral na základě několika měřítek. Jedním z nejdůležitějších měřítek byl aktuální stav míst včetně asi ročního předstihu. Průvodce tedy dopředu počítal i s důležitými nově otevřenými muzei a podobně.

Mohl byste přiblížit, jak vlastně takový průvodce tak velkou zemí jako je Polsko vzniká? A jak dlouho?
Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl věnovat psaní každého z průvodců asi sedm měsíců, kolem šesti hodin denně. Kvůli jedné nebo dvěma větám či historickým souvislostem jsem se často zaseknul na několik hodin, ale protože mě práce bavila, tak jsem se toho ještě mnohé o Polsku každý den dozvěděl. Během psaní obou bedekrů jsem Polsko díky laskavosti Polského institutu v Praze několikrát navštívil, takže jsem to bral i jako malou dovolenou uprostřed práce.

Už jste toho mnoho doporučil, čeho by se podle vás měli naopak turisté v Polsku vyvarovat?
Nejsem příznivcem vodky, která na rozdíl od uspávacího chmelu v pivu dělá s lidmi hrozné divy. Polsko je i přes značnou konzumaci piva a vína stále zemí vodky. Nevyhledávám tedy ani opilecké sešlosti a bary (tzv. mordownie) ani temné uličky a zákoutí, ve kterých si zrovna můžou vybíjet své komplexy právě oni opilci. Zbytek tradičních turistických úskalí, například taxikáři, směnárny či kvalita jídla, je povětšinou v pořádku, rozhodně hodně daleko za smutně proslulým standardem centra Prahy.

V průvodci je poměrně dost prostoru věnováno regionální gastronomii, jaké je vaše nejoblíbenější polské jídlo?
Většinou si vybírám podle momentální chuti, polská gastronomie je na rozdíl od té české velice všestranná, což je dáno rozlohou země, historií a tradicemi. Mám rád „povinný“ salát ke každému hlavnímu jídlu (tzv. surówka), v létě se vždy ptám po studených polévkách (tzv. chłodniak) a ze sladkostí si nikdy neodpustím původně litevský sękacz. Několikrát ročně neodolám tradičním moučným pokrmům (pirohy apod.) v některém z pomalu mizejících mléčných barů a ve Varšavě mám v současnosti nový objev – židovskou kantýnu v muzeu POLIN.

A co byste už raději nikdy neochutnal?
Při své poslední návštěvě Mazovska mi hostitelé předložili polévku z kachní krve, tzv. czerninu. To je jeden z mála polských pokrmů, které vůbec nemusím.

Dobrá rada na závěr – jaká doba je ideální k návštěvě Polska?
Zimomřivcům a turistům mířícím k moři doporučuji letní období mezi červnem a zářím, zbytek země a zvláště pak města a horské oblasti jsou krásné a atraktivní po celý rok.

www.freytagberndt.cz, www.phonemaps.cz

Nejčtenější

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

Léto s Huawei má pořádnou šťávu
Léto s Huawei má pořádnou šťávu

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky.   celý článek

Rezidence DOCK nabízí moderní byty, výhled na Vltavu i přístaviště
Rezidence DOCK nabízí moderní byty, výhled na Vltavu i přístaviště

Rezidenční projekt DOCK Marina Boulevard je realizován mezi slepými rameny Vltavy. Tyčit se bude na pomezí pražského Karlína a Libně a celkem nabídne 150 bytů....  celý článek

Řídím, přesto nevlastním. Sdílení aut je moderní a na vzestupu.
Řídím, přesto nevlastním. Sdílení aut je moderní a na vzestupu

Do práce, na nákup, za přáteli nebo na výlet? Nemusíte vůz přímo vlastnit, abyste se dostali z místa A do místa B. Když ho budete potřebovat, jednoduše si ho...  celý článek

SEO má smysl pouze dlouhodobě.
SEO má smysl pouze dlouhodobě

Mnoho lidí se domnívá, že SEO funguje jako nějaké tlačítko – stačí jej zapnout a je hotovo. To je však mylný dojem. Má-li být optimalizace pro vyhledávače...  celý článek

Další z rubriky

Vydejte se na okružní plavbu za památkami UNESCO.
Vydejte se na okružní plavbu za památkami UNESCO

Šikmá věž v Pise, pohádková Alhambra v Granadě, papežský Avignon – i tyto skvosty ze seznamu UNESCO můžete vidět během okružní plavby výletní lodí. Zveme vás...  celý článek

Lipno Lake Resort nabízí k pobytu desítky exkluzivních slev.
Lipno Lake Resort nabízí k pobytu desítky exkluzivních slev

Užijte si dovolenou se vším všudy bez toho, abyste se museli ohlížet na cenu. Ubytujte se v Lipno Lake Resort a vaše dovolená s dětmi na Lipně se stane...  celý článek

Vydejte se na vlastní pěst do Austrálie nebo na Nový Zéland
Vydejte se na vlastní pěst do Austrálie nebo na Nový Zéland

Chystáte do Austrálie či na Nový Zéland na pracovní jednání, nebo jste zatoužili poznat tyto rozmanité země? Vypravit se na túru do hor, přespat ve srubu...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.