Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladoboleslavská restaurace Rožátov: klasika ve velkém stylu

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Jestliže je pravda, že každá návštěva restaurace začíná cestou, pak to u Rožátova platí dvojnásob. Cesta je v tomto případě váš přítel, který vás uvede do děje a zprostředkuje vám ten nejlepší předkrm, jaký jste mohli dostat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rozložitou budovu hostince Rožátov nelze přehlédnout. | foto: Pilsner Urquell

Nejdůležitější rada na začátek: až se vypravíte do restaurace Rožátov, nejezděte po dálnici až do Mladé Boleslavi. Pokud si chcete návštěvu ještě o něco víc zpříjemnit, sjeďte místo toho do mladoboleslavského předměstí Bezděčín o jeden sjezd blíž k Praze.

Když budete mít trochu štěstí, můžete na obloze nad místním sportovním letištěm vidět historické dvouplošníky z místního Leteckého muzea Metoděje Vlacha.

Po silnici se pak dostanete do malebné části Mladé Boleslavi, kterou mnoho přespolních nezná. Pojedete pod skalou, na níž se tyčí opevnění starého hradu, a malebnou řekou Jizerou. A až se cesta zvedne výš nad řeku, v rovnějším úseku mezi zatáčkami narazíte na hostinec Rožátov.

Jeho rozložitou budovu není možné přehlédnout. V Mladé Boleslavi mají velkolepé domy rádi a rozhodně na nich nešetří. My hostinec navštívili na vrcholu červencové vlny veder, takže jsme zamířili na zahrádku, ale uvnitř se kromě velkého výčepu na úrovni ulice nachází prostory, za které by se nestyděl ani pražský Žofín.

Ze zahrádky se nabízí výhled na klidně plynoucí Jizeru.

Ze zahrádky se nabízí výhled na klidně plynoucí Jizeru.

Když ujdete zhruba dvacet metrů od hlavního vchodu a sejdete pár metrů po schodech, dostanete se na zahrádku. A právě ta má v létě náramnou atmosféru.

Během naší návštěvy jsme se od příjemné obsluhující slečny dozvěděli, že čerstvým dřevem vonící stánek, zalitý odpoledním sluncem je čerstvě postavený pro zahájení grilovací sezony příští týden.

Zatímco jsme si objednávali jídlo, upíjeli jsme vzorově vychlazené pivo. Jídelní lístek není příliš obsáhlý, což je vždycky záruka toho, že kuchař pracuje s čerstvým a nikoli mraženým masem a přílohami.

Nejvíc nás z něj zaujal bramborový krém s hříbky na začátek a následovala bitva mezi několika lákavě popsanými hamburgery a nabídkou steaků z argentinského hovězího. Nakonec zvítězil flank steak s pepřovou omáčkou.

Bramborový krém s hříbky

Bramborový krém s hříbky

Flank steak s pepřovou omáčkou

Flank steak s pepřovou omáčkou

Během čekání na jídlo jsme měli čas na to, abychom se rozhlédli po zahrádce. Tu dokonale stíní rozpřažené větve stromu, v jehož koruně blikají paprsky slunce, odražené od poměrně klidné hladiny Jizery, která protéká těsně pod restaurací.

Právě řeka propůjčuje zahrádce úchvatnou atmosféru, násobenou tím, že sice sedíte tři metry pod hlavním silničním tahem směrem na Českou Lípu, ale zídka vedle silnice, zeleň a keře dokáží dokonale ztlumit hluk civilizace.

A hlavně je tu skutečně kouzelný výhled na docela dlouhou část Jizery, která plyne líně stejně jako čas, který zde strávíte. V takovém okamžiku si dokážete představit, že se čas vrátil o několik desítek let zpátky, vy tu sedíte jako dědečkové vašich dnešních vrstevníků a popíjíte pivo bez jediné starosti.

Bloger Robert

„Láska prochází žaludkem.“

Každé lidské napajedlo má své rituály a atmosféru, ať už se mu říká hospoda, pivnice, sport bar nebo nádražka. Návštěva těchto míst je pokaždé dobrodružná výprava do jiného světa, kde se může stát opravdu cokoli. A přiznávám, že mě láká tahle mezilidská chemie, podporovaná výtečně načepovaným pivem. Umím hrát mariáš, sedmu i tisíc, neztratím se v trampském zapadáku ani v podniku, kde nosí číšník dokonale nažehlený smoking. Každé místo má příběh, já ty příběhy rád objevuji a doufám, že se mi je podaří předat dál.

Bloger Roman

Během jídla se „naše“ sympatická servírka občas přišla zeptat, jestli je všechno v pořádku a přesvědčovala se, zda máme všechno, co potřebujeme. Pokaždé jsme se od ní dozvěděli něco nového.

Například to, že sem řidiči moc nechodí, protože neradi parkují u silnice; že je hostinec velice oblíbený mezi cyklisty – což jsme koneckonců mohli sledovat sami, protože lidé s bicykly tvořili nejméně dvě třetiny osazenstva zahrádky.

Vyprávěla nám i o dlouholeté tradici místních tanečních zábav a koncertů country skupin v sále nahoře (o tom, jak oblíbený sál to je, nás přesvědčil plakátek u hlavního vchodu: během prázdnin se zde každý víkendový večer koná nějaká hudební akce).

Bylo to velice příjemně strávené odpoledne stranou rušného města, které ale po celou dobu zůstalo velice dobře dostupné. Když jsme zase vystoupali zpátky na ulici, zůstal za námi hostinec jako vzpomínka na krásné doby, které sem přišly a na chvilku se zastavily.

Jen pro zajímavost se sluší dodat něco málo z místopisu. Restaurace Rožátov svůj název získala od místní rekreačně-zahradnické lokality, skryté za hřebenem, oddělujícím v těchto místech údolí Jizery od Mladé Boleslavi. Místní obyvatelé jsou na svou bývalou rekreační oblast velmi hrdí. A mimochodem – právě díky tomu se na restauraci po celém městě výborně doptáte…

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.