Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Operační program Praha - pól růstu ČR podpoří také inovační podnikání

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Udržení či posílení mezinárodní konkurenceschopnosti pražské ekonomiky bude v nejbližší budoucnosti podmíněno tím, jak Praha dokáže reagovat na celoevropské výzvy takzvaného inteligentního a udržitelného růstu a jak bude dále rozvíjet principy znalostní společnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nový operační program významně podpoří udržitelný růst v Praze | foto: Operační program Praha - pól růstu ČR

Praha je v porovnání s ostatními kraji výrazně bohatším regionem a zároveň výkonnost její ekonomiky je podle Eurostatu jedna z nejvyšších v Evropské unii. V Praze se generuje více než čtvrtina HDP české republiky a hodnota pražského HDP v přepočtu podle parity kupní síly dosahuje 172 % unijního průměru.

Inovační výkonnost Prahy se zhoršila

Vedle řady pozitiv nelze ale nevidět i slabé stránky, které vyžadují řešení. Ukazuje se například, že velká část hodnoty, která se v Praze vyprodukuje, zde nezůstává. Finanční toky mezi jednotlivými sektory v Praze dále dokládají, že zatímco využívání veřejných zdrojů v podnikatelském sektoru narůstá, nedaří se zvyšovat podíl domácích podnikatelských zdrojů na financování výzkumu a vývoje. To ukazuje na nedostatečnou spolupráci mezi aktéry soukromého, akademického a veřejného sektoru. Inovační podnikání také čelí nedostatku podpůrných služeb, které by pomáhaly podnikům v počátečních obdobích. Podle mezinárodního hodnocení se pozice Prahy v inovační výkonnosti zhoršila. Problémem je materiální a technické zaostávání výzkumných kapacit na území hl. m. Prahy, což je důsledek nedostatečných finančních zdrojů.

Operační program Praha - pól růstu ČR

Operační program Praha - pól růstu ČR

Nový operační program Praha – pól růstu ČR přispěje ke zlepšení situace

K zlepšení situace by měl rozhodně přispět nový operační program pro Prahu na období 2014 – 2020, nazvaný „Praha – pól růstu ČR“, jehož prioritní osou č. 1 je právě posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací. Nový operační program bude dále podporovat udržitelnou mobilitu a energetické úspory, ale také sociální začleňování a boj proti chudobě. Poslední prioritní osu tvoří podpora vzdělání a vzdělanosti a podpora zaměstnanosti. Celková částka určená k čerpání tohoto široce koncipovaného operačního programu není malá, dohromady je připraveno 11 miliard korun. Z toho polovinu tvoří příspěvek Evropské unie.

V rámci prioritní osy č. 1 podpoří operační program spolupráci výzkumných organizací s podniky a veřejnou správou a rozvoj inovačních podniků částkou cca 3,4 mld. Kč. Pokud tedy uvažujete o zahájení vlastního podnikání, sledujte nabídku podnikatelských inkubátorů a vědeckotechnických parků, které tato prioritní osa číslo 1 podpoří, aby mohly účinněji pomáhat začínajícím podnikům. Pokud již podnikáte a uvažujete o spolupráci s výzkumnou organizací, sledujte rovněž tyto informace. Nový pražský operační program totiž podpoří spolupráci podniků a výzkumných organizací. Stejně tak můžete získat podporu, pokud váš podnik potřebuje využít specializovanou službu, kterou si nyní nemůže dovolit (ochrana duševního vlastnictví, certifikace, transfer technologií).

Podpora nových produktů

Praha začne pracovat s novým typem veřejných zakázek, jejichž cílem bude vyvinout nové produkty, které dosud na trhu nejsou, nebo otestovat chystané produkty v praxi. To bude příležitost pro podniky, které si budou chtít rozšířit portfolio produktů nebo využít možnosti praktického vyzkoušení svých dokončovaných novinek. Praha začne rovněž podporovat komercializaci výstupů činnosti výzkumných organizací, které bude moci využít ve prospěch svých obyvatel. Výsledkem projektů výzkumných organizací budou nové produkty připravené ke vstupu na trh. To bude příležitost pro podniky, aby se ujaly jejich komerční produkce.

PhDr. Jan Hauser, ředitel Odboru evropských fondů MHMP

PhDr. Jan Hauser, ředitel Odboru evropských fondů MHMP

„Operační program Praha – pól růstu České republiky podpoří podniky, které mají potenciál svou exportní činností přitáhnout do regionu dodatečné zdroje pro jeho další rozvoj,“ říká ředitel Odboru evropských fondů Magistrátu hl. m. Prahy PhDr. Jan Hauser.

Výzvy k uvedeným aktivitám budou vyhlášeny v prvním a druhém čtvrtletí 2016. Podniky nebudou zpravidla žadateli a podpora se k nim dostane přes mezičlánky, jimiž budou magistrát nebo městské organizace, výzkumné organizace, vědeckotechnické parky a inkubátory, případně specializovaní poskytovatelé služeb.

Aktuální informace najdete na http://www.prahafondy.eu/cz/opppr/vyzvy.html.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Huawei P10 je precizní fotomobil s pokladem v podobě EMUI 5.1
Huawei P10 je precizní fotomobil s pokladem v podobě EMUI 5.1

Huawei P10 je nový prémiový smartphone společnosti Huawei. Model disponuje druhou generaci zadního duálního fotoaparátu vyvinutého ve spolupráci s německou...  celý článek

Prožijte Cool letní zážitky s datovým centrem Coolhousing.
Prožijte Cool letní zážitky s datovým centrem Coolhousing

Nenechte si ujít cool letní akci datového centra Coolhousing! Těšit se můžete na luxusní jízdu ve Ferrari, projet se v obrněném voze nebo prožít...  celý článek

Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank
Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank

Pokročilá aplikace pro mobilní telefony Smart Banka se stala absolutním vítězem soutěže Mobilní aplikace roku 2017, kde o hlasy poroty a veřejnosti usilovalo...  celý článek

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2016, naj. 17 430 km, diesel
1 352 624 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.