Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Okrasná a koupací jezírka. Jak se provádí úprava vody?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Úprava vody a následná péče o ni je v koupacím nebo okrasném jezírku velmi komplexní problematikou, proto je hned úvodem nutno říci, že najít univerzální recept na bezproblémový chod jezírka by bylo velmi obtížné.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proxim s.r.o. - Čistič Bio jezírek 250g | foto: Proxim s.r.o.

Základní pilíř kvality vody v budoucím jezírku je stavěn již při plánování, projekci a budování jezírka, kdy je nutno zohlednit všechny existující faktory, které budou ovlivňovat biologické, fyzikální a chemické parametry vody. Obraťte se tedy hned při plánování jezírka na odborníky.

Při péči o vodu v jezírku bychom vždy měli brát v úvahu, že se jedná o biologický systém vzájemně provázaných procesů, kdy každý nepřiměřený nebo neopodstatněný zásah může v jednom okamžiku narušit velmi křehkou rovnováhu, kterou si tento přírodní systém budoval někdy i řadu let.

Zároveň je pravdou, že pokud bude úprava vody pro koupací či okrasná jezírka prováděna uvážlivě dle předepsaných instrukcí za použití některých biologických či chemických přípravků, podaří se nám docílit vyšší kvality vody a snadnější prevence vzniku problémů a jejich následného řešení.

Prevence a průběžná úprava vody

Biologický produkt ČISTIČ BIO JEZÍREK, kterým je s oblibou prováděna úprava vody, v jezírku napomáhá nastavit přirozené biologické procesy vedoucí k optimální kvalitě vody. Tento přípravek byl vyvinut kanadskou společností NVIRON Biosolutions Inc. ve spolupráci s českou společností Proxim s.r.o., Pardubice. ČISTIČ BIO JEZÍREK je vyváženou kombinací bakterií a enzymů, které velmi účinně a šetrně rozkládají nečistoty organického původu.

Přípravek snižuje obsah živin pro růst řas, po jejich odumření slouží řasy jako potrava pro bakterie obsažené v přípravku. Tím se snižuje obsah usazenin organického původu na dně jezírka, projasňuje se voda a nastavuje se biologická rovnováha.

Prevence před výskytem řas

Flokulant

Jedním z nejčastějších problémů v okrasných a koupacích jezírkách je nadměrný výskyt řas, který je ve většině případů způsoben vysokým obsahem živin ve vodě, zejména fosforu. Příčin zvýšeného vnosu fosforu do jezírkové vody je mnoho, možných řešení je daleko méně. Ověřeným způsobem, kterým se provádí úprava vody za účelem snížení obsahu fosforu ve vodě, je použití tekutého přípravku FLOKULANT.

Ten může být použit z preventivních důvodů hned po napuštění jezírka nebo při pravidelné jarní údržbě jezírka. Po aplikaci přípravku dojde k vysrážení fosforu z vodního sloupce do formy vloček, které v průběhu 24 - 48 hodin po aplikaci sedimentují na dno jezírka. Poté se doporučuje vzniklou sraženinu z estetických důvodů ze dna odsát, není to ale nezbytné, ke zpětnému uvolnění fosforu do jezírkové vody dojít nemůže.

Proxim s.r.o. - Sorbent CFH

Velmi elegantní a moderní metodou průběžného odstraňování fosforu z jezírkové vody je použití SORBENTU CFH, což jsou hnědé granule s vysokou schopností nevratně na sebe vázat fosfor obsažený ve vodě. Sorbent je možno umístit ve formě 1 kg polštářků do místa, kde voda intenzivně proudí (potok, filtrace, výstup vody z filtrace), nebo nasypat přímo do vhodného prostoru filtrace, odkud bude možno použitý materiál po vyčerpání jeho sorpční kapacity opět odstranit. I v tomto případě je fosfor nevratně vázán tak, že nemůže sloužit jako výživa pro rozvoj řas a i po vyčerpání sorpční kapacity nedojde k jeho vymývání zpět do jezírka.

Odstranění nežádoucího zákalu vody, vodního květu a sinic z jezírka

Proxim s.r.o. - Algae Oxi

Velmi vhodnou aplikací přípravku FLOKULANT je také v případě vzniku zeleného zákalu vody zejména v teplém letním období, způsobeného nárůstem jednobuněčných řas a sinic.

Úprava vody tímto přípravkem docílí velmi rychlého vyčištění jezírka a zvýšení průzračnosti vody v řádu několika hodin. Přípravek Flokulant je možné používat i v jezírkách s rybami, je ale nutné respektovat doporučené dávkování, v případě velmi zakalené vody je možno pro dosažení vysokého účinku aplikaci po 24 hodinách zopakovat.

Novinkou na trhu je přípravek ALGAE OXI - oxi perly proti vláknitým řasám vyskytujícím se na fólii a na kačírku na dně jezírka. Po aplikaci tohoto přípravku dojde velmi rychle a účinně k likvidaci řas, jejich vyplavení na hladinu a k okysličení vody.   

Úprava pH vody

Správné nastavení hodnoty pH vody v jezírku je nutnou podmínkou pro bezproblémovou údržbu vody v jezírku. Optimální hodnota pH vody v jezírku je v rozmezí 6,5 - 8,0. Hodnotu pH vody změříme vhodným testerem. Pokud je hodnota pH vyšší než 8,0, dávkujeme při dostatečné uhličitanové tvrdosti vody 1 litr přípravku pH MINUS na 100 m3 vody pro snížení pH o cca 0,1.

Proxim s.r.o. - pH MINUS

Je-li uhličitanová tvrdost vody nízká, je nutné snížit dávkování přípravku. Přípravek se aplikuje naředěný vodou (1 díl přípravku, 2 - 5 dílů vody) z kropicí konve na hladinu jezírka. Při snižování pH postupujte tak, aby nedošlo ke snížení pH o více než 1,0 v průběhu 24 hodin. Doporučujeme průběžně kontrolovat hodnotu pH vody v jezírku. Mějte na paměti, že hodnota pH vody v jezírku kolísá během dne. Proto je nutné, aby tato úprava vody byla prováděna vždy s porovnáváním hodnoty pH naměřené ve stejnou denní dobu.

Ve spolupráci s NVIRON Biosolutions. Inc. Kanada vyrábí a dodává: Proxim s.r.o., Palackého 578, 530 02 Pardubice, www.proxim-pu.cz, tel. 466 530 357, fax: 466 531 635; e-shop www.probazen.com.

Autor:

Nejčtenější

Elektromobil – auto budoucnosti?
Elektromobil – auto budoucnosti?

Počet elektromobilů na českých silnicích každoročně roste, za posledních 5 let více než patnáctinásobně. Jejich prodej navíc Česká republika, ale zdaleka nejen...  celý článek

Vinylová podlaha Thermofix – Teak stříbrný
Podlaha v dětském pokoji musí být teplá a měkká

Hledáte nejlepší podlahu do dětského pokoje pro svou ratolest a nevíte, jaký z materiálů podlahovin zvolit? Chcete, aby vaše dítě nenachladlo od studené země a...  celý článek

Holčička, nebo chlapeček? Stačí si vybrat! Známe recept...
Holčička, nebo chlapeček? Stačí si vybrat! Známe recept...

Plánujete pořízení miminka? Přejete si mít chlapečka, který bude pokračovatelem rodu, nebo vám tento historicky dochovány model nic neříká a toužíte po...  celý článek

Další z rubriky

Aukční víkend Aurea Numismatika nabídne mince i vyznamenání.
Aukční víkend Aurea Numismatika nabídne mince i vyznamenání

Aurea Numismatika Praha pořádá svůj další aukční víkend již 20. května 2017. Nabídka je prezentována ve čtyřech katalozích - světová numismatika (79. aukce),...  celý článek

Vyměňte mísu toalety, zvládne to i začátečník
Vyměňte mísu toalety, zvládne to i začátečník

Sanitární keramika má sice dlouhou životnost. Ale nevydrží věčně. Ať už vaše toaleta dosluhuje, nebo se vám zdá její tvar či barva zastaralá, výměna je snazší,...  celý článek

VitalBite: profesionalita a láska ke psům
VitalBite: profesionalita a láska ke psům

Pro všechny majitele je zajištění co nejzdravějšího jídelníčku pro jejich psy tou největší výzvou. Základním pravidlem je, že psovi musí potrava chutnat a...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.