Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oční operace: dvě úspěšné laserové dekády

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jste krátko či dalekozrací a z různých důvodů nechcete brýle? Oční operace pomocí laseru je v současnosti standardní metodou korekce zrakových vad a šikovné ruce očního lékaře ve spojení s moderními technologiemi dokážou divy. Laserová oční operace vám určitě pomůže.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laserová operace očí navrací zrak | foto: Czech Health Media s.r.o.

Oční operace – aby byl zrak zase ostrý

Lidské oko si můžeme představit jako důmyslný optický systém. Zjednodušeně řečeno, abychom viděli ostře, musí se paprsky světla, které procházejí okem, setkat přesně na sítnici.

Pokud existuje nepoměr mezi lomivostí optických očních prostředí, především oční čočky a rohovky (což je dáno hlavně jejich zakřivením) a mezi vlastní délkou oka, pak hovoříme o refrakčních vadách neboli o dalekozrakosti (hypermetropii) či krátkozrakosti (myopii).

"Každý máme oko nějak narostlé. Jestliže je předozadní průměr oka od přírody delší nebo lomivost očních prostředí vyšší, pak se paprsky světla setkávají před sítnicí a pacient trpí krátkozrakostí. U dalekozrakého oka je tomu naopak. Naším úkolem je tyto nepříznivé parametry korigovat. Můžeme to udělat jednak pomocí brýlí, kdy oku předsadíme příslušným způsobem vybroušené sklo, které bude měnit lomivost paprsků tak, aby opět dopadaly přesně na sítnici, anebo pomocí kontaktních čoček. Třetí možností je refrakční oční operace – buď pomocí laserového paprsku či nitroočním výkonem," vypočítává primářka MUDr. Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

kratkozrake-oko
krátkozraké oko

Co umíme a co ještě ne

Statistiky říkají, že oči zhruba každého třetího člověka potřebují upravit ostrost na dálku, ve středním a vyšším věku se zhoršuje vidění na blízko (v tomto případě hovoříme o vetchozrakosti neboli presbyopii). Naše oči stárnou s námi. Pokud po 40. roce věku vyžadujeme brýle na čtení, tak to není nic nenormálního.

Skutečné příčiny vzniku refrakčních vad nám zatím zůstávají skryty, dědičná dispozice je ale zřetelná. Jestliže potřeboval některý z vašich rodičů či prarodičů v mládí brýle, je pravděpodobné, ale nikoliv jisté, že je budete potřebovat rovněž.

"Obecně platí, že refrakční vady neumíme zastavit ani vyléčit, neznáme ani žádné preventivní metody, kterými bychom mohli zabránit jejich vzniku. Umíme je pouze napravovat," vysvětluje Holubová.

20 let oční operace

Refrakční vady je již dlouho možné korigovat brýlemi, zásadní změnu přinesl vynález kontaktních čoček. Pokud ale brýle nebo čočky z nejrůznějších důvodů nevyhovují, přichází ke slovu oční operace.

Dnešní refrakční chirurgii dominují lasery, po roce 1990 poprvé pronikají i do české oční chirurgie tzv. excimerové lasery, které jsou schopny změnou zakřivení rohovky (tzv. fotoablací) odstranit potřebu brýlové korekce nebo kontaktních čoček. Současným standardem je operační metoda LASIK (z latinského Laser In situ Keratomileusis), která je prováděna od konce 90. let.

Operatér pomocí speciálního přístroje, mikrokeratomu, nejprve seřízne a odklopí povrchovou lamelu rohovky, čímž vytvoří tzv. rohovkový lalok (pro názornost si představte kruhový terčík, jakési "víčko", které téměř celé překlopíte na stranu, jen na jenom místě, například směrem k nosu, zůstane spojeno se svým podkladem). Nejmodernějším způsobem je vytvoření rohovkového laloku pomocí femtosekundového laseru.

dalekozrake-oko
dalekozraké oko

"Na rohovku dopadají laserové body a jejich pomocí odstraníme přesně definovanou vrstvičku rohovkové tkáně. Pak operovanou plochu opláchneme vodou a ‘víčkem‘ znovu zakryjeme. Jestliže je oko krátkozraké, pak laser působí v centrální oblasti rohovky, tím se toto místo oploští, změní se zakřivení, a tím i lomivost rohovky. V případě dalekozrakosti pracuje laser naopak v periferii - po obvodu rohovky, a centrální část se díky tomu více vyklene," uzavírá Holubová.

Zaujal vás tento článek? O laserových korekcích zraku čtěte také zde.

Autor:

Nejčtenější

Vinylová podlaha Thermofix – Teak stříbrný
Podlaha v dětském pokoji musí být teplá a měkká

Hledáte nejlepší podlahu do dětského pokoje pro svou ratolest a nevíte, jaký z materiálů podlahovin zvolit? Chcete, aby vaše dítě nenachladlo od studené země a...  celý článek

Westray Barcelona - nejnovější trendy v nábytkářství -  dekory dřeva...
Novinky od Oresi: Moderní kuchyně pro život a radost z vaření

Současné kuchyně se stále vyvíjejí, aby nám přinášely víc komfortu a radosti. Oresi je největší prodejce kuchyní na českém trhu a své portfolio pravidelně...  celý článek

Další z rubriky

Kónické květináče COLORS podtrhnou přirozenou krásu květin.
Kónické květináče COLORS podtrhnou přirozenou krásu květin

Květináč na sebe nemá upoutávat pozornost, aby vynikl vzhled zasazených rostlin. Přesto ale i tato funkční nádoba může mít své osobité kouzlo. Stylové a...  celý článek

Zastřešení bazénu přináší spoustu výhod. Jakých?
Zastřešení bazénu přináší spoustu výhod. Jakých?

Samou radost vám bude dělat vysoce kvalitní zastřešení bazénu od ryze české společnosti ALUKOV, která úspěšně reprezentuje práci zlatých českých rukou v...  celý článek

CENTRUM BABYLON láká na nezapomenutelné vodní radovánky.
CENTRUM BABYLON láká na nezapomenutelné vodní radovánky

Prožijte léto přesně podle svých představ! Zábavu pro celou rodinu nabízí v Liberci CENTRUM BABYLON s množstvím atrakcí a animačních programů na celé letní...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z takových vychytávek je konturování. Pomocí... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.