Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oční lékařka: Laserovým operacím očí věřím

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Doktorka Lucie Valešová je primářkou Oční kliniky DuoVize v Praze. Téměř každý den se na operačním sále setkává s lidmi, kteří se chtějí zbavit brýlí a kontaktních čoček.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Duovize | foto: Duovize

O své práci říká: „Největší radost mám, když pacienti po operaci objevují výhody života bez brýlí. Často mi říkají, že si před zákrokem ani nedovedli představit, jak krásné a svobodné to bude. Jsem ráda, že můžu s pacienty prožívat takové zázraky.“

Jak dlouho pracujete v oboru a jak dlouho se věnujete laserovým očním operacím? Máte je spočítané?
Letos slavím už 20. výročí. Laserem operuji osmým rokem a za tu dobu jsem zbavila brýlí již 5 tisíc lidí.

Jaký laserový zákrok provádíte nejraději?
Jednoznačně naši nejmodernější metodu NeoSMILE 3D. Je to velmi šetrná a elegantní operační metoda nové generace. Pacientovi přináší maximální komfort jak při operaci, tak i po ní. Pro očního chirurga je to velmi jemná práce – operační vstup je jen 3mm a pracujeme s hmotou tenkou asi jako lidský vlas. Odstranit jednu dioptrii totiž znamená odstranit asi 15 mikrometrů rohovkové tkáně.

Duovize

Jsou laserové operace bezpečné? Ano, dnes jsou laserové zákroky opravdu velmi bezpečné. Zásadní však je, zda jsou správně indikovány. V DuoVizi nedoporučíme laserovou operaci zhruba 15% pacientů, protože pro ně není laser vhodný. Pokud má nějaká klinika méně než 10% kontraindikací, je to podezřelé. Bohužel někteří pacienti vybírají kliniku podle ceny, nikoli podle kvality.

A jaká jsou tedy rizika?
V medicíně není nikdy nic bez rizik. Ale pokud pacienti dodrží všechny pokyny a lékař indikuje operaci správně, tedy neposílá zbytečně rizikového pacienta na operaci, jenom kvůli tomu, aby operace byla provedena, tak je bezpečnost laserových operací skutečně velmi vysoká.

Který pacient není pro laserový zákrok vhodný?
Například pacient s příliš vysokou dalekozrakostí. Takoví pacienti po laserové operaci velmi brzy potřebují brýle na blízko. Dále třeba není k operaci vhodný pacient, který trpí keratokonem – toto onemocnění je možné odhalit pouze velmi podrobným vyšetřením, které by mělo předcházet každému plánovanému zákroku.

U nás v DuoVizi posuzujeme každého pacienta individuálně. Zajímá nás nejen jeho oční vada, ale i životní styl. Podle toho pak pro něj hledáme metodu přesně na míru. Naše klinika nabízí široké spektrum metod, a díky tomu můžeme najít řešení i pro pacienty, kteří nejsou vhodní na laser - třeba z důvodu vysoké dioptrické vady a příliš tenké rohovky. Takovým pacientům můžeme místo laseru nabídnout třeba implantaci nitrooční kontaktní čočky ICL.

Zdůrazňujete nutnost podrobného předoperačního vyšetření. Jak poznáme, jestli je vyšetření a také oční lékař opravdu kvalitní?
Podrobné a kvalitní předoperační vyšetření je základním předpokladem dobrého výsledku operace. Mělo by trvat asi dvě až tři hodiny a musí být provedeno s takzvaným rozkapáním očí. Pokud Vám někde hlásí, že Vás vyšetří za půl hodiny a hned ten samý den můžete jít na operaci, je to velmi rizikové.

Duovize

Taková operace může dopadnout dobře, ale také nemusí. Krátkým vyšetřením se nedají zjistit některé skryté vady na sítnici nebo třeba skrytá dioptrická vada, která se pozná jen při rozkapání očí – v takzvané cykloplegii - kdy dojde působením speciálních kapek k ochromení zaostřovacího svalu. Při skryté dioptrické vadě může být rozdíl až 3 dioptrie oproti měření bez rozšířené zornice. Čili podrobné vyšetření včetně rozkapání očí je naprosto klíčové pro kvalitní výsledek. Rychlost ani podezřele nízká cena nejsou namístě. Při špatné indikaci k operaci hrozí pacientům překorekce vady nebo třeba dvojité vidění.

O tom, že v DuoVizi provádíme vyšetření i operace kvalitně, svědčí i fakt, že pooperační výsledky u našich pacientů jsou lepší než průměr, se kterým se setkáváme na domácích i mezinárodních kongresech. Díky podrobnému předoperačnímu vyšetření zabráníme pooperačním potížím u 3 až 5 pacientů ze sta.

Setkala jste se i s pacienty po nevydařené operaci?
I s takovými se někdy setkávám. Zrovna nedávno jsem měla pacientku, která byla v důsledku rychlého vyšetření bez rozkapání u konkurence operována pro dioptrickou vadu, kterou ale ve skutečnosti neměla. Teď má dioptrie do blízka a nemůže číst bez brýlí. Jedná se o mladou ženu a je skutečně zoufalá. Bohužel v jejím případě už nemůžeme pomoci jinou operací. Proto je lepší dvakrát měřit a jednou řezat.

Více informací se dozvíte na www.duovize.cz.

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.