Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oftalmologie se vyvíjí mílovými kroky, říká nová primářka NeoVize

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03
Docentka Šárka Skorkovská se již více než dvacet let věnuje oční chirurgii. Od září je nově primářkou Oční kliniky NeoVize v Brně. Pacienti se s ní budou setkávat v ambulanci i na operačním sále.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně | foto: Oční klinika NeoVize

Primářka Šárka Skorkovská, která nově vede NeoVizi v Brně, se specializuje na operace šedého zákalu, léčbu sítnice, operace a léčbu zeleného zákalu, chirurgické odstraňování dioptrických vad, operace odchlípení sítnice či vyšetření šilhání u dospělých.

Kdy jste se rozhodla, že budete očním chirurgem? Co vás k této profesi přivedlo?
Moje maminka byla zdravotní sestra na chirurgii, takže při rozhodování po maturitě pro mě byla medicína jasná volba. Oftalmologii jsem začala dělat proto, že jsem chtěla dělat nějaký chirurgický obor. Jenomže pro „velkou“ chirurgii jsem neměla fyzické předpoklady, jsem moc drobná a dlouhé hodiny na operačním sále jsou vyčerpávající. V oční chirurgii mohu ale zdatně konkurovat mužským kolegům. Oko je delikátní orgán, který vyžaduje jemnou chirurgii.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?
Když se dívám na oční pozadí a vyšetřuji sítnici, vidím cévy lidského oka jen pomocí zvětšovací čočky a štěrbinové lampy. Líbí se mi, že k tomu nepotřebuji žádnou invazivní metodu, která je nutná v jiných oborech. Baví mě i výsledky chirurgické práce, které jsou rychle patrné. Pacient přijde na operaci s šedým zákalem, kvůli kterému téměř nevidí, a za pár hodin vidí výborně. Jsou to malé zázraky.

Na jaké oční operace se specializujete?
Věnuji se především operacím šedého zákalu a refrakční nitrooční chirurgii, která umožní lidem středního věku získat nezávislost na brýlích tím, že jim odstraníme jejich vlastní oční čočku a implantujeme jim čočkou umělou. Dnes používáme především trifokální nitrooční čočky, které umožní pacientům vidět do dálky, na počítač i na čtení bez brýlí.

Jaké novinky vás v oftalmologii v poslední době potěšily nebo dokonce překvapily?
Oftalmologie je obor, který se vyvíjí vpřed mílovými kroky, což je jen ku prospěchu pacientů. Je to dáno i rozvojem nových technologií, s kterými v našem oboru pracujeme. To platí hlavně pro oblast refrakční chirurgie (odstraňování dioptrií), která je spojená s moderní laserovou technologií. Díky nové metodě NeoSMILE 3D se například výrazně zkracuje doba rekonvalescence po zákroku. Pacienti mohou jít plavat již týden po operaci, což bylo u předchozích laserových metod nemyslitelné.

V oblasti kataraktové chirurgie došlo v posledních letech k rozvoji nových typů nitroočních čoček, takže se pacienti mohou společně s šedým zákalem zbavit i dioptrií či astigmatismu. K implantaci umělých nitroočních čoček navíc v NeoVizi používáme počítačem řízený navigační systém Verion, který pomáhá chirurgovi implantovat čočku s naprostou přesností.

V posledních letech došlo také k významnému pokroku v léčbě věkem podmíněné degenerace sítnice, což je dnes jedno z nejčastějších onemocnění populace seniorů ve vyspělých zemích. V oblasti diagnostiky jsme díky moderním technologiím schopni posuzovat struktury lidského oka v takových detailech a v takovém rozlišení, které bylo dříve nemyslitelné. Významně to přispívá k časné diagnostice a léčbě očních onemocnění.

Jak po práci relaxujete?
Ráda trávím volné chvíle s rodinou a s přáteli, s mým mužem chodíme rádi za kulturou do divadel, milujeme filmy, operu, lyžujeme, chodíme po horách a taky hrajeme golf. Baví nás také cestování, nejčastěji jezdíme sami bez cestovních kanceláří, máme rádi přiměřenou míru dobrodružství, improvizace a soběstačnosti.

A co děláte pro vlastní zdraví?
Jednou týdně si jdu zacvičit, hýbu se, myslím, dost i v práci, střídmě žiji a chodím na preventivní prohlídky. Pro zdraví je moc důležitá i duševní pohoda, která ne vždycky závisí jen na nás samotných.Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.