Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrovská studnice vědomostí může být i ve vaší knihovně

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Rádi cestujete po České republice, dozvídáte se zajímavosti o naší domovině nebo chcete mít prostě jen skvělý přehled? Neuspokojíte se s pouhými povrchními popisy nebo tipy na výlety a raději chcete znát historický kontext a další souvislosti? Pak se určitě poohlédněte v knihkupectví po Českém atlase od nakladatelství freytag & berndt.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Český atlas | foto: freytag & berndt

Tato speciální edice vlastivědných publikací nemá na trhu konkurenci. Přináší souhrnně neskutečné množství faktů, ale i perliček z úplně každého kouta naší země, které jinde nenajdete. Atlas zahrnuje celkem devět obsáhlých dílů, jako první vyšel roku 2001 díl s názvem Střední Čechy, poté vycházely další části mozaiky zhruba po dvou letech. Nyní vzniká poslední díl, a to Severní Morava a Slezsko.

Každá kniha se snaží přinést co nejvíce informací o celém popisovaném území, zaměřuje se na jednotlivé oblasti, města a obce a posléze jde do hloubky a detailně se věnuje všem významným objektům, ať už třeba zámkům, hradům, nejvýznamnějším městským budovám, kostelům, lázním, poutním místům či skanzenům a nechybí ani popis přírodních a technických zajímavostí, jeskyní, parků, chráněných oblastí, archeologických lokalit, dolů, bývalých továren a jiných industriálních budov. Velmi užitečné jsou tematické strany s přehledem zámků, zřícenin hradů, muzeí, rozhleden, naučných stezek, národních kulturních památek, židovských památek a dalších.

Neočekávejte však nudné výčty a hromadění údajů. Autoři napsali text čtivě a velmi často faktografii doplňují o různé pověsti, hříčky historie a další zajímavý kontext. Každý díl obsahuje přibližně 4 500 fotografií, které zachycují současný stav míst. Obrazový materiál je ale navíc rozšířen o historické fotografie, reprodukce výtvarných děl, kresby, schémata či znaky měst a šlechtických rodů. Praktické a originální jsou řezy významných památek nakreslené architektem Jaroslavem Staňkem.

Dalším šikovným pomocníkem pro orientaci je zhruba stovka doprovodných map. Oblasti jsou zachyceny v měřítku 1:120 000, města pak v měřítku 1:10 000. Zahrnuty jsou i plánky naučných stezek, parků nebo třeba městské hromadné dopravy velkých měst. Pro snadné vyhledávání v textu samozřejmě nechybí rejstřík a takto rozsáhlá kniha má pro jistotu hned tři – rejstřík míst, jmenný a také rejstřík kostelů, kaplí a klášterů.

Český atlas

Kolektiv autorů, vedený fotografem Jaroslavem Kocourkem, tedy dokázal zdařile shromáždit opravdu vše podstatné z obrovské škály oblastí zájmu.

Také vás zajímá, jak a kdy vznikla myšlenka pustit se do takto náročné práce? Kdo vymýšlí výběr míst, která budou v atlasu popsána, a odkud všechna ta kvanta informací autoři čerpají? Přečtěte si rozhovor s „otcem“ Českého atlasu Jaroslavem Kocourkem.

Co Vás vedlo k tomu, rozjet tak rozsáhlý projekt? Kdy byla zaseta tato myšlenka?
Žádné takto rozsáhlé dílo u nás, pokud vím, nevyšlo, a pokud existuje, pak nejspíš určitě nemá tak bohatý fotografický doprovod. Právě absence knih, které by přehledně a pokud možno v úplnosti informovaly o všech zajímavých, pozoruhodných nebo významných místech, která u nás máme, mě přivedla k myšlence pustit se do takovéhoto soupisu vlastními silami. Postupně se mi pro tuto práci podařilo získat několik dalších spolupracovníků.

Jak dlouho trvaly přípravy celého projektu a jak vypadaly? Už na začátku jste věděli, co vše bude popsané i v posledním dílu? A očekávali jste, že se práce protáhnout zhruba na 15 let?
Původně jsem měl jinou představu o podobě Českého atlasu. Domníval jsem se, že by se ve městech a turisticky atraktivních objektech mohly prodávat jednotlivé zalaminované stránky, které by si zájemci zakládali do kroužkových desek. Listy s mapkami a množstvím informací by byly při procházení místy praktičtější než kniha. Nemám ale žádné zkušenosti s distribucí a finančními náklady takového řešení, takže schůdnější nakonec byla kniha. Dnes jsem ale rád, že došlo k této změně.

Vzhledem k původnímu záměru první díl Českého atlasu pokrývá jen významnější oblasti středních Čech. Postupem času jsme podrobnost zvýšili, takže čtenáři v knihách naleznou informace prakticky ze všech míst. S tím ale souvisí i délka přípravy a zpracování knihy. Zatímco Střední Čechy vznikly během jednoho roku, nyní nám tvorba knihy zabere skoro tři roky.

Kdo vybírá místa, která se do atlasu ještě dostanou a která ne? Je obtížné o tomto rozhodovat? A co je kritériem?
Při první rozvaze kam jet fotografovat a co v knize popsat, se do značné míry inspirujeme turistickými mapami Klubu českých turistů, které upozorňují na mnoho významných míst. Některé další a aktuálnější informace se dají najít na internetu, na veletrhu Holiday world a také v infocentrech měst. Od počátku jsme upozorňovali spíš na méně známá a ne tolik publikovaná místa. Ale ani ta nejvýznamnější samozřejmě nelze vynechat. Snažíme se, aby kniha byla co nejpodrobnější. Práci si nijak neulehčujeme, protože důležitější je pocit, že v knize nic podstatného nechybí.

Odkud čerpáte fakta a zajímavosti pro popis vybraných míst? Jezdí do terénu i autoři, nebo jen vy jako fotograf?
Do terénu jezdím jen já, respektive ještě jeden, dva další fotografové. Z cest přivážím kromě fotografií i spoustu informací, které předávám kolegům píšícím texty. Původně jsem je také psal, nyní jsou jejich autory především historik Petr Nisler, dále Jan Gross a Marek Podhorský.

Když dáváte dohromady obrazový materiál pro knihu, to nejspíš trávíte měsíc dovolené v dané oblasti, nebo se mýlím? Jak bojujete s větrem a deštěm, tedy naprosto nevhodným počasím pro fotografování?
Počasí mi dělá největší starost a přináší největší komplikace. Snažím se, aby všechny snímky byly vytvořeny za optimálních podmínek, a není zrovna efektivní jet z Prahy na sever Moravy na jeden den, když s jistotou zrovna vysvitne sluníčko. Navíc mám „normální“ zaměstnání, takže i z tohoto důvodu nemůžu odjet kdykoli. Přes zimu je pěkných dní minimálně, to ale umožňuje v klidu se věnovat retušování snímků a grafickému kompletování stránek. Z těchto všech důvodů práce na knize nepostupuje tak rychle, jak by se mně i čtenářům líbilo.

Těšíte se, až budete mít dokončený poslední devátý díl a projekt bude završen? Přišla na váš tým někdy krize a obava, zdali celou edici vůbec dokončíte? A střádáte v hlavě už nějaký nový vlastivědný projekt? Nebo je Český atlas nade vše a nic víc již na několik desítek let není potřeba psát?
Bude to asi pěkný pocit, až bude komplet knih dokončen. Má to ale jeden háček – za tu dlouhou dobu, která uplynula od vydání prvního dílu Českého atlasu, se mnohé změnilo. Každým rokem vyrůstají nové rozhledny, otevírají se další muzea, vznikají sochy, zpřístupňují se další zámky... Takže by bylo možné začít opět od začátku a knihy doplňovat o nové informace. Vloni se to povedlo u dílu věnovanému Praze, který je v druhém vydání o 50 stran obsáhlejší. Věřím, že i po dokončení Českého atlasu se ve spolupráci s nakladatelstvím freytag & berndt podaří realizovat další zajímavé vlastivědné tituly, ale nepochybně už nikdy nebudou tak rozsáhlé.Nejčtenější

Moderní pracovní zázemí krok za krokem: stolní počítače jinak
Moderní pracovní zázemí krok za krokem: stolní počítače jinak

Dodržování přesné pracovní doby a fyzickou přítomnost vyžaduje čím dál méně zaměstnavatelů. S počítačem v podobě rozměrné bedny se pracovník dnes snadno...  celý článek

Společnost MINIB, a.s.: tradiční český výrobce konvektorů
Tradiční český výrobce konvektorů MINIB, a.s. v čele s Radkem Šnáblem

Společnost MINIB, a.s. patří k předním výrobcům konvektorů v Česku. V současné době exportuje své výrobky do třiceti zemí světa. Od roku 1999 systematicky...  celý článek

BAYER BAROMETR 2016 se zaměřil na společensky odpovědné chování firem
BAYER BAROMETR 2016 se zaměřil na společensky odpovědné chování firem

Aktuální dotazníkové šetření BAYER BAROMETR 2016, které exkluzivně zpracovala společnost MEDIAN, přinesl zajímavé výsledky o společensky odpovědném chování...  celý článek

Rýma a zánět dutin: Už jste vyzkoušeli Sinupret?
Trápí vás rýma? Sáhněte po Sinupretu

Pokouší se o vás rýma nebo zánět dutin? Udělejte s nimi rychlý proces! Vyzkoušejte Sinupret a užijte si letošní zimu skutečně naplno!   celý článek

Povídali jsme si s uznávaným plastickým chirurgem na téma implantáty
Povídali jsme si s uznávaným plastickým chirurgem na téma implantáty

Chystáte se na plastickou operaci prsou a trápí vás otázky ohledně jejich výplně? Na téma implantáty jsme si popovídali s plastickým chirurgem MUDr....  celý článek

Přestěhovali jste se?
Přestěhovali jste se?

Nové kamarádky v okolí najdete na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.