Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Nově objevený mimořádný obraz Josefa Čapka bude nabízen v aukci European Arts

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V aukci společnosti European Arts v Obecním domě se bude v neděli 15. 5. nabízet nově objevený mimořádný obraz Josefa Čapka Venkovský hřbitov/Konvalinky z roku 1921.

Josef Čapek, Venkovský hřbitov / Konvalinky | foto: Miloš Svoboda

Venkovský hřbitov/Konvalinky – druhá strana obrazu

Čapkův obraz Konvalinky byl dlouhá léta v soukromé sbírce. Teprve když jej majitelé nabídli do aukce, bylo při rentgenologickém průzkumu v Národní galerii zjištěno, že se pod nánosem černé barvy na jeho zadní straně skrývá další malba. Restaurátorským zásahem byl nakonec odhalen mimořádný Čapkův obraz Venkovský hřbitov z roku 1921.

Josef Čapek

Josef Čapek

Poetická, zajímavě členěná olejomalba, kterou nikdo nespatřil téměř 100 let, je alegorickým zpodobením koloběhu života.

Podle znalce Karla Srpa „tento obraz zřetelně obohacuje Čapkovo dílo a upozorňuje diváka na to, proč si ho oblíbil raný Devětsil“. Oboustranný obraz Venkovský hřbitov/Konvalinky (34 x 44 cm) se bude vyvolávat za 2,6 milionu korun.

Výrazná díla meziválečného a poválečného umění

Aukční den v Obecním domě nabídne také další výrazná díla meziválečného umění, například Sedící dívka Emila Filly (1934, 50 x 60 cm) původně z významné brněnské sbírky Františka Venery. Pod vlivem přátelství s Jindřichem Štyrským se Filla v době, kdy vznikl tento obraz, dostal ve své tvorbě až na pomezí surrealismu. Startovní cena v aukci je 5,2 milionu korun.

Emil Filla, Sedící dívka (detail)

Na 3,8 milionu začne dražba několikrát vystavovaného surrealistického obrazu Františka Janouška Bez názvu (1938, 50 x 65 cm). Obraz pochází z pozůstalosti autora a bude zařazen do připravované monografie Františka Janouška.

František Janoušek, Bez názvu

František Janoušek, Bez názvu

Mikuláš Medek, Pocta Werneru von Braunovi

Nejhodnotnější položkou poválečného umění je obraz Mikuláše Medka Pokus o portrét Wernera von Brauna (1969, 120 x 80 cm) z Medkova vrcholného období. Navazuje na jeho vysoce úspěšný soubor obrazů Projektanti věží. Vyvolávací cena je 1,85 milionu korun.

Mezi bohatě zastoupeným krajinářským dílem počátku 20. století vyniká obraz Antonína Hudečka - Na jezu (1898 – 1900, 90 x 80 cm) s vyvolávací cenou 1,9 milionu korun a vystavovaný olej Antonína Slavíčka – Žito (52 x 62), datovaný do roku 1908, kdy mistr působil v Oldřichovci.

Antonín Slavíček, Žito

Antonín Slavíček, Žito

André Lhote, Arlequin

André Lhote, Arlequin

Úchvatný je obraz Arlequin, jehož autorem je významný francouzský malíř André Lhote (kolem r. 1900, 63,8 x 49,6 cm), 1,8 milionu a plátno Francise Picabii Paysage (1900 – 1901, 40,5 x 27,2 cm), 900 000 korun.

Modigliani i Matisse

Henri Matisse, Nu en Buste

Henri Matisse, Nu en Buste

V aukci budou také dvě světoznámá jména výtvarného umění – Henri Matisse zastoupený mimořádně půvabnou kresbou datovanou do let 1919 – 1920, NU EN BUSTE (43,2 x 26,7 cm ) s vyvolávací cenou 1, 5 milionu a Amedeo Modigliani, od kterého bude nabízena tužka na papíře datovaná do let 1915 – 1916, a Matamore (43,3 x 26,5 cm) - aukce této v tuzemsku zcela ojedinělé položky bude začínat na částce 1,6 milionu korun.

Předaukční výstava se koná prostorách aukčního domu European Arts, Senovážné náměstí 8, Praha 1, ve dnech 2. – 14. 5. 2016 od 10:00 do 18:00 hod. a v neděli 15. 5. od 10:00 do 12:00 hod.

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE

Více informací a aukční katalog najdete na www.europeanarts.cz.

Aukce obrazů společnosti European Arts – Obecní dům Praha, Grégrův sál

Termín aukce:

v neděli 15. května 2016 od 13.00

Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5