Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nefiltrovaný Pilsner Urquell z dubových sudů po celé zemi

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Před 173 lety uvařili v Plzni první zlatý ležák svého druhu na světě. K letošním oslavám této významné události pivovarnické historie je připraveno unikátní putování nefiltrovaného piva Pilsner Urquell po českých a moravských městech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nefiltrovaný Pilsner Urquell z dubových sudů po celé zemi | foto: Pilsner Urquell

Oslavy narozenin piva Pilsner Urquell začaly v sobotu 3. října na Pilsner Festu, a to hromadným slavnostním přípitkem. Oslavy však neskončily, do českých a moravských měst v následujících dnech dorazí historická výprava s nefiltrovaným pivem v dubových sudech.

Vůbec první zastávkou celorepublikových oslav je ve čtvrtek 8. října restaurace U Pinkasů, kteří jsou s plzeňským pivem pevně spojení. V dalších dnech a týdnech se bude slavit krom Prahy také v Plzni, Brně, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Karlových Varech a Liberci. Oslavy skončí 13. listopadu v Pardubicích.

Zrod legendy 5. října 1842

Pivo, které se zrodilo v Plzni 5. října 1842, znamenalo pro pivní svět revoluci. Po celá staletí až do tohoto významného data se vařilo pivo svrchně kvašené, ještě na počátku 19. století však šlo o kalnou žlutohnědou tekutinu hustší konzistence.

Nespokojenost konzumentů s kvalitou tehdejšího piva přiměla plzeňské právovárečníky najít nový způsob vaření. Měšťané spojili síly a vybudovali v té době jeden z nejmodernějších pivovarů v Evropě. Stavitel pivovaru Martin Stelzer poté objevil na svých cestách po Evropě za moderním pivovarstvím sládka Josefa Grolla, který následně uvařil prvního originálního plzeňského ležáka.

Brzy ráno 5. října 1842 totiž zkombinoval Josef Groll způsob spodního kvašení s místními vybranými ingrediencemi: plzeňským sladem vyrobeným z českého ječmene a žateckým chmelem, který je i dnes považován za nejlepší na světě. V novém, technologicky vyspělém pivovaru je doplnil místní měkkou vodou a výsledkem byl průzračný, zlatý nápoj s unikátní chutí, jaký předtím svět nespatřil. Proto den první várky, která nastavila standardy pro všechny pozdější ležáky, oslavujeme jako významný mezník světových pivovarských dějin.

Zprávy o výjimečném plzeňském pivu brzo zvýraznily město jeho původu na mapě. První vývoz za hranice Čech směřoval v roce 1856 do Vídně a v roce 1862 bylo plzeňské pivo poprvé exportováno za hranice rakouského císařství. V roce 1873 putovalo přes oceán do USA.

Nefiltrovaný Pilsner Urquell z dubových sudů po celé zemi
Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.