Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebojte se mamografu. Neškodí, ale zachraňuje životy

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Snad žádná jiná vyšetřovací metoda nevzbuzuje tak vášnivou diskuzi jako vyšetření mamografem. Ženy se tohoto vyšetření bojí, protože je opředeno mýty o tom, že je to metoda bolestivá.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

For You | foto: NN

Velmi často se také na internetu objevují takřka poplašné zprávy o tom, že záření vysílané mamografem může dokonce samo přispět ke vzniku rakoviny prsu. Lékaři ale oponují: díky mamografu jsme schopni odhalit nádor včas a každoročně tak zachránit život stovkám žen.

„Od té doby, co v Česku běží screeningový program nádorů prsu, úmrtnost na rakovinu prsu přestala narůstat a teď už dokonce klesá,“ předkládá pádný důkaz o prospěšnosti preventivního vyšetřování žen primářka Mamma centra Háje MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. Během dvanácti let screeningového programu poklesla úmrtnost na rakovinu prsu v České republice o více než 30 procent, což je třetí nejlepší výsledek v Evropě „Ve Švédsku po 30 letech screeningu klesla úmrtnost žen dokonce o 40 %,“ dodává MUDr. Skovajsová.

Mamograf je podle odborníků nejspolehlivější dosud známou metodou k odhalování nádorů prsu i v počátečním stadiu – její spolehlivost, pokud je prováděna v akreditovaných centrech, je téměř 96 procent. Právě odhalení velice malých nádorů, které ještě nejsou hmatné, je největším přínosem mamografu. V případě rakoviny prsu je totiž včasné odhalení nádoru v léčbě zásadní. V počátečních stádiích nemoci má žena více než 90 % šanci na úplné vyléčení.

Ženy mají strach z bolesti i záření

Každá žena po 45. roce života má přitom nárok na preventivní vyšetření, které je hrazeno zdravotními pojišťovnami. Přesto stále téměř polovina českých žen na preventivní vyšetření prsů nechodí. Mohou za to jejich obavy z vyšetření. A čeho se ženy bojí nejčastěji?

For You

Asi nejrozšířenější je obava českých žen, že mamograf vysílá škodlivé rentgenové záření, které může způsobovat vznik nádorů. Tato obava je ale naprosto zbytečná. „Při mamografii se využívá měkké záření, které je v běžném životě součástí všeho okolo nás. Záření přichází z kosmu, vychází ze země, září počítače a prakticky všechny elektronické výrobky,“ vysvětluje MUDr. Skovajsová.

Při vyšetření mamografem dostane žena dávku záření jako v běžném životě za 4,5 dne. Pro srovnání jedno CT vyšetření vydá záření za 4,5 roku. „Našim klientkám říkáme. Pokud chcete absolvovat mamografii bezpečně, musíte ubrat jinde - nedívejte se zbytečně na televizi, v létě se neopalujte celý den na slunci,“ dodává.

Dalším důvodem, proč některé ženy na vyšetření mamografem odmítají chodit, je strach z bolesti při vyšetření. I to je však obava v podstatě zbytečná. Je sice pravda, že pro některé ženy, které mají citlivější prsy, není mamograf úplně nejpříjemnějším vyšetřením, protože při něm dochází ke stlačení prsu, rozhodně se ale nejedná o žádnou nesnesitelnou bolest.

„Pro provedení kvalitního vyšetření je stlačení prsu zcela nezbytné. Tkáň prsu je totiž nutno rozložit tak, aby byly vidět jednotlivé struktury,“ vysvětluje MUDr. Skovajsová. Pokud má žena z bolesti přeci jen strach, je vhodné, aby si preventivní vyšetření naplánovala na první polovinu menstruačního cyklu, kdy jsou prsy méně citlivé.

Včasná diagnóza může zachránit život

V neposlední řadě má mnoho žen strach i z toho, že by mamograf skutečně mohl odhalit nějaký nádor. „Mnoho žen si bohužel myslí, že onemocnět nádorem znamená rovnou jisté podlehnutí nemoci v krátkém čase, a připadá jim lepší žít ještě nějakou dobu v blahé nevědomosti,“ říká MUDr. Skovajsová. Opak je přitom pravdou. Při včasném nálezu diagnóza rakoviny už dávno neznamená ortel smrti.

For You

Odhalení nemoci v jejím časném stádiu je velmi dobrým předpokladem pro úspěšné vyléčení. I přesto však tato diagnóza převrátí ženě život naruby. Nejenže musí snášet nepříjemné vedlejší účinky léčby, ale také obvykle musí alespoň dočasně přestat pracovat. Nemoc tak s sebou přináší nejen nečekané výdaje spojené s léčbou, ale také dlouhodobý výpadek příjmu pacientky. V součtu se tak může jednat i o desetitisícové rozdíly v příjmech a výdajích, než na jaké byla žena zvyklá.

Právě v těchto případech přijde vhod pojištění pro případ rakoviny prsu a pohlavních orgánů. V rámci pojištění For You vyplácí NN Životní pojišťovna až 750 000 Kč, a to jednorázově hned po zjištění diagnózy.

Kromě výplaty až 750 000 Kč může pacientka využívat také unikátní asistenční služby v hodnotě 20 000 Kč. Mezi ty patří například úklid domácnosti, hlídání dětí, venčení domácích mazlíčků či doprava na vyšetření. Tyto služby usnadní pacientce život během léčby a ušetří jí maximum práce a starostí.

Chcete si být i vy jistá, že se v případě diagnózy dokážete postarat o sebe a svoji rodinu? Sjednejte si pojištění For You už od 200 korun měsíčně a zbavte se tak alespoň části obav z toho, co může budoucnost přinést.

Každá z vás, která si sjedná pojištění For You, získá navíc jako dárek kosmetický balíček SEPHORA v hodnotě více jak 1 000 korun.

SJEDNEJTE ONLINE

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.