Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nasloucháte svému veterináři?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Případy z naší veterinární ordinace mě nutí se zamyslet nad tím, kde se děje informační šum mezi klientem a veterinárním lékařem. Čím dál více lidí chodí s tím, že nebyli informováni, nevědí, netušili. Nemyslím si, že by to bylo neinformovaností, ale propastí mezi posloucháním a nasloucháním.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Veterinář tu není proto, aby napravoval chyby, ale aby majitele domácího mazlíčka poučil a pomáhal jim předcházet. (Ilustrační snímek)

Veterinář tu není proto, aby napravoval chyby, ale aby majitele domácího mazlíčka poučil a pomáhal jim předcházet. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Veterinární lékař je zde proto, že věří v zásady svého studia, věří, že zvíře může dávat radost jen zdravé a šťastné. Proto vás prosím, naslouchejte svému lékaři, není tu proto, aby napravoval chyby, ale aby poučil a pomáhal jim předcházet. Právě proto dnes zaměřím článek na prevenci, která je alfou a omegou péče o zvíře.

Prevence zahrnuje širokou škálu věcí, zaměřující se na zdraví zvířete, ještě než problémy nebo onemocnění vůbec vypuknou a pomáhá jim předcházet. V první řadě si nezapomeňte před pořízením zvířátka zjistit něco o daném druhu a plemeni.

Mezi hlavní prvky prevence patří především notoricky známé očkování, které pomáhá vaše mazlíčky držet v imunitě před dříve smrtelnými chorobami, ale také udržuje v bezpečí naše území před zavlečením těchto nemocí. 

Odčervení, které je často u domácích zvířat zanedbávané. Ovšem argumenty: kočka bydlí pouze doma, jsou neopodstatněné a tyto fámy potom způsobují i těžká onemocnění domácích zvířat a jejich chřadnutí. 

Významnou součástí této péče je ochrana proti vnějším parazitům. Nejen, že klíšťata a blechy mohou napadat i nás, ale také jsou přenašeči nebezpečných onemocnění. Borelióza, klíšťová encefalitida a v neposlední řadě například přenos tasemnic blechami. Prevence proti vnitřním i vnějším parazitům i očkování má smysl a je to to nejmenší, co pro své mazlíčky i pro sebe můžete udělat.

Ovšem prevence znamená mnohem širší opatření. Například výživa, která často končí a začíná, buď na zbytcích od stolu, nebo na levných granulích. Ve starším věku se ale její nedostatky projeví v podobě závažných a mnohdy až smrtelných nemocí, kterým bychom právě správnou stravou předešli. 

Volte tedy kvalitní krmiva, která jsou vhodná pro daný druh, pohlaví a styl života vašeho zvířátka. Veterinární lékař poradí lépe než personál ve zverimexech. Věřte, že vyvážená a kvalitní strava znamená nejjednodušší a zároveň nejdůležitější část prevence.

Dalšími aspekty, kterými byste se jako majitelé měli zabývat, jsou změny chování. Veterinární lékař vidí jen velmi omezené a nepatrné procento života vašeho zvířete v ordinaci, ale vy jej vidíte každý den. 

Proto při péči i veterinární prevenci a léčbě jsou pro nás informace od vás nezbytné a často jediné, co nám pomůže přijít na jádro problémů. Vnímejte své zvířátko, jeho signály, jeho změny v chování i vzhledu (kvalita srsti, zubů…).

Jednou z podstatných věcí, kterou je třeba si uvědomit, že juniorský věk zvířat má velmi omezený čas. Na rozdíl od lidí, kteří dospívají několik let, u zvířat se podstatné období přestavby těla, chrupu, orgánů a celkové konstituce a metabolismu, musí vejít pouze do období několika měsíců. 

Kočky a psi jsou prakticky celkově hotoví dospělí v rámci 1-2 let. Proto není možné zanedbat toto období, protože co v mládí do zvířátka vložíme, to potom sklízíme celý život a především ve stáří.

Není pravdou, že starý pes, znamená nemocný pes. Všeobecně akceptovaný fakt je, že zvíře senior zvrací, kulhá, slepne či hluchne nebo má problémy se srdcem. Ale většinou jsou tyto skutečnosti dostatečnou péčí řešitelné a především správnou prevencí jim lze předcházet. 

Neakceptujte bolest a neduhy u svých zvířátek. Řešte je včas, vždyť není nic snazšího, než infikované zuby vyčistit, nádor vyoperovat anebo podat léky na srdce, které prodlouží a především zkvalitní život vašeho miláčka. 

Nečekejte, protože čím dříve se problémy řeší, tím výrazně nižší je pravděpodobnost, že zanechají na těch, co milujeme trvalé následky.

Zajímá vás více informací, pak navštivte veterinární centrum v Liberci-Rochlici nebo v Liberci-Harcově. Více informací najdete na internetových stránkách www.veterinarni-centrum.cz.

Nasloucháte svému veterináři?
Autor:

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.