Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad Ostravou se objeví velká 70, ohňostroj zakončí oslavy osvobození

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přípravy na oslavy 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války spějí do finále. Očekává se účast tisíců lidí, desítek, možná stovek oficiálních hostů, vojáků, veteránů, zástupců partnerských měst a dalších.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Posádka sovětského letadla, které přistálo na polním letišti ve Svinově. | foto: AMO

Akce probíhá pod heslem Ostrava nezapomíná a jejímu významu odpovídá i bohatý a pestrý program. Ten chystají společně město, kraj a krajské vojenské velitelství. V den osvobození 30. dubna budou v rámci slavnostního defilé a ukázek vojenské techniky k vidění desítky historických i moderních bojových vozidel a zařízení. Nebe budou brázdit vojenské vrtulníky a stíhačky Jas39-Gripen. V bermě řeky Ostravice vypukne historická bitva za účasti tanků T-34 a další dobové techniky a večer se při závěrečném ohňostroji rozzáří nad Slezskoostravským hradem obrovská světelná sedmdesátka. Určitě se bude po celý den na co dívat a užívat si to.

Příprava československých tanků v hospodářském dvoře Albertovec (mezi...

Příprava československých tanků v hospodářském dvoře Albertovec (mezi Chuchelnou a Štěpánkovicemi) na útok na Ostravu. (AMO)

Oslavy ale nejsou jen o zábavě. Jejich motto Ostrava nezapomíná bude po další desetiletí a možná i století symbolizovat Strom svobody, který bude vysazen v úterý 28. dubna v 15 hodin v Komenského sadech za Novou radnicí. Bude jím jinan dvoulaločný (Gingko biloba), živá fosilie, která je považována za symbol zdraví, dlouhověkosti a dobré paměti. Ve stejný den od 17 hodin se uskuteční v Ostravském muzeu přednáška o ostravsko-opavské operaci.

Také čtvrtek 30. dubna začne důstojně koncertem Ústřední vojenské hudby a pietním aktem u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Pod vlajícími prapory tu nastoupí i váleční veteráni, kteří nastavovali život na bojištích 2. světové války. Ani na ně Ostrava nezapomíná. „Od války uplynulo už sedmdesát let. Máme možná poslední příležitost poděkovat těmto lidem, kteří osvobozovali naše město od nacistické nadvlády, a možná i napravit některé křivdy, které se staly v minulosti,“ uvedl na jejich adresu primátor Tomáš Macura.

První československé tanky přijíždějí do Moravské Ostravy z Vítkovic kolem jámy...

První československé tanky přijíždějí do Moravské Ostravy z Vítkovic kolem jámy Šalomoun. (AMO)

Příjezd Rudé armády do Kunčic. (AMO)

Příjezd Rudé armády do Kunčic. (AMO)

I proto se Ostrava rozhodla uctít udělením čestného občanství plukovníka Bedřicha Opočenského a podplukovníka Karla Šeráka, kteří jsou spolu s generálmajorem Mikulášem Končickým posledními žijícími československými veliteli tanků, jež se účastnili osvobozování města v roce 1945.

Nejen historii osvobozovacích bojů o Ostravu najdete na webu www.ostravanezapomina.cz.

Program oslav 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války:

Čtvrtek 30. 4. 2015

9.00                Koncert Ústřední vojenské hudby v Komenského sadech

10.00 – 12.00 Pietní akt u Památníku Rudé armády v Komenského sadech

11.45 – 13.00 Slavnostní defilé vojenské techniky Sokolskou ulicí k Havlíčkovu nábřeží

13.00 – 16.00 Prezentace moderní vojenské techniky Armády ČR a kulturní program na Masarykově náměstí

16.00 – 17.00 Historická ukázka bojů u řeky u Sýkorova mostu

17.00 – 21.00 Kulturní program s výstavou vojenské historické techniky a ukázkami vojenských polních ležení na Slezskoostravském hradě

21.00              Závěrečný ohňostroj v areálu Slezskoostravského hradu

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dům kultury Akord: místo splněných přání
Dům kultury Akord: místo splněných přání

V Akordu vám připraví a splní vše, na co si jen pomyslíte, od rodinné oslavy až po velký firemní ples s hvězdnými účinkujícími a úžasným rautem. Nyní je...  celý článek

Hradec nad Moravicí je místem, kde Ludwig van Beethoven překvapí i dnes.
Hradec nad Moravicí je místem, kde Ludwig van Beethoven překvapí i dnes

To se tak procházíte zámeckým parkem v Hradci nad Moravicí a nedaleko obrovité Bílé věže se ozve skladba Pro Elišku od Ludwiga van Beethovena. Hudba se line z...  celý článek

OKIN BPS nabízí  mladým lidem práci srovnatelnou se zahraničními nabídkami.
OKIN BPS nabízí mladým lidem práci srovnatelnou se zahraničními nabídkami

OKIN BPS je stabilní a stále se rozrůstající společnost se sídly v Ostravě a v Praze. Každoročně nabírá stovky nových pracovníků. HR ředitelka Martina Szturc...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.