Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milionáři radí: Chcete-li zbohatnout, investujte do půdy a akcií

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
I když čeští a slovenští milionáři investují své peníze spíše opatrně a riziku se vyhýbají, apetit po investicích rozhodně neztrácí. Nejvíce v kurzu jsou zahraniční akcie a zemědělská půda, do kterých plánují v průběhu roku své peníze uložit. Ukázal to exkluzivní průzkum J&T BANKA Wealth Report.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Průzkum, který probíhal mezi únorem až březnem 2015, provedla J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd již po páté. | foto: J&T Banka

Čeští a slovenští dolaroví milionáři jsou většinou muži, majitelé firem či vedoucí pracovníci, těsně po padesátce. Určitá obezřetnost a sklon k bezpečí je tak dán životní fází, ve které se naši bohatí nachází. Není to ale jen věk, který je k „opatrnosti“ vede, obávají se nestabilní politické a ekonomické situace, jako je například krize na Ukrajině.

Trh je nutí investovat

Nepříznivá situace na trhu s vklady a snižování sazeb národními bankami je nutí hledat zajímavější zhodnocení, obavy tak musí stranou. Ze společné perspektivy českých i slovenských dolarových milionářů vychází jako zajímavé investice do akcií zahraničních firem (25 % v ČR, 31 % v SR), nákup firem (26 % v ČR, 25 % v SR) a start-upy (23 % v ČR, 25 % v SR).

V České republice si v porovnání se Slovenskem vedou výrazně lépe tradičnější nástroje a uchovatelé hodnot, jako jsou zemědělská půda (34 % v ČR, 15 % v SR), stavební pozemky (26 % v ČR, 11 % v SR) či rezidenční nemovitosti (22 % v ČR, 8 % v SR), které mohou odrážet oživení českého trhu s nemovitostmi, jež jsou zejména v případě rezidenčních nemovitostí již delší dobu proklamovány.

Investice do zemědělské půdy pak zažívají boom, o kterém svědčí i vznik hned několika půdních fondů, a stávají se trendovými. Půda je v České republice při porovnání se zbytkem světa stále velmi levná, očekávání vyrovnání ceny je pak tedy logické.

J&T BANKA Wealth Report 2015

J&T BANKA Wealth Report 2015

Termínovaný vklad? Ano, ale…

Dolaroví milionáři jasně investují do oblastí a produktů, od kterých očekávají nejzajímavější zhodnocení. Výjimkou jsou jen termínované vklady, které za atraktivní z hlediska výnosu považuje pouze 1 % českých dolarových milionářů přitom je vlastní téměř polovina z nich (45 % v ČR, 55 % v SR).

Vysoko si stojí vlastnictví firmy nebo podílu v ní, dolaroví milionáři tedy častěji investují do svých vlastních firem než do ostatních investičních nástrojů. Největší rozdíly mezi Čechy a Slováky jsou zřejmé u akcií českých a slovenských firem, které se drží spíše čeští dolaroví milionáři (35 % v ČR, 11 % v SR), tento stav je především odrazem nefunkčnosti bratislavské burzy. Naopak na Slovensku má 1/3 milionářů zainvestováno do zlata.

Zajímavý je fakt, že z hlediska rizika považují dolaroví milionáři zemědělskou půdu, stavební pozemky a rezidenční nemovitosti srovnatelné s termínovanými vklady.

J&T BANKA Wealth Report 2015

J&T BANKA Wealth Report 2015

Doma cítí příležitost. Evropa moc neporoste

Narůstající investiční apetit dolarových milionářů svědčí o oživení a vzniku nových investičních příležitostí. Poprvé za poslední tři roky považují čeští i slovenští dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice.

Evropská unie je pro dolarové milionáře z pohledu investic místem, kde se přes problémy stále najdou atraktivní investiční příležitosti (42 % v ČR, 52 % v SR). Češi jsou ohledně investičních příležitostí v Unii mírně skeptičtější.

Přibližně pětina dolarových milionářů očekává i přes zlepšení ekonomické situace velmi pomalý růst, což činí investice v Unii méně atraktivní v porovnání se světem, dokonce 4 % českých a 5 % slovenských milionářů označilo aktiva v EU za drahá a neatraktivní s ohledem na poměr mezi výnosy a riziky.

Celkem 18 % českých a 11 % slovenských dolarových milionářů pak označilo investice v EU za neatraktivní kvůli pomalému ekonomickému růstu, přebujelosti regulací a byrokracie. Málokdo ale věří, že lze v EU očekávat všeobecný rychlý růst.

J&T BANKA Wealth Report 2015

J&T BANKA Wealth Report 2015

J&T BANKA Wealth Report 2015

Průzkum, který probíhal mezi únorem až březnem 2015, provedla J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd již po páté. Cílem průzkumu bylo zmapovat investiční chování a životní styl dolarových milionářů, tedy těch, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně 1 milion USD (24,5 milionů Kč nebo 900 000 EUR).

Do průzkumu se zapojilo celkem 301 respondentů z řad dolarových milionářů (193 Čechů a 108 Slováků). Data byla sbírána pomocí on-line dotazování. Kvalitativní pohled doplnily hloubkové rozhovory se 6 respondenty a skupinový rozhovor s privátními bankéři J&T Banky.

Více informací o průzkumu na www.wealthreport.cz

 

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.