Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medkova „Snídaně“ zaútočí na československý poválečný aukční rekord

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V aukci společnosti European Arts v Obecním domě se bude v neděli 22.11. nabízet mimořádný obraz Mikuláše Medka - Květináče (Snídaně) s vyvolávací cenou 7,2 mil. Kč.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mikuláš Medek – Květináče (Snídaně), detail | foto:  Miloš Svoboda

Pokud najde kupce, bude to nejdražší Medkovo dílo v historii aukcí a zároveň bude atakovat hranici nejdražšího poválečného uměleckého díla v historii českých aukcích.

Medkův obraz z důležitého raného období patřil do sbírky významného předválečného surrealisty Milana Nápravníka. Byl vystaven na třech velkých Medkových výstavách (Hradec Králové, Bochum, pražské Rudolfinum) a bude zařazen do monografie, která vyjde v roce 2017. Rané Medkovy obrazy jsou mimořádně vzácné a na trhu se objevují jen zcela výjimečně. Cena obrazu Květináče (Snídaně) by mohla vyšplhat až na rekordních 12 500 000 korun.

Medek Mikuláš - Kompozice pro interiér Čs. aerolinií

Medek Mikuláš - Kompozice pro interiér Čs. aerolinií

Dražit se bude i další zajímavé Medkovo dílo, Kompozice pro interiér Čs. Aerolinií (101 x 100 cm) z 60. let s vyvolávací cenou 1 500 000 korun.

Poválečné umění je v aukci zastoupeno také abstraktním obrazem Roberta Piesena Prostor inexistence (1967, 70 x 60 cm), který vznikl
v prvním roce jeho emigrace v Izraeli. Jeho vyvolávací cena je 650 000 korun.

Významné položky jsou i mezi díly autorů meziválečné avantgardy. Z roku 1930 je obraz Aloise Wachsmana Koupání (34 x 42,5 cm), který byl na přelomové surrealistické výstavě Poesie v roce 1932 v pražském Mánesu. Ojedinělý Wachsmanův olej pochází ze sbírky sochaře Václava Vokálka a do aukce jde s cenou 1,2 milionu korun.

Piesen Robert - Prostor inexistence

Piesen Robert - Prostor inexistence

Wachsman Alois - Koupání

Wachsman Alois - Koupání

Půvabný olej U Moře v Dubrovníku večer (1910, 50 x 66 cm) dalšího velkého jména české avantgardy, Václava Špály, startuje v aukci s cenou 700 000 korun.

Pastel Motiv z Florencie (1906-1907, 36 x 52 cm) vysoce ceněného Bohumila Kubišty má vyvolávací cenu 800 000 korun.

Vrcholy nabídky moderního a současného umění v aukci představuje obraz Václava Boštíka Bez názvu 90. let 20. století (50 x 60 cm) s vyvolávací cenou 2 100 000 korun a Nástěnná plastika 46 Karla Malicha (2011, 150 x 105 x 3 cm), která jde do aukce s cenou 980 000 korun. Sběratelsky atraktivní je i Objekt (85 x 85 x 85,5 cm, dřevo, sádra, kamení) Huga Demartiniho. Jeho cena je 700 000 korun.

Boštík Václav - bez názvu

Boštík Václav - bez názvu

Malich Karel - Nástěnná plastika 46

Malich Karel - Nástěnná plastika 46

Antonín Slavíček – Krajina u Oldřichovce

Antonín Slavíček – Krajina u Oldřichovce

K pozoruhodným položkám klasického umění patří mimo jiné uchvacující publikovaný olej Antonína Slavíčka Z okolí Oldřichovce ( 1908, 51,5 x 60,5 cm), který byl vystaven v roce 1932 na autorově Jubilejní výstavě v S.V.U. Mánes. Další neméně zajímavou položkou je krajina Aloise Bubáka Nudvojovice u Trutnova (1854, 72 x 109 cm), která jde do aukce s cenou 1 300 000 korun.

Martin Henri - Portrait de femme

Martin Henri - Portrait de femme

Nejatraktivnějšími položkami zahraničního umění v aukci jsou díla francouzských autorů Henriho Martina (Portrét ženy, 1895, 48,5 x 36), Henriho Lebasquea (Une fille assisse sur son lit, 41 x 27) a Édouarda Cortése (Náměstí republiky, Paříž, večer, kolem 1915, 38 x 55 cm).

Termín aukce:

v neděli 22. listopadu od 13.00

Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 9. 11. – 21. 11. od 10.00 do 18.00 a v neděli 22. 11. od 10.00 do 12.00.

Aukce obrazů v Obecním domě v Praze. Pořádá aukční síň European Arts

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese:

European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz.

Autor:

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.