Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Oblíbený slovenský region nedaleko českých hranic se pyšní nádhernou členitou krajinou, aquaparky se skvělými atrakcemi, lanovkami a výtečnou tradiční kuchyní. Pro Liptov je ale typická ještě jedna věc – bohatý výběr cyklotras a turistické výlety po těch nejzajímavějších místech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů | foto: Liptov

Spousta českých turistů se během roku vydává do léty osvědčených míst na Slovensku především za koupáním. Nadcházející podzim je ale nejlepší dobou pro turistické výlety. Krásy regionu Liptov se dají poznávat také dalším pohodovým způsobem. Už jste si někdy vyjeli například z Liptovského Mikuláše do Jánské doliny na kole? Svůj bicykl s sebou ale nutně vozit nemusíte, dá se tu i půjčit.

Mobilní aplikace LIPTOV vám skvěle pomůže plánovat výlety

Po tropických letních prázdninách nyní přichází pro sport mnohem příjemnější počasí. Babí léto, kdy už není venku tak horko, je pro turistiku i cyklistiku ideální období. Proto by se měla využít každá příležitost, kdy můžete být v přírodě. Vychutnejte si procházku po horách i údolích. Velký kus liptovské krajiny se dá poznat také na kole či elektrokole. Taková jízda s výhledem na štíty hor je skutečný zážitek, který vás dokáže pozitivně naladit. Terén se dá přizpůsobit podle vaší zdatnosti a nálady – najdete tu trasy náročnější i oddechové. Navíc díky nově spuštěné mobilní aplikací LIPTOV se vám nemůže stát, že byste zabloudili. Tento chytrý pomocník vám poskytuje širokou nabídku map, upozorňuje na největší atrakce regionu a aktualizuje informace v reálném čase při spuštění aplikace. S její pomocí můžete také nahrávat svoji vlastní trasu – trajektorii, převýšení, trvání či vzdálenost.

Webová mobilní aplikace zobrazuje interaktivní mapy s velkým množstvím informací o atrakcích, trasách a prohlídkách v okolí. Návštěvníkům Liptova poradí kdy, kde a co se dá v tomto regionu dělat během celého roku. Najdete v ní velké množství turistických a cyklistických tras, informace o lanovkách, bazénech, restauracích, ubytování, dopravě a podobně. Aplikace je volně dostupná přes App Store (IOS) a Google Play (Android) a pracuje s tzv. Geo-fence funkcí. V případě zájmu může uživatele upozornit, že se v jeho okolí nachází něco zajímavého, pokud se k dané atrakci přiblíží na určitou vzdálenost. Tato funkce je aktivní i v případě, že aplikaci právě nepoužívá. Outdoorová mapa je k dispozici také na mapa.visitliptov.sk.

Zkušení cyklisté, kteří se potřebují zorientovat v terénu a nechtějí se spoléhat pouze na aplikaci v telefonu, seženou v Liptově také kompletní mapu značených cyklotras. K dostání je u partnerských ubytovatelů, případně v infocentru za symbolickou cenu.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: V pozadí Kriváň

Rodinný výlet Jánskou dolinou

Výlety na kole vás pokaždé naučí něco nového o jednom z nejkrásnějších regionů Slovenska. A pokud se rozhodnete cestovat i s dětmi, povede se vám je na chvíli odpoutat od mobilu nebo počítače a ukázat jim mnohem prospěšnější zábavu na čerstvém vzduchu. Cykloregion Liptov je na rodinné volnočasové aktivity velmi dobře připravený. Jednu z nejkrásnějších a zároveň nejbezpečnějších cyklotras bez automobilového provozu najdete v Jánské dolině. Na chráněném území Nízkých Tater se nachází rozsáhlý systém jeskyní, které můžete po cestě potkat. Přírodní rozmanitost této doliny každoročně okouzlí velké množství turistů, kteří se sem s radostí vracejí.

Vybrat cyklotrasu pro rodiny s menšími dětmi není jednoduché, protože liptovský region je poměrně hornatý. Proto připravil pro turisty mapu dětských a rodinných cyklotras, které vedou krásnými dolinami s minimálním převýšením, sníženou nebo žádnou dopravou a samozřejmě s nějakou zajímavostí, která by se dětem líbila. Mapu těchto cyklotras najdete na http://visitliptov.sk/foto/Cyklo/Cyklomapa_deti_A3.pdf.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Za památkami i přírodními divy v sedle kola

Nejlepší je, když můžete po cestě potkávat spoustu zajímavostí, jako například na 70 kilometrech tematické cyklotrasy Pribylina-Vlkolínec. Vede napříč Liptovem do podhůří Nízkych Tater a nabízí nádherné výhledy na scenérii Západních Tater, Liptovskou Maru a celou Liptovskou kotlinu. Začíná v přírodní rezervaci Vlkolínec, která je díky své lidové architektuře jednou z památek UNESCO, a končí v Múzeu Liptovskej dediny v Pribylině.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Vlkolínec

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Vlkolínec

Na této trase mohou cyklisté poznat minimálně 15 zajímavých míst, u kterých se vyplatí sesednout z kola a oddechnout si. Jsou to jednak významné kulturní památky jako dřevěný kostel ve Sv. Kríži, františkánský klášterní komplex v Okoličném, či muzeum Vavrišovskej bitky. Na svoje si přijdou nejen vyznavači sportu, ale i ti, kdo se chtějí o regionu dozvědět víc, případně si odpočinout v přírodě. Na trase se nachází nespočet osvěžujících horských pramenů a také termální prameny v Liptovském Jánu, ve kterých můžete relaxovat. Více možností a informací ohledně cyklotras najdete na stránkách mapa.visitliptov.sk.

V regionu Liptov můžete vyzkoušet i tematické vyjížďky na kole. Nejedná se o značené cyklotrasy, ale spíše o tipy, kde se dá po cestě navštívit řada turistických lákadel. Například výlet „Keltské putovanie“ začíná v Bešeňové, která je známá svým aquaparkem Gino Paradise a termálními prameny. Dále uvidíte Bešeňovské travertíny neboli vápencovou kaskádu, po které stéká minerální voda. Po cestě můžete obdivovat také výhled na vodní nádrž Liptovská Mara a navštívit archeoskanzen keltské kultury Havránok. Více takových tipů najdete na http://www.visitliptov.sk/sk/co-vidiet-zazit/cykloregion.

Pokud vás lákají náročnější ryze horské stezky a hřebenovky, vyzkoušejte třeba nově zpřístupněné cyklotrasy v Nízkých Tatrách. Pro ty, kdo mají rádi rychlou jízdu plnou adrenalinu, fungují v Liptově také dva profesionální bikeparky s různými trasami určenými zkušeným i začínajícím bikerům. Máte-li chuť vyzkoušet nějaký závod, přijeďte si poměřit síly v různých horských časovkách jako je například Vlkolínský drapák.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Bike park Jasná

Foto: Bike park Jasná

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Bike park Malinovo

Foto: Bike park Malinovo

Liptovské hory i doliny čekají na zvídavé turisty

I prostřednictvím staré dobré turistiky se dá poznat nespočet nových míst. Na podzim se lesy zahalí do pestrých barev a také počasí je stálejší. Využijte aktuálních zvýhodněných balíčků na víkendové ubytování a přijeďte za pohodovými toulkami. Napříč liptovským regionem vedou stovky kilometrů značených chodníků a podmínky pro pěší putování se každoročně zlepšují. Po cestě vás čekají útulné horské chaty s výborným občerstvením, moderní lanovky, příroda tří národních parků a báječné výhledy. Délka a členitost zdejšího terénu dokáže uspokojit i ty nejnáročnější turisty. Neopakovatelné zážitky nabízejí hlavně výstupy na známé vyhlídkové dominanty Ďumbier, Bystrou, Velký Choč, nebo také Baranec, Salatín či Poludnicu. Náročnější turisté mohou zdolávat impozantní hřebenové túry v Nízkých Tatrách a Velké Fatře. Svůj nezaměnitelný ráz mají také liptovské doliny – Prosiecká, Kvačianská, Jánská i Demänovská, kterou proslavily pozoruhodné jeskyně.

Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Chopok
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů. Foto: Chopok v pozadí
Liptov je na podzim horským rájem turistů i cyklistů

Určitě se vám bude líbit také krásný výlet za svěžím horským vzduchem a léčivým koupáním, které vám poskytne Kúpele Lúčky Aqua Vital Park. Přímo v srdci obce Lúčky se nachází nádherný 12metrový vodopád, hýřící modrozelenými odstíny. Pokračovat můžete na Veľký Choč nebo na zříceninu Liptovského hradu, který je ve výšce téměř tisíc metrů nad mořem nejvýše položeným hradem na Slovensku.

Liptov

Liptov

Nebojte se poznávat tento zelený region prostřednictvím rozmanitých turistických i cyklistických výletů. V Liptově najdete spoustu možností pro zdatné sportovce i pro rodiny s dětmi. S podrobnými mapami a aplikacemi vám už žádný parádní zážitek neuteče.

Autor:

Nejčtenější

Nemůžete spát? Vyměňte matraci
Nemůžete spát? Vyměňte matraci

Ač se to nezdá, nekvalitní spánek patří k nejhorším komplikacím, co vás v životě mohou potkat. Jeho nedostatek má totiž vliv na celý váš život. Přes den jste...  celý článek

Řeka Zrmanja, Chorvatsko
TOP 10 míst, kam v Evropě na vodu

S nedostatkem vhodných míst na kayaking, rafting či kánoe nebyl v Evropě nikdy problém, spíš naopak. Kdo si má z těch nekonečných možností vybrat? Sestavili...  celý článek

Na Hrad kandiduje jediná žena. Ve hře Prezident 21 z žen vede Němcová.
Na Hrad kandiduje jediná žena. Ve hře Prezident 21 z žen vede Němcová

Do občanské hry Prezident 21 byly navrženy desítky žen. Do první padesátky se probojovaly například Eliška Wagnerová, Zuzana Roithová či Lenka Bradáčová....  celý článek

Westray Barcelona - nejnovější trendy v nábytkářství -  dekory dřeva...
Novinky od Oresi: Moderní kuchyně pro život a radost z vaření

Současné kuchyně se stále vyvíjejí, aby nám přinášely víc komfortu a radosti. Oresi je největší prodejce kuchyní na českém trhu a své portfolio pravidelně...  celý článek

Vinylová podlaha Thermofix – Teak stříbrný
Podlaha v dětském pokoji musí být teplá a měkká

Hledáte nejlepší podlahu do dětského pokoje pro svou ratolest a nevíte, jaký z materiálů podlahovin zvolit? Chcete, aby vaše dítě nenachladlo od studené země a...  celý článek

Další z rubriky

Za typickými hrázděnými domy jižního Německa, na slunné pláže ostrove Tenerife...
S průvodci na cesty od freytag & berndt zjistíte, jak chutná svět

Také patříte mezi ty, co považují výjezd do cizích krajů za jedinečný zážitek? Pokud plánujete vydat se na cesty a zatím nevíte, kterou z destinací naší...  celý článek

Chorvatsko na last minute – ideální destinace pro vaši letní dovolenou.
Chorvatsko na last minute – ideální destinace pro vaši letní dovolenou

Prosluněné Chorvatsko neustále láká české turisty. Není daleko, snadno se zde domluvíme a především se můžeme těšit na průzračné moře a čisté pláže. Navíc je...  celý článek

Turisté a cyklisté pozor! S mobilní aplikací PhoneMaps se už nikdy neztratíte.
Turisté a cyklisté, s mobilní aplikací PhoneMaps se nikdy neztratíte

Chcete se vydat na pěší túru do okolí vašeho domova? Nebo byste raději podnikli výlet někam do zahraničí, například do majestátných Alp, Pyrenejí nebo třeba do...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.