Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčba astmatu ve znamení bezpečnosti

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Léčba astmatu musí být bezpečná a inhalační kortikoidy jsou zde naprosto nezbytné. Určitě se jich nemusíte bát, nejsou ale úplně stejné, léčba astmatu se liší v riziku výskytu nežádoucích účinků. Kortikoidy a léčba astmatu patří k sobě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pobyt v přírodě jako prevence astmatických záchvatů | foto: Martin Kovář

Podle nejnovějších statistik vystoupal v České republice počet nemocných s průduškovým astmatem v dětském a dorostovém věku z 3,3 % v roce 1996 na 8,6 % o deset let později, což je opravdu hrozivé číslo.

Tento nárůst zapříčinil také zvýšení zájmu o toto onemocnění a léčbu astmatu. Astma je onemocnění neinfekční a jeho podstatou je zánět dýchacích cest, vzniklý většinou na podkladě alergie.

Typickým projevem je astmatický záchvat spojený s náhlou, silnou dušností a zhoršeným vydechováním. Jiným projevem bývá záchvat dusivého, dráždivého kašle. Může se objevit kdykoliv, nemocné "přepadne" klidně v noci nebo po námaze, může je rozkašlat prudká změna teploty vzduchu, stejně tak jako větší rozčilení.

Průdušky astmatiků jsou totiž zvýšeně reaktivní na přítomnost alergenu v dýchacích cestách (pyly, prach, roztoči, plísně, zvířecí srst, virová infekce), a během astmatického záchvatu se rychle stáhnou, otečou a zaplní hlenem, který je pak jen obtížně vykašláván.

Nemocní bývají dušní, typicky při výdechu, kdy se ze zúžených dýchacích cest mohou ozývat různé chrčivé či písklavé zvuky. Při léčbě astmatu se používají různé druhy léků. Podívejme se na ně podrobněji.

Astma 1

Léčba astmatu – záchranné léky

V současnosti rozlišujeme 2 základní skupiny léčiv, které se používají při léčbě astmatu. Tzv. léky záchranné se inhalují při akutním astmatickém záchvatu pomocí inhalátoru (2-4 vdechnutí) a nemocní velmi přesně vědí v jaké dávce a kolikrát za den (až čtyřikrát) je mohou užít.

Jsou mimořádně rychle účinné – už v řádu minut dojde po jejich inhalaci k rozšíření dýchacích cest a nemocným se výrazně uleví. Patří do skupiny tzv. beta-mimetik a ovlivňují sympatický nervový systém, jehož zvýšená reaktivita je jednou z nejvýznamnějších příčin kritického zúžení dýchacích cest.

Léčba astmatu – protizánětlivé preventivní léky

U léčby těžších forem astmatu, kde je potřeba častěji aplikovat záchranné léky, se užívají tzv. protizánětlivé preventivní léky. Mohou se opět inhalovat nebo vdechovat v práškové formě pomocí speciálního dávkovače.

"V tomto případě se jedná o inhalační formu hormonů kůry nadledvin – kortikoidů. Kolují kolem nich různé fámy. Já mohu odpovědně prohlásit, že pokud jsou tyto léky užívány a dávkovány tak, jak je doporučeno, pak nemají žádné závažné negativní systémové účinky, protože vdechnutá dávka je naprosto minimální a téměř vůbec se nedostanou do krevního řečiště. Působí tedy pouze v dýchacích cestách a pacientům při jejich užívání nehrozí žádné nebezpečí," uvádí doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. z Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce

Upozorňuje zároveň, že existuje několik typů hormonálních inhalačních léčiv. Starší léky mohou podle něj přece jen některé nežádoucí účinky mít.

"Tím, jak se inhalují ve větších dávkách a nevyplachuje se po nich ústní dutina, mohou na sliznici měkkého patra a nosohltanu zapříčinit vznik nepříjemného plísňového onemocnění – moučnivky neboli soor. Možná si vzpomenete, že jste ji viděli u některých miminek v porodnicích – těm se pusinky natírají genciánovou modří. Soor u moderních léčiv s výborným bezpečnostním profilem, například u ciklesonidu, nehrozí."

Ciklesonid je připraven tak, aby účinkoval až tehdy, když se dostane do dýchacích cest – v dutině ústní a nosohltanu je neúčinný, nevstřebává se tedy v jejich sliznicích, ale až v plicích. Nemá ani žádné, pacienty obávané, systémové účinky, které jsou typické spíše pro dlouhodobě užívané kortikoidy v tabletových a čípkových formách.

Astma 2

Léčba astmatu a prevence

V rámci prevence astmatického záchvatu je doporučováno nekouřit, protože kuřáctví prokazatelně zvyšuje reaktivitu dýchacích cest. Dále je třeba vyvarovat se zbytečného kontaktu s potvrzeným alergenem – typicky s domácími zvířaty, kočičí srst je přímo "klasickým" příkladem.

Výborné jsou pobyty na horách, u moře či v lázních. Jako u všech onemocnění i zde platí, že při léčbě astmatu může dobrá prevence výrazně pomoci.

Autor:

Nejčtenější

Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní
Třetí Karlova rada: Jezdím, tedy jsem mobilní

Mobilita znamená kompletní zajištění péče o váš vůz. Pořízení vozu je teprve začátek jeho života a dobrá firma se postará o to, co je k němu potřeba.   celý článek

SEO má smysl pouze dlouhodobě.
SEO má smysl pouze dlouhodobě

Mnoho lidí se domnívá, že SEO funguje jako nějaké tlačítko – stačí jej zapnout a je hotovo. To je však mylný dojem. Má-li být optimalizace pro vyhledávače...  celý článek

Řídím, přesto nevlastním. Sdílení aut je moderní a na vzestupu.
Řídím, přesto nevlastním. Sdílení aut je moderní a na vzestupu

Do práce, na nákup, za přáteli nebo na výlet? Nemusíte vůz přímo vlastnit, abyste se dostali z místa A do místa B. Když ho budete potřebovat, jednoduše si ho...  celý článek

Dva nové rodinné patrové domy vyvinula společnost Natura Space CZ a představí...
BĚŽTE ZA EVČOU a splňte si svůj sen o bydlení

Eva Vrabcová - Nývltová bude velet dětským běžeckým závodům. Den plný běhání spojený s představením nových patrových rodinných domů pořádá Natura Space CZ v...  celý článek

Centrální vysavač se vody bojí.
Centrální vysavač se vody nebojí

To, že jsou centrální vysavače výkonnější, odolnější, hygieničtější, trvanlivější a snadněji se s nimi vysává než s ostatními typy vysavačů, je všeobecně...  celý článek

Další z rubriky

Chorvatské ostrovy vás zaručeně okouzlí. Využijte ceny last minute.
Chorvatské ostrovy vás zaručeně okouzlí. Využijte ceny last minute

Prožijte svou dovolenou v naprostém klidu a pohodě. Vždyť shonu máte ve všední dny nad hlavu! Načerpejte nové síly na pláži, projděte se po historických...  celý článek

Polarizační sluneční brýle Horsefeathers
Horsefeathers jsou i plavky a polarizační brýle

Horsefeathers znáte jako outdoorovou značku na zimu. A věděli jste, že existují i plavky nebo brýle Horsefeathers – dioptrické i sluneční s polarizací? S...  celý článek

Zastřešení bazénu přináší spoustu výhod. Jakých?
Zastřešení bazénu přináší spoustu výhod. Jakých?

Samou radost vám bude dělat vysoce kvalitní zastřešení bazénu od ryze české společnosti ALUKOV, která úspěšně reprezentuje práci zlatých českých rukou v...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky
Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky

Posloucháte tvrdou muziku a v ničem se necítíte lépe, než v okovaných botách a punkovém číru? Tak to pak bude romantický drdol s růžičkami tabu i na vaší svatbě... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.