Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitní investiční šperky potěší partnerku a zhodnotí vaše úspory

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Občas se zdá, že některé věci prostě spojit nejde. V dnešním světě je téměř nemožné žít bezstarostným životem a zároveň vydělávat velké peníze. Zjistili jsme ale, že je možné opravdu výjimečně potěšit partnerku, a k tomu ještě dobře zhodnotit své úspory. Řeč je o investičních špercích.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Broušení a leštění diamantů je opravdovým uměním, které renomované světové dílny zdokonalovaly stovky let. | foto: ALO diamonds

Češi objevují investiční šperky

Nestává se často, že by osobní dárky pro ženy byly zároveň stejně velkou radostí i pro nás muže. Nepočítáme-li společné zážitky a dovolené, tak kozačky, sukně, šaty, kabáty, kosmetika a veškeré domácí spotřebiče nám popravdě velké nadšení nepřinášejí. Něco, co svou hodnotu dokáže dlouhodobě nejen udržet, ale i zvyšovat, to už zajímavé je. Odborníci se navíc shodují, že ukládání peněz do investičních šperků je jednou z nejjistějších investic.

Nakupování investičních šperků má ve vyspělých západních zemích dlouhou tradici. Šperky za účelem investice ale kupuje také stále více Čechů. „Z reálné praxe víme, že procento zákazníků, kteří se o tento způsob investování zajímají, opravdu roste. Souvisí to i s tím, jak se vyvíjel poslední roky trh se zlatem a drahými kameny. V roce 2011 jsme prodávali např. prsten Mathilde

z bílého zlata s diamanty a centrálním 0,37karátovým smaragdem za zhruba 108 000 Kč. Dnes bychom ho prodávali již za 163 000 korun. Prsten Lady Haeven z bílého zlata s diamanty a centrálním 5,43karátovým tanzanitem, který stál v roce 2012 zhruba 476 000 Kč, bychom dnes prodávali za 767 000 korun,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

ALO diamonds

Diamantem neurazíte, ženy ho přímo zbožňují!

Pokud vaše volba padne na šperk s diamanty, je dobré znát základní informace. Většina lidí, pokud by náhodou nalezla surový diamant, by vůbec nepoznala, že v ruce drží onen uctívaný symbol krásy, půvabu a čistoty.

Aby nalezený diamant podobající se nevzhlednému úlomku skla získal svoji oslnivou, atraktivní formu, je nutné ho vybrousit. Broušení a leštění diamantů je opravdovým uměním, které renomované světové dílny zdokonalovaly stovky let. Ve šperkařství se největší oblibě těší výbrus nazývaný briliant. Má totiž největší počet vybroušených plošek, a nejvíce se tak v něm odráží světlo. Málokdo by čekal, že oblíbené kulaté brilianty ztratí v průběhu broušení více než polovinu své původní váhy. Prodávané broušené diamanty mívají také tvar slzy, oválu, osmihranu, trojúhelníku, čtverce i srdce.

ALO diamonds

Kvalita diamantů a jejich hodnota je po celém světě posuzována podle kritérií známých jako 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). Abychom získali lepší představu o váze, jeden karát se rovná 0,2 gramu.

Skoro všechny diamanty obsahují drobné kazy a nedokonalosti (např. mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů). Dokonalé diamanty jsou velmi vzácné a bývají prodávány za opravdu výjimečné částky. Při desetinásobném zvětšení nemají žádné viditelné vnější ani vnitřní kazy. Obecně tedy platí, čím čistější kámen, tím vyšší cena. Diamant je nejvíce znám svou čirostí. Těžaři ale nachází i přírodně žluté, modré, růžové či zelené – a ty jsou mnohdy ještě dražší než čiré.

Jak rozeznat investiční šperk od neinvestičního

Aby váš dárek pro milovanou polovičku nebyl pouze drahý, ale zároveň i výnosný, je dobré vědět, jak vybrat správný investiční šperk, který dokáže udržet hodnotu a postupem času přinést zajímavé zhodnocení. A jak typický investiční šperk vlastně vypadá? Velmi často se jedná o sadu zlatých klenotů (například náušnice a přívěšek) s brilianty, přičemž jasným trendem jsou diamanty a bílé zlato. Pořizovací cena začíná na desítkách tisíc korun.

Investiční klenoty by měly mít alespoň jeden větší centrální drahokam, protože právě velké kameny vykazují nejlepší cenový vývoj. Design klenotu by měl být schopen odolat měnícím se trendům, proto by měl být nadčasový. Oblíbenou součástí investičních klenotů jsou také drahokamy výraznějších barev, např. rudé rubíny, zelené smaragdy i modré tanzanity.

ALO diamonds

I když bývá diamant mnohdy uctíván jako král drahokamů, rozhodně není pravdou, že jeho finanční hodnota je nejvyšší. Za mnohem vyšší ceny jsou prodávány například velké sytě rudé rubíny. Nejdražším prodaným rubínem na světě se letos v květnu stal 25,59karátový kámen z Barmy, který byl vydražen za více jak 30 milionů dolarů. Zatímco hodnota nedávno nalezeného obřího 78karátového diamantu z východní Sibiře je odhadována „pouze“ na 600 000 dolarů.

Největší zhodnocení dodávají investičním šperkům vzácné drahokamy a jejich dlouhodobě rostoucí ceny. U oblíbených diamantů cena jen za posledních 10 let vzrostla o 122 % (váhová kategorie 3 – 3,99 karátů). Jak uvedla agentura Bloomberg, většina diamantů ze současných povrchových dolů byla již vykopána a od objevu nového významného naleziště uběhla již desetiletí.

Nákup vždy raději u renomovaných prodejců

Všude, kde jde o větší peníze, se bohužel najdou i podvodníci. „Na českém trhu může být podle našeho odhadu až 20 % falešných či nadhodnocených diamantů. Narazit můžete na zfalšované certifikáty nebo i na pravé, které ale bohužel nepatří k drahokamu zasazenému do vašeho šperku. Podezřelým znamením může být i smluvní cena. Pokud chcete mít jistotu, že opravdu kupujete to, co je vám nabízeno, vždy je lepší důvěřovat renomovaným prodejcům s historií,“ dodává Alojz Ryšavý.

ALO diamonds

Od kvalitního prodejce byste měli k drahokamu zasazenému do šperku obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudního znalce. Kvalitní velké kameny by měly být předávány s mezinárodním certifikátem. Certifikát je ve šperkařství jako „rodný list“, který popisuje specifické vlastnosti daného drahokamu a také potvrzuje, že byl získán legálně. Certifikáty vytvářejí gemologické laboratoře.

K diamantům o váze větší než jeden karát je velmi dobré vlastnit mezinárodní certifikát od G.I.A., jedné z nejuznávanějších gemologických institucí na světě. Dalšími mezinárodně uznávanými certifikáty, kterými určitě nepochybíte, jsou HRD (Hoge Raad voor Diamant - Diamantový koncil), EGL USA (Evropská gemologická laboratoř Spojených států amerických) anebo IGI (Mezinárodní gemologický institut).

Autor:

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.