Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké zlato koupit? To nejlevnější

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Minulý díl našeho volného seriálu o investičním zlatě - Investice do zlata se v době krize vyplatí - přinesl základní informace o tomto investičním instrumentu. Dnes pokračujeme dalším dílem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kupujte | foto: Abros

přečtěte si

Každý potenciální investor si musí dříve nebo později položit otázku: "Jaké zlato koupit?" Odpověď je vcelku jednoduchá: "To nejlevnější!" Její vysvětlení je ale složitější.

Co je to premium?

Všichni můžeme běžně sledovat vývoj ceny zlata na světovém trhu, řada serverů tyto informace poskytuje on-line (např. www.kitco.com), oficiálně se vyhlašují ceny zlata dvakrát denně na londýnském fixingu (www.goldfixing.com). To jsou aktuální světové ceny zlata. Za ně ovšem běžný investor nikdy nenakoupí. Bude vždy platit "něco navíc", percentuální přirážku k světové ceně zlata, která se nazývá premium.

Tuto přirážku zaplatí vždy, protože si ji účtují všichni prodejci (banky i distributoři), její výše je ale rozdílná - od cca 2 % do zhruba 80 %. Premium, nikoli absolutní cena, je údaj, který by měl každého investora zajímat nejvíce.

Obecně platí, že premium klesá s rostoucím objemem obchodu. Asi nepřekvapí, že za gram zlata zaplatíme podstatně vyšší premium než za kilogram. Mnohem podstatněji se ale mění premium s jednotkovou hmotností zlaté mince nebo slitku. Celkové premium tisíce gramových slitků bude stále řádově vyšší než u slitku kilogramového, byť je objem obchodu stejný.

Z toho vyplývá, že je nejvýhodnější nakupovat zlaté slitky větších hmotností. U kilogramového slitku dosáhnete na premium okolo 3 %, u stogramového na 7 % a u slitku nebo mince o hmotnosti jedné trojské unce (Oz) pak na 8–13 %. Slitky nebo mince menších hmotností nemá smysl jako investici vůbec uvažovat – jejich premium je příliš vysoké a poslouží spíše jako dárek.

Mince, nebo slitky?

Z hlediska nákupu je věc jasná, výhodné je nakupovat slitky co možná nejvyšší hmotnosti. Jiné je to ale se zpětným odkupem. Zde kupující obdrží cenu o několik procent nižší než je aktuální světová cena zlata. Tato srážka ale nestoupá tak dramaticky jako při nákupu.

Obecně lze říci, že není velkého rozdílu mezi odprodejem kilogramového a gramového slitku (cena za gram kovu). Jiná věc je ale likvidita. Slitky lze odprodat jen vcelku, rozdělení, resp. odprodej části slitku možný není. Pro menší a střední investory, kteří počítají s tím, že budou v budoucnu své zlato odprodávat po částech, jsou tedy výhodnější menší hmotnosti.

Nikoli náhodou se staly za posledních 40 let nejoblíbenější zlaté investiční mince a slitky o hmotnosti jedné trojské unce. Jejich premium je ještě akceptovatelné a při zpětném odprodeji může investor prodat i jediný kus (v částce okolo 22 000,- Kč, cena z letošního roku).

Nejoblíbenější světovou investiční mincí je jihoafrický Krugerrand, ve střední Evropě jsou zase velmi populární rakouské mince Wiener Philharmoniker. A každý investor si může snadno a bez přepočítávání sledovat aktuální světovou cenu svého zlata, protože trojská unce (31,103 g) je tradiční hmotnostní jednotkou zlata.

Abros

Zavedený obchodník s investičním zlatem

Firma Abros patří k zavedeným obchodníkům s investičním zlatem na našem trhu. Všechny dodávané zlaté produkty splňují kritéria pro investiční zlato. Firma Abros nabízí slitky o všech dostupných hmotnostech, jakož i výše jmenované investiční mince (a řadu dalších). Kromě investičního zlata dodává i stříbrné slitky a mince.

Firma se specializuje na internetový prodej, je však možná i návštěva společnosti a předvedení vzorků. Bezplatné poradenství je samozřejmostí. Během své existence si firma získala řadu spokojených zákazníků z České republiky i ze Slovenska.

Více informací najdete na internetových stránkách společnosti.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

MEDICINA , spol. s r.o. - Alena Fialová
Lékař/ka na oddělení následné péče

MEDICINA , spol. s r.o. - Alena Fialová
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.