Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Asie
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Jak určit cenu nemovitosti, abyste na prodeji maximálně vydělali?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  8:55
Tržní ceny nemovitostí rostly v poslední době tak rychle, že mnozí majitelé ztratili přehled o tom, za jakou cenu je možné aktuálně prodat jejich byt nebo dům. Jak správně provést odhad a neprodávat zbytečně pod cenou?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Maxima Reality| foto: Maxima Reality

Ceny nemovitostí na realitním trhu právě dosáhly vrcholu. Znamená to unikátní šanci na zajímavý výdělek, zejména pokud jste nemovitost nakoupili za nízkou cenu, například během ekonomické krize nebo před déle než deseti lety. Zároveň to znamená, že původní, kupní cena nemovitosti vám bude při určování aktuální tržní ceny k ničemu. S naceněním musíte začít nanovo.

Nejčastější chyba prodávajících je přitom v době vysokých cen nemovitostí paradoxně prodej pod cenou. „Prodáte sice rekordně rychle, protože na byty v Praze se dnes čekají skoro fronty, ale jednou vás bude mrzet, o kolik peněz jste zbytečně přišli,“ upozorňuje na zdání úspěchu Vladimír Zuzák, ředitel MAXIMA REALITY.

Maxima Reality

Druhým extrémem je cena vyhnaná do výšin, kam kupující ani dnes nedosáhnou. Absurdně vysoká cenovka dělá i z atraktivních nemovitostí ležáky, kterým se kupující obloukem vyhýbají.

Naceněním přitom každý prodej nemovitosti začíná. A udělat krok zpět je těžké. Změny v ceně navíc nepůsobí dobře na kupující, kteří sledují nabídku velmi pečlivě. Často totiž čekají na vhodnou nemovitost i měsíce.

Spoléhat na odhad se nevyplatí, potřebujete informace

Jak tedy nejlépe určit tržní cenu nemovitosti? Odborníci nedoporučují experimentovat s laickými odhady. „Cena by měla být určena natolik profesionálně, že nebude třeba ji měnit. Musíte si stát za tím, jaká je skutečná hodnota vašeho bytu nebo domu. Kupující nesmí získat dojem, že s cenou experimentujete,“ radí Vladimír Zuzák.

Při určení tržní ceny se zohledňují zaprvé typ a kvality nemovitosti, potom lokalita a nakonec nabídka a poptávka na trhu. Vždy záleží na materiálních parametrech nemovitosti - výměře, dispozici, nebo typu vlastnictví. Družstevní byty se například prodávají asi o 10 % levněji než v osobním vlastnictví, byty v paneláku až o 30 % levněji než v činžovním domě. Cena jde dolů, když je byt v přízemí, nebo když chybí výtah.

Maxima Reality

Oproti vývoji cen před ekonomickou krizí ovšem dnes prudce roste význam lokality, což souvisí také s poptávkou a nabídkou na trhu s nemovitostmi. Zatímco v horších lokalitách ceny nemovitostí stagnují, v těch perspektivních rostou prudce vzhůru. A realitní nůžky se rozevírají - nejen mezi kraji, městy a městskými částmi. V Praze se ceny mohou zásadně lišit ulici od ulice. „Příkladem mohou být Holešovice, když se projdete třeba po ulici na Maninách od Armády spásy na Tusarově po novostavby na Jankovcově, ceny vám porostou po statisících,“ uvádí Vladimír Zuzák konkrétní příklad.

Pro tržní odhad ceny tedy potřebujete aktuální cenovou mapu, která by měla navíc zaznamenávat ideálně prodejní ceny v dané lokalitě, které shromažďuje katastr nemovitostí. Ceny nabídkové, jaké vidíme na realitních serverech, se totiž často od skutečných prodejních cen liší. Prodávající nastavují cenu vysoko, ale pak se domlouvají se zájemci na slevě. Za jakou cenu se nemovitost ve skutečnosti prodala, se proto na realitních serverech nedozvíte.

Koho oslovit, abyste tržní odhad získali?

Odhadem nemovitostí se zabývá celá řada subjektů, proto si dejte pozor, abyste se obrátili na správnou adresu. Výše popsanou cenovou mapu zpracovává společnost Deloitte, zatím jako jediná na trhu. K výsledkům se můžete dostat dvěma způsoby - buď si zaplatíte přístup do jejich databáze, nebo si necháte odhad z cenových map zpracovat zdarma.

Maxima Reality

Tuto službu nabízí realitní kancelář MAXIMA REALITY, která zpracovává odhady tržní ceny pro majitele nemovitostí v Praze a středních Čechách nezávazně a zdarma. „Naši realitní specialisté navíc srovnávají hodnoty z cenových map s databázemi realitních kanceláří a se svými zkušenostmi z terénu. Výsledkem je velmi přesný odhad ceny, se kterou můžete rovnou vstoupit na realitní trh,“ představuje službu Vladimír Zuzák.

Odhad ceny zdarma si můžete nezávazně vyzkoušet zde.

Možná si říkáte: nebude lepší najmout si odhadce? Nezaměňujte tržní odhad, který vám řekne, za kolik se vaše nemovitost může aktuálně prodat, a administrativní nebo soudní odhad. Ten se používá například pro banky, když přidělují hypotéku, nebo při počítání daně z nabytí nemovitých věcí. Zaplatíte za něj navíc 3 - 5 tisíc korun a bývá často (záměrně) podhodnocený. Chcete-li na prodeji vydělat, potřebujete odhad tržní.