Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investiční šperky: populární součást portfolia českých investorů

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
V západních zemích již běžná věc, v České republice spíše nový zvyk. Řeč je o investičních rodinných špercích. Zatímco v ekonomicky vyspělých zemích má tento způsob investování dlouhou tradici, v Česku se jedná o zcela nový trend.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Graf zachycuje vývoj hodnoty akcií na pražské burze (index PX), cenu nemovitostí (bytů v ČR) a vývoj diamantů o váze 3 – 3,99 karátů s barvou D (excelentní bílá plus) o čistotě IF (dokonale čistý). Hodnota akcií byla vyvozena z indexu PX. Počet bodů indexu PX na konci roku 2005 se bere jako výchozí (100 bodů). Cena nemovitostí vychází z indexu cen zpracovaných Českým statistickým úřadem. Sledovány byly kvartální hodnoty u bytových jednotek. Hodnota z roku 2005 se bere jako výchozí (100 bodů). Zdroje: Burza cenných papírů Praha, Český statistický úřad, Rapaport Diamond Report | foto: ALO diamonds

Dle květnového průzkumu zveřejněného společností ALO diamonds pořizuje šperk jako investici každý pátý Čech, který kupuje klenoty. Pokud srovnáme akcie, nemovitosti a investiční šperky osazené diamanty, zjistíme, proč je posledně zmíněná investice běžnou součástí investičního portfolia západních investorů. Cena diamantů totiž dlouhodobě roste a navíc oblíbené drahokamy prošly poslední ekonomickou krizí lépe než cenné papíry či nemovitosti.

Diamant přestál ekonomickou krizi nejlépe

Ekonomická krize způsobila na pražské burze dramatický propad akcií. Jejich hodnota oproti době před krizí klesla téměř na třetinu a podle indexu pražské burzy se doposud na předkrizovou úroveň nevrátila. 

Dalším populárním cílem investic jsou byty. Jejich ceny zareagovaly na krizi dle indexu Českého statistického úřadu s mírným zpožděním. Pokles cen byl celorepublikově pouze mírný hlavně díky regionům, kde ceny stagnovaly. Největší pokles byl ve velkých městech, zejména v Praze. Hodnota diamantů naopak mírně rostla a po krizi dokonce zaznamenala nevídaný růst.

Diamant a oslabující koruna hlavním tahounem investičních šperků

Porovnáme-li tři zmíněné investice za posledních deset let, zjistíme, že nejvíce posílila hodnota diamantů. Jejich cena vzrostla o úctyhodných 122 %. Krátkodobé výkyvy jsou u diamantů obvyklé, většinou trvají týdny až měsíce. Dlouhodobě cena diamantů ale jednoznačně roste. Diamantové investiční šperky jsou proto mezi odborníky považovány za sázku na jistotu. Nutné je ale počítat s tím, že se jedná o dlouhodobou investici.

Hodnotu investičních šperků netvoří pouze materiál

Na hodnotě investičních šperků se podílí cena surovin na světových trzích, která z dlouhodobého pohledu roste. Dále hodnotu určuje, jako u jiných uměleckých děl, jedinečnost uměleckého zpracování a nemalý vliv na zhodnocení má také vývoj měnového kurzu. 

„Na růstu se ale významnou rolí podílí i oslabující koruna vůči dolaru. Většina vstupních surovin pro výrobu šperků je totiž nakupována v amerických dolarech. Oslabující koruna vůči dolaru cenu šperků jen za poslední rok zvýšila více než o pětinu (21,8 %). Za posledních 5 let pak vychází zhodnocení již na 26,78 %,“ dodává Alojz Ryšavý, klenotník a majitel klenotnictví ALO diamonds.

Řekové dokazují, že investiční šperk je jedna z nejjistějších forem uložení peněz

Skutečnost, že investiční šperk je celosvětově brán jako spolehlivý uchovatel hodnoty vložených peněz, který v dlouhodobém horizontu přináší očekávané zhodnocení, dokládá situace v Řecku. 

„Řekové se bojí, že by mohli přijít o úspory. Rostoucí prodeje investičních šperků s drahokamy pozorujeme již dva až tři roky. A nejde jen o naše klenotnictví, stejný trend hlásí i konkurence. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku nyní prodáváme o 20 % více,“ uvádí Christos Glaftis z klenotnictví Tempus Jewellery v Soluni a dodává: “Investiční klenoty nabízíme již od 2 000 eur. Průměrná cena investičního šperku, které u nás zákazníci kupují, je zhruba 4 000 eur. Oblíbené jsou zlaté šperky s velkými mezinárodně certifikovanými diamanty.“

Podle těžařské společnosti De Beers vzrostla celosvětová poptávka po diamantových špercích v roce 2014 oproti minulému roku o 3 % na 81 miliard dolarů. Spojené státy vykázaly dokonce sedmiprocentní růst.

Autor:

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.