Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak pomáhají digitální média při studiu němčiny

  0:02aktualizováno  0:02
Goethe-Institut v Praze zavádí od podzimu novou nabídku kurzů. V kombinovaných kurzech bude tradiční výuka ve třídě doplněna on-line moduly, které mohou studenti vypracovávat nezávisle na místě a čase. Dr. Knuth Noke (vedoucí jazykového oddělení Goethe-Institutu) a Ralf Weißer (referent pro jazykovou práci) objasňují tento nový koncept.

Výuka v Goethe-Institutu. | foto: Bernhard Ludewig

Knuth Noke z Goethe-Institutu

Knuth Noke z Goethe-Institutu

Čím konkrétně se kombinované kurzy liší od ostatních kurzů?
Kombinované kurzy, nazývané též kurzy Blended Learning, propojují učení ve skupině s výhodami samostatného učení on-line, např. to, že si mohu svobodně zvolit místo a čas pro svůj učební proces. Větší část kurzu probíhá i nadále ve skupině v učebně, druhá část se vypracovává na interaktivní výukové platformě Goethe-Institutu. Výuková platforma nabízí studentům profesionální, multimediální cvičební materiály a nejmodernější učební metody, jejichž prostřednictvím procvičují čtení, psaní a poslech německého jazyka.

Ale není učení se jazyka o samotě u počítače nudné a neproduktivní?
Ke studiu jazyka pouze on-line u počítače je skutečně zapotřebí obrovská disciplína a vždy nastává problém, že mluvení – to nejdůležitější na komunikaci – nelze tímto způsobem dostatečně procvičit. Kouzlo tedy tkví právě v té kombinaci: naše on-line výuka je úzce propojena s výukou ve třídě a ve skupině. Vyučující je studentům oporou také na výukové platformě a poskytuje jim zpětnou vazbu. Účastníci kurzu mají k dispozici informace a tipy, dostávají korektury a hodnocení a výsledky svých prací mohou shromažďovat v portfoliu. A co je velmi důležité: nikdo nepracuje pouze individuálně – u mnoha kooperativních úkolů si studenti osvojují učivo také společně s ostatními účastníky kurzu. Místo a čas studia si přitom mohou svobodně rozvrhnout. Tímto způsobem může každý svůj učební proces flexibilně utvářet. Naše kurzy Blended Learning tedy kombinují to nejlepší z obou světů: intenzivní prezenční studium a flexibilní on-line výuku němčiny s tutorem.

Jazykový kurz v Goethe-Institutu.

Jazykový kurz v Goethe-Institutu.

Má kombinace prezenční a on-line výuky kromě individuálního rozvržení času ještě nějaké další výhody?
On-line moduly umožňují samostatné studium, v jehož průběhu vyučující studentům poskytuje podporu a pomoc. Pomocí multimediálních cvičebních materiálů se účastníci kurzu zdokonalují ve čtení, psaní a poslechu německého jazyka a vždy ihned obdrží přímou zpětnou vazbu. Ve třídě tak zbývá více času na to, aby se zaměřili na komunikační dovednosti, což znamená především procvičování ústního projevu. V rámci výukové skupiny budou mluvit od první hodiny německy, zažijí pestrou výuku s mnoha rozmanitými formami cvičení, zlepší své komunikační schopnosti a získají vhled do aktuální společenské, politické a kulturní situace v Německu. Zde pak těží z výhod výuky ve skupině. A vyučující může výsledky práce účastníků kurzu z on-line fáze zahrnout do plánu výuky hned v následující prezenční hodině. Tímto způsobem je možné se ještě více přizpůsobit potřebám studentů. Výuku lze skupině ušít přímo na míru.

V jakém poměru jsou prezenční a on-line fáze?
V tuto chvíli nabízíme kurzy, které probíhají z 80 % v učebně a z 20 % on-line. Do budoucna ale plánujeme rovněž modely, u nichž by byl podíl 50:50. K tomu se pak přidává ještě ta výhoda, že účastníci kurzu už nebudou muset tak často docházet na výuku k nám do institutu. Především pro pracující, kteří mají málo času, se zde nabízejí zcela nové možnosti.

Goethe-Institut v Praze.

Goethe-Institut v Praze.

A jaké počítačové znalosti musí mít účastníci kurzu?
Pro účast na kurzu je nutné se zaregistrovat na výukové platformě Goethe-Institutu. Tento kurz lze spustit na počítači s operačním systémem Windows nebo Mac nebo mobilním zařízení (tablet, smartphone). Kromě toho nejsou zapotřebí žádné technické znalosti. Zpracování různých typů úkolů je záměrně koncipováno velmi jednoduše, to zásadní je koneckonců samotné učivo. A pokud by přece jen vyvstaly nějaké technické otázky, pak je samozřejmě nápomocný vyučující.

Může tyto kurzy vyučovat jakýkoli učitel?
Ne, naši vyučující se se speciálními didakticko-metodickými požadavky kurzů Blended Learning seznámili v rámci několika seminářů a workshopů. Hlavní důraz byl při školení kladen na možnosti, jak propojit prezenční a on-line výuku tak, aby z ní měli studenti co největší užitek. Digitální média jsou ale součástí naší výuky již dlouhou dobu, krok směrem ke kombinovaným kurzům tedy vyplynul zcela přirozeně.

Bližší informace získáte na www.goethe.de/praha/kurzy.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mladí Angličané vládnou fotbalovému světu. Teď touží dobýt Prahu.
Mladí Angličané vládnou fotbalovému světu. Teď touží dobýt Prahu

Turnaj GENERALI CEE Cup zahájila překvapivá výhra Burnley nad Spartou. Atraktivní duel rozhodli Angličané jedinou brankou a Spartě reálně hrozí, že bude muset...  celý článek

Chystáte se do Frymburku? Nenechte si ujít speciální pobytové balíčky
Chystáte se do Frymburku? Nenechte si ujít speciální pobytové balíčky

Plánujete dovolenou, kde si každý z vaší rodiny může najít vhodnou zábavu? Chcete poznávat zajímavé památky, navštívit kulturní akce nebo si odpočinout ve...  celý článek

V Praze září fotbalový klenot z Evertonu. A Suchopárek hledá reprezentanty.
V Praze září fotbalový klenot z Evertonu. A Suchopárek hledá reprezentanty

Mezinárodní turnaj hráčů do 19 let GENERALI CEE Cup není jenom o týmové výhře, ale také skvělou příležitostí pro mladé hráče předvést své dovednosti nejen...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.