Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomický pokles a jeho dopad na oceňovaní podniku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Celosvětová hospodářská recese začala v druhé polovině roku 2008, její účinky jsme však pocítili především v roce 2009 a v jistých ohledech cítíme dopady dodnes.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ekonomická recese a oceňování podniku dokáže potrápit nejednoho manažera | foto: SMART Office & Companies, s.r.o.

V české znalecké praxi byly před příchodem ekonomické recese nejpoužívanějšími metodami výnosové metody, založené na předpokladu trvalého fungování podniku, kdy je hodnota podniku dána odnímatelnými očekávanými peněžními toky, které podnik bude generovat při zohlednění časové hodnoty peněz a rizika vyjádřeného diskontní mírou.

V současné době je výnosové ocenění stále nejčastější používanou technikou, jeho dominance však již není tak zásadní jako v dobách před rokem 2009. V daleko větší míře než dříve se proto používají metody majetkové, kdy je podnik oceněn na základě individuálního ocenění jednotlivých majetkových položek po odečtení závazků. Pokud by byl aktuální předpoklad likvidace společnosti, je třeba zohlednit ještě náklady spojené s touto likvidací.

Nepřipravujte se zbytečně o část hodnoty podniku nevhodným oceněním

Nepřipravujte se zbytečně o část hodnoty podniku nevhodným oceněním

V opačném případě, při rozhodování znalce o použití výnosové metody se znalec musí v daleko větší míře než dříve vypořádat s následujícími problémy v těchto oblastech:

Finanční výhled podniku

Finanční výhledy zpracované manažery bývají často zkresleny subjektivními vizemi a záměry, aniž by reflektovaly ekonomickou realitu a očekávaní na trzích, na druhou stranu má management podniku zpravidla lepší informace ohledně fungování podniku než znalec, neboť se v podnikovém prostředí každodenně pohybuje a má přístup nejen k vnějším, ale vnitřním informacím.

Dnes mají znalci situaci o to víc ztíženou v tom, že řídící pracovníci sestavují daleko kratší predikce doprovázené daleko větší nejistotou a v některých případech, které nejsou vzácností, výhledy ani nesestavují. Znalec tak musí daleko podrobněji než dříve obdržené výhledy revidovat, resp. sestavovat dle informací, které jsou mu k dispozici na trhu.

Ocenění podniku provedené znaleckým ústavem pomůže při mezinárodním obchodu

Ocenění podniku provedené znaleckým ústavem pomůže při mezinárodním obchodu

Zejména pak tyto dílčí otázky: jak dlouho bude pokles trvat, kdy dojde k opětovnému růstu či zda nebude následovat další pokles.

Diskontní míra: Je vyjádřením rizika podniku a znalec se při jejím stanovení oproti minulým obdobím musí vypořádat s deformací některých vstupů při použití zavedených metodik. Jako příklad uvádím dostupné informace o úrokových sazbách úvěrů či výnosnosti státních dluhopisů.

Očekávaný prodej po několika letech fungování: Vychází se z předpokladu, že oceňovaný podnik nebude pod stávajícími vlastníky generovat peněžní toky po časově neomezenou dobu, ale že bude po několika letech prodán.

Se změnami na trzích tedy došlo i ke změnám podmínek ve znalecké praxi, a proto roste úloha renomovaných znalců, resp. znaleckých ústavů, kteří/ré na změny dokáží pružně reagovat tak, aby se tyto změny neprojevily v kvalitě znaleckých posudků. 
Autor: Ing. Pavel Tůma Business Valuation Manager poradenské skupiny APOGEO

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

TATRA představila limitovanou edici vozů TATRA PHOENIX Euro 6 PRÄSIDENT....
TATRA představila limitovanou edici vozů TATRA PHOENIX Euro6 PRÄSIDENT

Rok 2017 je pro společnost TATRA TRUCKS výjimečný. Připomíná si 120 let od výroby prvního automobilu se spalovacím motorem v Kopřivnici.   celý článek

E-shopů je hodně. Víte, jak obstát v konkurenci?
E-shopů je hodně. Víte, jak obstát v konkurenci?

Každý měsíc u nás vzniknou desítky e-shopů a také jich desítky zaniknou. Inspirovaly vás příběhy iDNES.cz o Pavlu Tesaříkovi, který stojí za fenoménem...  celý článek

Nejlepší vědecký projekt mladých: Průvodce světem nanočástic
Nejlepší vědecký projekt mladých: Průvodce světem nanočástic

Žáci základních a středních škol si vyzkoušeli vědu v praxi. Své práce prezentovala na závěrečné konferenci programu Věda má budoucnost. Nejlepším projektem je...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.