Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevěná stavba a hliníková okna? Ideální kombinace, doporučují OKNA.EU

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Obliba celodřevěných staveb se vrací. Díky rozumné pořizovací ceně, nepřekonatelné rychlosti výstavby a řadě dalších výhod se k nim přiklání stále více lidí. Dřevostavby mají však i své háčky - při jejich návrhu je například třeba dávat velký pozor na výběr vhodných oken.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

OKNA.EU | foto: OKNA.EU

Společnost OKNA.EU radí kompenzovat unikátní mechanické vlastnosti dřeva kvalitními, pevnými hliníkovými rámy. „Jako vhodnou volbu do dřevostaveb doporučujeme velmi odolná hliníková okna, která mají dlouhou životnost a čistý design. Další volbou jsou okna dřevohliníková, která kombinují dva materiály – dřevo a hliník. Hliníková okna jsou dostupná i s povrchovou úpravou v dekoru dřeva,“ říká Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.

„I když dřevěné nosníky dokážou unést hodně velké zatížení, vždy je třeba počítat s jejich výrazně větším přetvořením - průhybem. Proto je rozumné se poněkud mírnit se snahou o instalaci oken větších rozměrů,“ pokračuje Jiří Chomát.

PREMIUM-MI-78 Dřevohliníková okna z čtyřvrstvého dřevěného lepeného hranolu 78 mm (smrk nebo meranti) (Uw = 0,73 W.m-2.K-1), opatřená z exteriérové strany velmi pevným a odolným hliníkovým opláštěním, osazená izolačními trojskly 4-18-4-18-4 s Ug = 0,5 W.m-2.K-1 a švýcarským teplým nekovovým meziskelním rámečkem SWISSPACER U.

Pokud se v takovém případě stavitel skutečně nedokáže vzdát velkoformátových oken, nezbude mu, než aby si konstrukčně vypomohl vynášecím (nejlépe ocelovým) překladem, případně dřevěný průvlak proti nadměrnému průhybu dodatečně vyztužil (rovněž nejlépe ocelovým úhelníkem nebo pásovinou). V žádném případě není možné připustit přitížení otvorových výplní (oken a dveří) z okolních stavebních konstrukcí, například od překladu s nadměrným průhybem, nebo využití jakékoliv části otvorové výplně (třeba i sloupku) k přenosu zatížení od ostatních stavebních konstrukcí.

Exclusiv-SI-90 - Hliníková okna z německého trojkomorového profilového systému SCHÜCO AWS 90 SI+ o stavební hloubce 90 mm (Uw = 0,74 W.m-2.K-1) s přerušením tepelného mostu kvalitními polyamidovými „teplými“ můstky s vypěňovaným jádrem, osazená izolačními trojskly 4-18-4-18-4 s Ug = 0,5 W.m-2.K-1 a švýcarským teplým nekovovým meziskelním rámečkem SWISSPACER U.

„Hliníková okna naopak nemají téměř žádná rozměrová omezení. Díky minimální délkové roztažnosti umožňují konstruovat prosklené plochy i opravdu velkých rozměrů, proto je i z tohoto důvodu volí do dřevostaveb stále více stavebníků,“ uvádí Jiří Chomát.

Vlhkost dřevu škodí

Díky hliníkovým rámům se lze jednoduše vypořádat i s dalším slabým místem dřevěných konstrukcí, totiž jejich značné náchylnosti ke škodám způsobeným vlhkostí. „Velkou pozornost je třeba věnovat tomu, aby se zabránilo zatékání a hromadění vlhkosti v místech, kde by mohla způsobit hnilobu nebo jinak poškodit dřevěné nosné konstrukce,“ zdůrazňuje Jiří Chomát.

Exclusiv-SB-75 - Hliníková okna z německého trojkomorového profilového systému SCHÜCO AWS 75 SB+ (se „skrytým křídlem“) o stavební hloubce 75 mm (Uw = 0,86 W.m-2.K-1) s přerušením tepelného mostu kvalitními polyamidovými „teplými“ můstky s vypěňovaným jádrem, osazená izolačními trojskly 4-18-4-18-4 s Ug = 0,5 W.m-2.K-1 a švýcarským teplým nekovovým meziskelním rámečkem SWISSPACER U.

Kromě volby vhodného okenního rámu považuje za důležité i to, aby připojovací spára oken byla vždy zatěsněna minimálně z interiérové strany nainstalovanou parotěsnou páskou. „Rozhodně lze u dřevostaveb doporučit rovněž instalaci vnější vodotěsné, paropropustné pásky do připojovací spáry, a to zejména pokud je kontaktní zateplení provedeno z minerální vaty,“ dodává Jiří Chomát.

Dřevostavby jsou většinou konstrukce s velmi vysokým stupněm tepelné izolace obvodového pláště, ale s minimální schopností akumulace vytvořeného tepla, připomíná dále Jiří Chomát. Proto je podle něj velmi důležité, aby i instalovaná okna a dveře měla co nejlepší tepelnou izolaci.

PREMIUM-TX-78 s integrovanou žaluzií.

„Do dřevostavby je třeba vždy volit okna s izolačním trojsklem a teplým nekovovým meziskelním rámečkem Swisspacer-U. Důležitá je rovněž dostatečná stavební hloubka profilu a středový (trojitý) systém středového těsnění. Taková okna a dveře nejenže ušetří opravdu spoustu tepla na vytápění, ale je u nich jisté, že se nebudou v chladných zimních dnech rosit, a to ani u dřevostaveb s difúzně uzavřeným systémem obvodového pláště,“ říká.

Pozor také na správný časový harmonogram

OKNA.EU

Dřevostavba zpravidla postupuje velice rychle. Jistě není žádoucí se o tuto výhodu připravit tím, že by se muselo několik týdnů čekat na výrobu oken nebo jiných stavebních částí, které vyžadují delší dobu přípravy. Aby se stavba nezbrzdila nebo dokonce úplně nezastavila, je vhodné si s dostatečným předstihem stanovit čisté rozměry stavebních otvorů a přesné výrobní rozměry oken a dveří. Výroba oken i stavba nosných konstrukcí by pak měly probíhat souběžně podle dohodnutých rozměrů, aby okna mohla být do stavby namontována hned, jak to postup stavby umožní.

Pokud stavebník plánuje pořízení předokenních rolet či žaluzií, i na tyto detaily by měl rozhodně myslet již při zadávání projektu. „Rozhodne-li se pro rolety či žaluzie až během výstavby, většinou se to neobejde bez značných konstrukčních nebo estetických kompromisů,“ uzavírá Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.

OKNA.EU

Společnost OKNA.EU nabízí okna plastová, plastohliníková, hliníková, dřevohliníková či okna dřevěná, která jsou vyráběna na nejmodernějších výrobních linkách v České a Slovenské republice. V oblasti okenních a dveřních konstrukcí disponuje 20letou praxí. Nepřekročitelnou podmínkou pro zařazení daného produktu do nabídky společnosti OKNA.EU je vždy prokázaný soulad se zásadami programu „zaručeně kvalitní okna“.

Více o společnosti na www.okna.eu a www.zarucenekvalitniokna.czKomerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.