Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Javorníkách? Zázemí poskytne hotel Portáš ležící na hřebenu

Komerční sdělení   7:17aktualizováno  7:17
Malebné pohoří Javorníky objevuje stále více tuzemských i zahraničních turistů. Nehodláte-li se omezovat ve svých nárocích na komfort a zároveň si přejete, aby vaše dovolená v Javorníkách byla na klidnějším místě, zkuste horský hotel Portáš. Je dobře dostupný a leží přímo na česko-slovenské hranici.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dovolená v Javorníkách? Zázemí poskytne hotel Portáš ležící na hřebenu | foto: HORSKÝ HOTEL PORTÁŠ, S.R.O.

Javorníky, které jsou přirozeným hraničním valem mezi Českou republikou a Slovenskem, nadchnou nejen spektakulárními výhledy a udržovanými turistickými trasami, ale i pohnutou historií.

Kde jinde můžete poslat děti na Slovensko a kontrolovat je z okna svého pokoje v České republice? Ovšem pouze v případě, že si v horském hotelu Portáš zvolíte pokoj s výhledem na jih. Hranice totiž prochází několik metrů od budovy a zmiňované dětské hřiště s různými průlezkami a houpačkami je už na slovenské straně.

Horský hotel Portáš je dobře dostupný z Nového Hrozenkova i ze slovenské strany. Foto: Dan Václavek

Horský hotel Portáš je dobře dostupný z Nového Hrozenkova i ze slovenské strany. Foto: Dan Václavek

Hotel, který dostal jméno po legendárních strážcích moravské hranice, se nachází jen pár minut chůze od frekventované rekreační oblasti Kohútka. Ostatně, pokud budete mít štěstí, novodobé portáše, vyzbrojené valaškami a ručnicemi, můžete v okolí hotelu reálně potkat i dnes.

Na místo se dostanete ze sedla pod Kohútkou. Pokud půjdete pěšky, nezapomeňte se občas ohlédnout. Panorama na západní straně ohraničují Hostýnské vrchy, severněji se rozkládá hřeben Vsetínských Beskyd a masív Radhoště.

V zimním období hotel využívají nejen lyžaři, ale i milovníci běžek. Populární je zejména trasa Portáš – Kasárna. Foto: Dan Václavek

V zimním období hotel využívají nejen lyžaři, ale i milovníci běžek. Populární je zejména trasa Portáš – Kasárna. Foto: Dan Václavek

V zimním období hotel využívají nejen lyžaři, ale i milovníci běžek. Populární je zejména trasa Portáš – Kasárna. Foto: František Bittner

V zimním období hotel využívají nejen lyžaři, ale i milovníci běžek. Populární je zejména trasa Portáš – Kasárna. Foto: František Bittner

Hotel Portáš si dodnes uchoval charakter tradiční horské chaty, k čemuž přispívá i poklidné zákoutí vymezené vrcholem Stolečný. Ubytování na starých dřevěných pryčnách ale rozhodně nečekejte. Hotel nabízí standardní komfort včetně sauny a venkovního vyhřívaného bazénu v letním období. Náročnější návštěvníci mohou využít luxusnější pokoje s vlastním sociálním zařízením. Samozřejmostí je bezdrátový internet zdarma, dostupný v celém objektu.

Hřebenová trasa nabízí nádherné scenérie. Oblíbená je mezi pěšími i cyklisty. Foto: Dan Václavek

Hřebenová trasa nabízí nádherné scenérie. Oblíbená je mezi pěšími i cyklisty. Foto: Dan Václavek

Ideální zázemí pro bikery

Javornická hřebenovka je velmi populární nejen mezi běžkaři a pěšími turisty, ale i příznivci horské cyklistiky. Je pestrá: klidnější úseky s nádhernými panoramaty střídají lesní etapy a nechybí ani atraktivní sjezdy. Za dobrého počasí se nabízejí úžasné výhledy: na slovenské straně je možné rozeznat kontury Malé Fatry, opačnému směru pak dominují Beskydy. I za nepříliš jasného počasí je zřetelný Radhošť s přilehlými Pustevnami, od nich napravo se tyčí vrcholy Kněhyně, Smrk a známá Lysá hora. Hotel Portáš poskytuje bikerům ideální výchozí stanoviště, protože se nachází zhruba v polovině turisty využívané trasy a nabízí se tedy možnost výběru.

Jako první můžeme doporučit trasu ve směru na Kasárna. Vyšlápnete si Malý Javorník, projedete kolem rozhledny u kamenného památníku Tři kříže na Ztracenci a před zpáteční cestou se občerstvíte v některé kasárenské chatě.

Z Portáše opačným směrem zdoláte nejprve vrch Kohútka a zamíříte po červené na Papajské sedlo (legendární místo, kterým v květnu 1945 na Moravu proklouzla československá armáda a u zaskočených příslušníků wehrmachtu vyvolala doslova paniku). Ti fyzicky zdatnější budou pokračovat po vrstevnici kolem hory Makyta a cestu ukončí u mýty opředených Pulčínských skal. (Samotný vrchol Makyta není kvůli extrémní obtížnosti pro cyklisty vhodný, doporučit ho můžeme pouze pěším).

Zkrátka ale nepřijdou ani příznivci klidnějších výletů, kteří po adrenalinu zrovna netouží. Pro ty je ideální cyklistická stezka táhnoucí se celým údolím vsetínské Bečvy: od Velkých Karlovic po Vsetín a dále až k odbočce na přehradu Bystřička. Ne nadarmo je tato trasa nazývaná Královnou cyklostezek Moravy.

Letecký snímek ukazuje členitost valašských hor. Červená střecha patří hotelu Portáš. Foto: Michal Mikulenka

Letecký snímek ukazuje členitost valašských hor. Červená střecha patří hotelu Portáš. Foto: Michal Mikulenka

Kam vyrazit v létě?

Dovolená v Javorníkách láká za každého ročního období. Ať už preferujete kolo nebo auto, míst, kam se vypravit, je v okolí Portáše nepřeberně a jeden víkend vám na to v žádném případě stačit nebude. Opusťme teď Javorníky a zamiřme do již zmiňovaného údolí, zvaného také Hornovsacké. V létě osvěží koupel v umělém jezeře, kterému místní neřeknou jinak než Balaton nebo Kačák. Areál s písčitou pláží, občerstvením a skokanským můstkem leží, stejně jako Portáš, v katastru městyse Nový Hrozenkov. V sousední Karolince rozšíří zvídavým obzory Muzeum sklářství: málokdo ví, že hlavním odběratelem broušeného skla z tamních skláren byla kdysi císařská Vídeň.

Pokud se zajímáte o historii, určitě nevynecháte ani dřevěný kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích. První mše, v tomto dnes pro filmaře tak atraktivním chrámu, se konala už v roce 1754. A když jsme u filmu, co tak pořídit si „selfíčko“ u Karlovského fojtství, kde vznikl slavný snímek Stíny horkého léta s Jurajem Kukurou v hlavní roli? Záběry statku z konce 18. století se nyní objevily i ve zbrusu novém filmu Děda s Bolkem Polívkou a Františkem Segradem.

V létě je návštěvníkům hotelu k dispozici vyhřívaný bazén. Foto: Dan Václavek

V létě je návštěvníkům hotelu k dispozici vyhřívaný bazén. Foto: Dan Václavek

Z Velkých Karlovic to autem není daleko na památnou horu Soláň, zvanou také Valašský slavín. Tamní zvonice, postavená podle námětu malíře Františka Podešvy, slouží zároveň jako galerie a zejména o prázdninách je díky častým kulturním akcím hojně navštěvovaná. Jen o několik stovek metrů dál se nachází památný Atelier U Hofmanů, který je spjat s řadou umělců známých doma i v zahraničí.

Dovolená v Javorníkách: K nejbližší sjezdovce dojdete i v papučích

Ale vraťme se na místo, odkud budeme na výlety po Valašsku vyrážet. Na Portáši si můžete objednat krajové speciality, ke kterým bezesporu patří brynzové halušky nebo borůvkové knedlíky. Lákadlem v zimním období jsou samozřejmě lyžařské disciplíny, vedle již zmiňovaných běžeckých tras si na své přijdou i sjezdaři. Nejbližší vlek, vhodný hlavně pro rodiny s dětmi nebo začínající lyžaře, má nástupní bod jen pár desítek metrů od budovy. K náročnějším sjezdovkám Ski Centra Kohútka to přímo na lyžích netrvá ani deset minut.

Zimní pohled z hřebenu Javorníků směrem k Lysé hoře (poslední vrchol vpravo). Foto: Michal Mikulenka

Zimní pohled z hřebenu Javorníků směrem k Lysé hoře (poslední vrchol vpravo). Foto: Michal Mikulenka

Hotel Portáš a malá exkurze do historie

Hotel Portáš byl zbudován v roce 1932, a to na místě, kde měli podle legend stanoviště valašští strážci hranic. Historie portášů sahá až do první poloviny sedmnáctého století. Ozbrojený oddíl věrných Valachů, na který později portášský sbor navázal, byl na příkaz císaře Ferdinanda III. ustanoven už v roce 1638. A ochránců bylo třeba: minulost dnešního moravsko-slovenského pomezí je totiž velmi pohnutá. Celá východní Morava trpěla vpády ozbrojených loupeživých band z uherské strany. Nebývalou krutostí se vyznačovali zejména kurucové a právě portáši nastupovali k boji proti vetřelcům jako první. Zároveň pomocí signálních ohňů předávali zprávy o aktuálním nebezpečí sousedním jednotkám. Portáši také pronásledovali pašeráky nebo skupiny, které se daly na zboj. Portášský sbor působil do roku 1829, kdy byl oficiálně rozpuštěn.

Když máte štěstí, legendární portáše můžete v okolí hotelu potkat i dnes. Foto: Dan Václavek

Když máte štěstí, legendární portáše můžete v okolí hotelu potkat i dnes. Foto: Dan Václavek

Další dramatické období postihlo moravsko-slovenské pomezí po vypuknutí druhé světové války, což dokládají pomníky rozeseté v různých částech Javorníků. K nejznámějším patří právě Tři kříže na Ztracenci, kde v samotném závěru války padli tři českoslovenští vojáci. Obce z obou stran hranice na jejich počest vždy v květnu pořádají k památníku výšlap. Toho se pravidelně účastní stovky lidí.

Více informací o horském hotelu Portáš najdete na www.hotelportas.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Bazarový výprodej dětských kol a odrážedel
Bazarový výprodej dětských kol a odrážedel

Nepropásněte šanci a pořiďte vašemu dítěti kvalitní kolo za zlomek ceny.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.