Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nejlépe prodat starožitnost i jiné umění? Obraťte se na odborníky

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Vlastníte umělecké předměty, které máte doma už roky, a zajímá vás, jakou mají dnes hodnotu? Nebo dokonce přemýšlíte, že byste je prodali? Poradíme vám, jak zjistit všechny potřebné informace. Opravdu se vyplatí neponechat nic náhodě a zajít za zkušeným odborníkem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

František Muzika, Zátiší s hlavou v šedé, prodáno v aukci Dorothea za 4,5 milionu korun | foto: Dorotheum

Špičkovými znalci výtvarného a užitého umění v České republice jsou experti Dorothea, jednoho s nejstarších aukčních domů ve světě. Ani za nimi nemusíte jezdit do Prahy, Dorotheum totiž pořádá regionální poradenské dny v Liberci. Od 13. do 14. října je najdete v Grandhotelu Zlatý lev.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Poradenské dny Dorothea jsou skvělou možností pro majitele uměleckých děl z Liberce a okolí, jak si ověřit prodejní potenciál jejich skvostů. Od našich expertů se dozví, jakou cenu mají jejich umělecké předměty a hlavně, zda by uspěly u sběratelů. Nejdůležitějším kritériem výběru je kvalita. Sběratelé v zahraničí, ale už i ti naši, jsou velmi kultivovaní, s přesným zacílením, vyhledávají opravdu jen to nejlepší. Jejich poptávku známe dobře díky tomu, že jsme součástí široké sítě poboček Dorothea po celém světě,“ uvádí Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum.

Jak se odhaduje cena díla?

Hodnotu uměleckého předmětu určuje hned několik faktorů. „Nejde jen o to, kdo je autorem díla, z jakého tvůrčího období toto dílo pochází či v jakém stavu se dochovalo. Do výsledné ceny se promítá i historie uměleckého předmětu, tedy jestli se v minulosti objevil na nějaké zásadní výstavě, byl součástí významné publikace, nebo tzv. provenience, respektive komu dosud artefakt patřil,“ upřesňuje ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum.

Vévodí výtvarné umění a výjimečné starožitnosti

U českých sběratelů vede hlavně české výtvarné umění. Emil Filla, František Kupka, Jan Zrzavý nebo třeba Václav Špála – to jsou jména, která odolávají aktuálním trendům a patří mezi stálice vyhledávaných autorů.

Zájem také stoupá o krajináře 19. století a výtvarníky druhé poloviny 20. století, jejichž práce ještě nedosahují tak vysokých cen. Příkladem mohou být práce Mikuláše Medka, sester Válových, Adrieny Šimotové, Karla Malicha či Františka Muziku.

Ukřižovaný, Piesen Robert, vyvolávací cena 150 000 korun

Ukřižovaný, Piesen Robert, vyvolávací cena 150 000 korun

„Kdo by si myslel, že na trhu s uměním slaví úspěch jen díla světoznámých autorů, je trochu na omylu. Naopak, zkušení sběratele neustále vyhledávají další autory, kteří by obohatili a ozvláštnili jejich sbírky. Někteří teprve čekají na ‚svůj čas‘ – moment, kdy se dostanou do hledáčku širšího okruhu zájemců. Příkladem mohou být díla Otakara Mrkvičky nebo Roberta Piesena,“ vyjmenovává Dr. Mária Gálová, MBA.

Přitom dodává: „Našich aukcí se pravidelně účastní také mnozí sběratelé ze Slovenska, kteří se vysloveně zaměřují na autory, jež jsou důležití v kontextu slovenského výtvarného umění. V kurzu jsou například práce Vojtěcha Erdélyiho, Mikuláše Galandy nebo třeba Martina Benky.“

Do centra pozornosti se opět dostávají kvalitní starožitnosti, šperky, dekorativní předměty ze skla a porcelánu, historický nábytek, ale i výjimečná sochařská díla.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf. Vyvolávací cena v aukci Dorothea 400 tisíc korun.

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf. Vyvolávací cena v aukci Dorothea 400 tisíc korun.

„Absolutním hitem květnové aukce Dorothea byla diamantová čelenka manželky prominentního prvorepublikového diplomata Vojtěcha Mastného, která se prodala za téměř 1,5 milionu korun. V zářijové aukci naopak uspělo špičkové secesní sochařské dílo, Náhrobní reliéf Bohumila Kafky, jehož dražba skončila na 600 tisících korun,“ upřesňuje ředitelka Dorothea.

Jak probíhá poradenství Dorothea?

Experty aukčního domu Dorotheum najdete 13. – 14. října, pokaždé mezi 10:00 a 17:00 hod, v diskrétním zázemí Grandhotelu Zlatý lev na adrese Gutenbergova 3 v Liberci. Stačí se sem dostavit s uměleckým předmětem, případně s fotografiemi, které jej co nejpodrobněji zobrazují.

Znalci Dorothea vám hned na místě přiblíží, jakých kvalit vaše dílo dosahuje, jak by uspělo na aukcích Dorothea, a určí cenu, za kterou by se mohlo prodat. Po vzájemné domluvě jej pak rovnou mohou zařadit do nadcházejících exkluzivních dražeb tohoto prestižního aukčního domu.

Více informací na www.dorotheum.com.Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.