Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodáváte starožitnost či jiný umělecký skvost? Znalci v Brně vám poradí

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03
Máte doma umění, které doma uchováváte už několik generací, a zajímá vás, jakou má dnes cenu? Anebo dokonce přemýšlíte, že byste ho prodali? Poradíme vám, jak zjistit všechny potřebné informace. Vyplatí se zajít za zkušeným odborníkem.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

František Muzika, Zátiší s hlavou v šedé, prodáno v aukci Dorothea za 4,5 milionu korun | foto: Dorotheum

Předními znalci výtvarného a užitého umění v České republice jsou experti aukčního domu Dorotheum, který patří mezi ty nejstarší a nejvýznamnější ve světě. Nemusíte ani jezdit do Prahy, kde společnost sídlí – navštivte poradenské dny Dorothea v Brně, které se uskuteční 8. – 10. září v hotelu Continental.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Majitelé kvalitního umění dnes už moc dobře vědí, co doma uchovávají a mají zmapovaný původ svého díla. Stále se ale najdou vlastníci, kteří netuší, jakou má jejich „poklad“ hodnotu. Poradenské dny Dorothea jsou jedinečnou příležitosti, nejen pro dosud ‚nepolíbené‘, jak si ověřit prodejní potenciál uměleckého předmětu u českých i zahraničních sběratelů umění, se kterými máme navázanou letitou spolupráci díky široké síti poboček Dorothea ve světě,“ uvádí Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum.

Rozhodující je kvalita

O co je mezi sběrateli největší zájem a co se promítá do výsledné ceny uměleckého předmětu? Ačkoliv se trendy na trhu s uměním mění, podle Márie Gálové přetrvává jedno zásadní kritérium výběru – a sice kvalita.

Bruselská tapiserie z 1. poloviny 18. století, prodáno v aukci Dorothea za 1,3 milionu korun

Bruselská tapiserie z 1. poloviny 18. století, prodáno v aukci Dorothea za 1,3 milionu korun

Jitka Válová, Mimojdoucí, prodáno v aukci Dorothea za 480 tisíc korun

Jitka Válová, Mimojdoucí, prodáno v aukci Dorothea za 480 tisíc korun

„V aukcích Dorothea může uspět pouze umění, které dosahuje té nejvyšší kvality. Nejde jen o to, kdo je autorem, v jakém období umělecké dílo vzniklo a v jakém stavu se dochovalo. Jeho cenu spoluurčuje také to, jestli se v minulosti objevilo na prestižní výstavě, bylo součástí významné publikace, nebo tzv. provenience, tedy, komu dílo v minulosti patřilo a zda bylo součástí některé proslulé sbírky,“ vysvětluje ředitelka českého Dorothea.

Vede špičkové výtvarné umění a výjimečné starožitnosti

Zájem českých sběratelů se točí hlavně kolem českého výtvarného umění. Vedle zvučných jmen typu Emil Filla, František Kupka, Jan Zrzavý nebo Václav Špála začínají být v oblibě umělci, kteří se na trhu s uměním teprve „ohřívají“.

Ladislav Sutnar, Venuše v Central Parku - prodala se za 1 milion korun.

Ladislav Sutnar, Venuše v Central Parku - prodala se za 1 milion korun.

„Zkušení sběratelé pečlivě sledují trendy a vyhledávají autory, kteří teprve čekají na okamžik, kdy budou „objeveni“ a dostanou se do hledáčku širšího okruhu zájemců. Příkladem mohou být díla Otakara Mrkvičky nebo Roberta Piesena,“ vyjmenovává Dr. Mária Gálová, MBA.

V módě jsou také výtvarníci druhé poloviny 20. století – Mikuláš Medek, sestry Válovy, Adriena Šimotová, Karel Malich nebo třeba František Muzika, jehož díla slavila velký úspěch v předloňské dražbě Dorothea. Cena nejžádanějšího Muzikova obrazu vystoupala až na 4,5 milionu korun.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Poradenské dny Dorothea v Brně

KDY: 8. až 10. září, vždy od 10:00 do 17:00 hodin

KDE: hotel Continental, Kounicova 6, Brno

Více informací k nadcházejícím aukcím a novinkám ze světa Dorothea najdete na www.dorotheum.com.

Comeback zažívají také kvalitní dekorativní předměty ze skla a porcelánu, historický nábytek a výjimečné šperky. „Na tento trend ukazují výsledky naší poslední aukce, ve které jsme dražili zcela ojedinělé šperkařské dílo - diamantovou čelenku manželky prominentního prvorepublikového diplomata Vojtěcha Mastného. Dražba tohoto skvostu odstartovala na částce 360 tisíc korun, ale sběratelé ze šlechtických kruhů vyhnali cenu na téměř 1,5 milionu korun,“ popisuje Gálová.

Jak probíhá poradenství Dorothea?

Experty aukčního domu Dorotheum najdete od 8. do 10. září, pokaždé mezi 10:00 a 17:00 hod, v diskrétním zázemí hotelu Continental na adrese Kounicova 6, Brno. Stačí se sem dostavit s uměleckým předmětem, případně s fotografiemi, které jej co nejpodrobněji zobrazují.

Zkušení odborníci vám hned na místě přiblíží, jak by vaše dílo uspělo na aukcích Dorothea, a určí cenu, za kterou by se mohlo prodat. Pokud vlastníte předmět větších rozměrů, znalci se mohou po domluvě dostavit na konzultaci přímo k vám domu.

Více informací na www.dorotheum.com.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.