Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete prodat starožitnost či jiný umělecký skvost? Poradíme, jak na to

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03
Máte doma umělecké předměty nebo starožitnosti a zajímá vás, jakou mají dnes cenu? Anebo dokonce přemýšlíte, že byste své „poklady“ prodali? Tentokrát vám v Českých Budějovicích poradíme, jak zjistit všechny potřebné informace.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pyramida Mariána Karla se prodala na říjnové aukci nazvané Křehká síla skla za 456 tisíc korun. | foto: AUkční dům Dorotheum

Vyplatí se neponechat nic náhodě a zajít za zkušeným odborníkem. Předními znalci výtvarného a užitého umění v České republice jsou experti aukčního domu Dorotheum, který patří mezi ty nejstarší a nejvýznamnější ve světě.

Nemusíte ani jezdit do Prahy, kde společnost sídlí – navštivte poradenské dny Dorothea v Českých Budějovicích, které se konají 3. – 4. listopadu v hotelu U Solné brány.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Poradenské dny Dorothea jsou jedinečnou příležitosti pro majitele umění z Českých Budějovic a okolí, jak si ověřit prodejní potenciál svého skvostu. Od našich expertů se dozvědí, jakou cenu má jejich umělecký předmět, ale hlavně, jak by uspěl u českých a zahraničních sběratelů, kteří se pravidelně účastní našich aukcí. Jejich poptávku máme velmi dobře zmapovanou i díky tomu, že jsme součástí široké sítě poboček Dorothea ve světě,“ uvádí Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum.

Rozhodující je kvalita

O co je mezi sběrateli zájem a co se promítá do výsledné ceny uměleckého předmětu? Ačkoliv se trendy na trhu s uměním mění, podle Márie Gálové přetrvává jedno zásadní kritérium výběru – kvalita.

„V aukcích Dorothea může uspět pouze umění, které dosahuje té nejvyšší kvality. Nejde jen o to, kdo je autorem, v jakém období umělecké dílo vzniklo a v jakém stavu se dochovalo. Jeho cenu určuje i to, jestli se v minulosti objevilo na prestižní výstavě, bylo součástí významné publikace, nebo tzv. provenience, tedy, komu dílo v minulosti patřilo a zda bylo součástí některé proslulé sbírky,“ vysvětluje ředitelka českého Dorothea.

Vede špičkové výtvarné umění

U českých sběratelů vede hlavně české výtvarné umění. Emil Filla, František Kupka, Jan Zrzavý nebo třeba Václav Špála – to jsou jména, která odolávají aktuálním trendům a patří mezi stálice vyhledávaných autorů.

Květa Válová, bez názvu, vyvolávací cena v aukci Dorothea 450 tisíc korun, prodáno za 540 tisíc korun

Květa Válová, bez názvu, vyvolávací cena v aukci Dorothea 450 tisíc korun, prodáno za 540 tisíc korun

Zájem také stoupá o krajináře 19. století a výtvarníky druhé poloviny 20. století – příkladem mohou být práce Mikuláše Medka, sester Válových, Adrieny Šimotové, Karla Malicha či Františka Muziky.

„Kdo by si myslel, že na trhu s uměním slaví úspěch jen díla světoznámých autorů, je trochu na omylu. Naopak, zkušení sběratele neustále vyhledávají další autory, kteří by obohatili a ozvláštnili jejich sbírky. Někteří z umělců teprve čekají na „svůj čas“, moment, kdy se dostanou do hledáčku širšího okruhu zájemců. Příkladem mohou být díla Otakara Mrkvičky nebo Roberta Piesena,“ vyjmenovává Dr. Mária Gálová, MBA.

Aukcí Dorothea se pravidelně účastní také sběratelé ze Slovenska. „Zaměřují se na práce autorů, kteří sehráli důležitou roli v kontextu slovenského výtvarného umění, například tedy díla Vojtěcha Erdélyiho, Mikuláše Galandy nebo třeba Martina Benky,“ dodává Gálová.

České sklo – světový fenomén, který se zabydlel i „doma“

Do centra pozornosti českých sběratelů se dostává také fenomenální české sklo – segment, kterému se Dorotheum věnuje systematicky jako jediný aukční dům v České republice.

Roman Kvita, Váza 01, prodáno v aukci Dorothea za 90 tisíc korun

Roman Kvita, Váza 01, prodáno v aukci Dorothea za 90 tisíc korun

František Vízner, mísa Reflecting Pools II, prodáno v aukci Dorothea za 144 tisíc korun

František Vízner, mísa Reflecting Pools II, prodáno v aukci Dorothea za 144 tisíc korun

Potvrzují to výsledky říjnové aukce s názvem Křehká síla skla, ve které se dražila díla slavných českých sklářů. Padlo hned několik světových rekordů – eminentní zájem byl o Stélu Bohumila Eliáše (prodáno za 384 tisíc korun), Pyramidu Mariána Karla (prodáno za 456 tisíc korun), Hlubinu Aleše Vašíčka (prodáno za 192 tisíc korun), plastiku YAN Martina Janeckého (180 tisíc korun) nebo Big Bang Vladimíra Procházky (prodáno za 384 tisíc korun).

Martin Janecký, YAN
Stanislav Libenský-Jaroslava Brychtová, Prostor II, nejdráže prodaná skleněná plastika v České republice (jde tedy o absolutní český rekord)

Martin Janecký, YAN (vlevo) a Stanislav Libenský-Jaroslava Brychtová, Prostor II, nejdráže prodaná skleněná plastika v České republice (jde tedy o absolutní český rekord) - vpravo

Absolutním hitem se ovšem stala plastika Prostor II. od mistrovského dua Stanislav Libenský-Jaroslava Brychtová, která se prodala za 1,44 milionu korun, a pokořila tím dosavadní český autorský cenový rekord 1,32 milionu korun za objekt Siluety města III.

V kurzu jsou kvalitní starožitnosti

Úspěch slaví kvalitní starožitnosti, šperky, dekorativní předměty ze skla a porcelánu, historický nábytek a výjimečná sochařská díla.

Knihovna z pracovny doktora Čeňka Zemánka z proslulé vily v Holicích na Moravě dle návrhu Otakara Novotného, prodáno v aukci Dorothea za 408 tisíc korun

Knihovna z pracovny doktora Čeňka Zemánka z proslulé vily v Holicích na Moravě dle návrhu Otakara Novotného, prodáno v aukci Dorothea za 408 tisíc korun

„Absolutním hitem květnové aukce Dorothea byla diamantová čelenka manželky prominentního prvorepublikového diplomata Vojtěcha Mastného, která se prodala za téměř 1,5 milionu korun. V zářijové aukci naopak uspělo výjimečné secesní sochařské dílo, Náhrobní reliéf Bohumila Kafky, jehož dražba skončila na 600 tisících korun,“ upřesňuje ředitelka Dorothea.

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf. Vyvolávací cena v aukci Dorothea 400 tisíc korun.

Bohumil Kafka: Náhrobní reliéf. Vyvolávací cena v aukci Dorothea 400 tisíc korun.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Diadém manželky Vojtěcha Mastného, významného prvorepublikového diplomata, se v aukci prodal za téměř 1,5 milionu korun.

Jak probíhá poradenství Dorothea?

Experty aukčního domu Dorotheum najdete od 3. do 4. listopadu, pokaždé mezi 10:00 a 17:00 hod, v diskrétním zázemí hotelu U Solné brány na adrese Radniční 11 v Českých Budějovicích.

Stačí se sem dostavit s uměleckým předmětem, případně s fotografiemi, které jej co nejpodrobněji zobrazují. Zkušení znalci Dorothea vám hned na místě přiblíží, jakých kvalit vaše dílo dosahuje, jak by uspělo na aukcích Dorothea a určí cenu, za kterou by se mohlo prodat. Po vzájemné domluvě jej pak mohou rovnou zařadit do nadcházejících exkluzivních dražeb tohoto prestižního aukčního domu.

Více informací na www.dorotheum.com.Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.