Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doc. MUDr. Aleš Nejedlý nejenom na téma plastická chirurgie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
"Nejlepší kosmetická operace je taková, která splní očekávání, ale není poznat jako operace," tvrdí Doc. MUDr. Aleš Nejedlý, operatér, pro kterého je plastická chirurgie druhým domovem a který byl na základě hlasování lékařů vybrán do TOP 10 nejvýznamnějších plastických chirurgů ČR.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Doc. MUDr. Aleš Nejedlý nejenom na téma plastická chirurgie | foto: Lékařský dům Praha 7, a.s.

V zahraničí je nazývána plastickou a rekonstrukční chirurgií, u nás se jmenuje jednoduše - plastická chirurgie. Každý si spíše představí kosmetické operace, silikonová prsa a podobně. Ale tak to není.

Podstatou plastické chirurgie byla potřeba zmírňovat následky poranění obličeje vojáků po první světové válce. U nás byl zakladatelem oboru profesor František Burian, který se staral o to, aby vojáky zdeformované válečným zraněním mohl zase zapojit do společenského života.

Doc. MUDr. Aleš Nejedlý nejenom na téma plastická chirurgie1

Plastická chirurgie se velmi rychle vyvíjela

Plastická chirurgie se od té doby velmi vyvíjela a byly zavedeny postupy pro léčbu dětských vrozených vad, zvláště rozštěpů obličeje, postupy pro operační léčbu tkáňových ztrát po operaci kožních nádorů nebo po poraněních.

V posledních desetiletích mikrochirurgická technika, aplikovaná v našem oboru, umožnila replantace - zpětné přišívání úrazem oddělených částí lidského těla například prstů nebo rukou. Posléze byly vyvinuty operace pro přenosy tkáňových celků s obnovením prokrvení na místě jejich určení.

A to je základ estetické chirurgie?
Je zapotřebí zdůraznit, že kosmetická nebo estetická chirurgie není samostatný obor. Naopak, je nedílnou součástí plastické chirurgie. Jenom spektrum kosmetických operací se snaží zmírnit postupující viditelné známky stárnoucího zdravého organismu - operace víček, poklesu v obličeji a podobně. Nebo koriguje přirozené stavy, které nejsou nemocí, například větší prsa nebo naopak menší prsa atd.

Doc. MUDr. Aleš Nejedlý nejenom na téma plastická chirurgie2

Takže rekonstrukce a estetika spolu velmi úzce souvisí
Samozřejmě. Pokud se lékař vyvíjí v oboru plastická chirurgie, k té estetické dospěje vlastně zcela přirozenou cestou. Takže já dnes operuji obojí. Je to časově, fyzicky i psychicky nejnamáhavější, ale v rekonstrukční chirurgii pomáhám pacientům s problémy zdravotními a v kosmetické s problémy estetickými.

Do toho mám služby, podílím se na vedení kliniky, prostě je toho hodně. Zkušenosti s estetickými operacemi je někdy možné velmi efektně použít v rekonstrukční operativně. Například rekonstruovaný prs je možné upravit liposukcí. Tvář po obrně lícního nervu je možné korigovat faceliftingem. Operace víčka se může spolupodílet na výsledném efektu operační léčby poklesu víčka.

Jak tohle všechno lze skloubit s rodinným životem?
To je malér. Já jsem začal s rodinou v relativně pokročilém věku. První dítě se mi narodilo v padesáti letech. Mám dvě a je jim tři a pět let. Je to prima, je to omlazující, ale samozřejmě narážím na problém, jak podělit svůj čas mezi práci a rodinu. A na to je jen jediný recept, totiž ubrat čas sám sobě. Takže pro mne existuje jen plastická chirurgie, rodina a ostatní zájmy musí jít stranou.

Těším se, že budeme své zájmy společně sdílet. Já rád jezdím na kole a letos už se mnou můj pětiletý syn ujel na kole 12 kilometrů. Jediné, co jsem si ponechal sám pro sebe je Dýmkový klub. Jednou za měsíc ve čtvrtek se s přáteli scházíme u dýmky a dobrého pití a povídáme. Už nám to vydrželo jedenáct let.

Jizva je daň za efekt operace. Nemusí být však vůbec nápadná

Kosmetický zásah pomůže psychicky i fyzicky. Ale jak je to s jizvami, které po zásahu vždycky zůstanou?
Lidský organismus se po porušení kůže hojí vždy jizvou. U kosmetických operací tomu není jinak. Samozřejmě se naše plastická chirurgie snaží o to, aby jizvy byly buď uložené tak, že nejsou nápadné nebo operujeme tak, aby výsledná jizva byla jemná a přijatelná.

Jizva je jakási daň za efekt operace. Jde o to, aby efekt velkou měrou převýšil následek operace, potom je jizva vnímána jako nepodstatná. Jako příklad mohu uvést operaci povislého břicha. Tam je jizva ještě patrnější, než u operací prsů. Přesto ženy rády získají štíhlý pas za jizvu v podbřišku. A například u operace povislých víček jizvička téměř není vidět.

Doc. MUDr. Aleš Nejedlý nejenom na téma plastická chirurgie3

A jak vy jako odborník poznáte dobře udělanou kosmetickou operaci? Dobře provedená kosmetická operace splní představu a přání klientky, ale není přitom na první pohled evidentní, že byla operována. Například po faceliftingu si prostě okolí jen řekne, že dotyčná najednou vypadá velmi dobře a marně přemýšlí, čím to je.

Klientka po zvětšení prsů mi při kontrole s úsměvem vyprávěla, že když si zkoušela podprsenku v obchodě, řekla jí prodavačka, která jí s výběrem pomáhala: "Vy máte krásná prsa a vidíte, ostatní za taková prsa platí!" Pro mě, jako pro operatéra, to bylo vyjádření vysokého ocenění.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Velké a tradiční energetické společnosti se vymezují vůči nepoctivým hráčům
Tradiční energetické společnosti se vymezují vůči nepoctivým hráčům

Energetické společnosti musejí být dnes mnohem aktivnější, protože zákazník je stále náročnější. Řada hráčů na trhu si ale plete obchodní aktivity s...  celý článek

Barbora Schelová, Human Resources Director společnosti Robert Bosch
Firma Robert Bosch je atraktivním zaměstnavatelem. Jak toho dosáhla?

Robert Bosch v Českých Budějovicích je největší průmyslovou firmou na jihu Čech. Její obrat rostl v minulých letech v dvojciferných číslech. A stejně tak počet...  celý článek

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.