Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Monitoring diabetu má svůj světový den

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Možná si říkáte, co je to za nápad, vyhlašovat Světový den monitoringu diabetu? Koho to napadlo a proč? Diabetes přece vypadá jako "neškodná nemoc". Jaký dává smysl provádět monitoring diabetu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Monitoring diabetu má svůj Světový den | foto: Optima Health

Smysl to dává veliký. Na světě totiž v současné době žije více než 155 miliónů lidí nemocných diabetem. Každým rokem počet pacientů, kteří mají diabetes, dramaticky stoupá. Navíc diabetes, pokud není včas a správně léčen, vede k vážným a nezvratným cévním komplikacím, které končí předčasnou smrtí.

Den pro monitoring diabetu

Mezinárodní federace diabetu (IDF, International Diabetic Federation) se proto rozhodla každý rok připomínat všem lidem na celém světě diabetes a důležitost jeho měření a vyhlásila 14. duben za Světový den monitoringu diabetu.

Diabetes a jeho monitoring

Monitoring diabetu znamená sledování, kontrolu, dohlížení. V případě diabetu se jedná o sledování hladin krevního cukru (glykémie) a dalších důležitých ukazatelů (např. krevního tlaku, tělesné hmotnosti, moči).  Selfmonitoring znamená sledovat sám sebe, provádět samovyšetření, sebekontrolu.

Selfmonitoring glykémie je měření hladin krevního cukru, které provádí samotný pacient. Proč je selfmonitoring důležitý? Naše vědomí bohužel neumí samo od sebe poznat nesprávné hodnoty glykémie, které provázejí diabetes.

Nebezpečí, které v sobě skrývá diabetes

monitoring diabetu

Základním projevem diabetu je totiž zvýšená glykémie (hladina krevního cukru). Pokud je opakovaná, poškozuje nenávratně tělo na úrovni buněk a cév. Proto pravidelné měření glykémie znamená pro pacienta jediný způsob, jak získat obraz o hladinách glykémie před jídly i po jídlech, jak včas odhalit zvýšenou nebo příliš nízkou glykémii, jak ověřit správnost nastaveného denního režimu. Současně představuje jedinou možnost pro nastavení odpovídajících dávek inzulinu. 

Diabetes vyžaduje selfmonitoring

Selfmonitoring pacient provádí pomocí glukometru, což je měřící přístroj kapesního formátu, který umožňuje měřit glykémii bez asistence lékaře kdykoliv během dne. Součástí glukometru je odběrové pero pro odběr kapky krve z prstu, opatřené speciální malinkou jehlou (lancetou).

Dále testovací proužky (úzké speciální proužky papíru), na které se nanáší malá kapka krve. Takto označený proužek se vloží do glukometru a stisknutím příslušného tlačítka se zahájí měření množství cukru v kapce krve.

Výsledek hodnoty glykémie se zobrazí na displeji glukometru. Nespornou výhodou tohoto přístroje pro pacienty s diabetes je to, že si mohou monitoring diabetu dělat sami, kdykoli během dne. Výsledek hodnoty glykémie se zobrazí na displeji glukometru.

Monitoring diabetu je individuální

Potřebná četnost měření pomocí glukometru je individuální a vždy se opírá o konkrétní stav pacienta, druh léčby, kolísavost hladin glykémie, věku pacienta, zjištěných hodnot glykovaného hemoglobinu a dalších přidružených onemocnění.

Selfmonitoring glykémie umožňuje lépe upravovat terapii diabetu na základě skutečných hodnot glykémie (nikoliv pouze odhadovaných). Prokazatelně snižuje riziko časných i pozdních komplikací diabetu. Pacientům s diabetes, kteří si sami měří glykémii, také víc záleží na změně a udržení správné životosprávy a pohybu.

Selfmonitoring (měření glukometrem) je nenahraditelným pomocníkem, bez kterého ani pacient, ani lékař nemohou provádět správná rozhodnutí v léčbě diabetes. Více o správném měření na www.rok1.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Profily pro skleněná zábradlí a balustrády dotvářejí moderní bydlení.
Profily pro skleněná zábradlí a balustrády dotvářejí moderní bydlení

Hledáte esteticky příjemné, bezpečné, testované, certifikované a vysoce odolné skleněné zábradlí a balustrády pro bydlení nebo do veřejných prostor?  celý článek

Mountfield
Výprodej: galaktické slevy v Mountfieldu

Všechno za polovic! A to dokonce v době, kdy je ještě na zahradách sezona v plném proudu, takže, co si člověk pořídí, to si ještě letos do sytosti užije.  celý článek

Vybíráme nové auto: Jakou značku zvolit?
Vybíráme nové auto. Jakou značku zvolit?

Výběr nového auta není při dnešní nabídce vůbec snadný. Správně zvolit značku a model, motorizaci, typ financování. Na co by se měl zákazník zaměřit, když...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.